Trwa ładowanie...
dth53sk

Jedziesz do Chorwacji, czeka cię symfonia. Morze brzmi tam lepiej niż orkiestra

Natura potrafi zaskoczyć - pięknem i pierwotną mądrością, zawsze znajdzie drogę, by się ujawnić. W przypadku wód Adriatyku, nad którymi rozpościera się chorwacki Zadar, znalazły kompana w architekcie Nikoli Baicu. Zaprojektował tzw. organy morskie, dzięki którym można wysłuchać niezapomnianych dźwięków. W 100 proc. tworzonych przez morze.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Jedziesz do Chorwacji, czeka cię symfonia. Morze brzmi tam lepiej niż orkiestra
(Wikimedia Commons CC BY)
dth53sk

Orgulje Baica liczą 70,1 m, a ich zadaniem jest wykorzystać rytm fal do odegrania melodii. Wyglądają jak zwykłe schody prowadzące nad ciepłą wodę, gdzie mieszkańcy Zadaru i turyści znajdują chwilę wytchnienia. Pod spodem trwa jednak 24-godzinna praca - specjalne otwory prowadzą do komór wypychających powietrze ku górze. Kiedy fala uderza o falę, słychać słodko brzmiącą melodię. Sojusz między człowiekiem, a naturą nie mógłby wyglądać lepiej.

Pinterest
Podziel się

Organy morskie idealnie wpasowały się w krajobrazu Zadaru, kompletnie zniszczonego po II wojnie światowej. Miasto podniosło się z ruin, na których wyrosły betonowe konstrukcje. Dźwięki unoszące się w powietrzu przywracają radość liczącemu 3 tys. lat Zadarowi. Za dnia i wieczorową porą dają ukojenie dziesiątkom osób. Po wysłuchaniu ich w internecie, ma się ochotę spakować i ruszyć na chorwackie wybrzeże. - Na żywo brzmią dużo lepiej niż w sieci - mówi Łukasz, który właśnie wrócił z Zadaru.

Za tydzień urlopu w Zadarze zapłacimy od 454 zł z dojazdem własnym. Nie ma się co zastanawiać!

dth53sk

Podziel się opinią

Share

dth53sk

dth53sk