Trwa ładowanie...

Jerozolima - Kaplica Grobu Pańskiego odrestaurowana

Po dziewięciu miesiącach prac restauratorskich w bazylice Grobu Pańskiego na Starym Mieście w Jerozolimie odsłonięto odnowioną, marmurową kaplicę wznoszącą się nad grobowcem, w którym według chrześcijańskiej tradycji złożono po ukrzyżowaniu ciało Chrystusa.

Jerozolima - Kaplica Grobu Pańskiego odrestaurowanaŹródło: Shutterstock.com, fot: Rostislav Glinsky
d2gzhe4
d2gzhe4

Odsłonięciu towarzyszyło uroczyste nabożeństwo ekumeniczne *pod przewodnictwem hierarchów trzech wyznań chrześcijańskich opiekujących się bazyliką: Apostolskiego Kościoła Ormiańskiego, greckiego Kościoła prawosławnego i Kościoła rzymskokatolickiego, reprezentowanego w Ziemi Świętej przez zakon franciszkanów. *Przezwyciężyły one podziały, które dotąd nie pozwalały na odnowienie zabytku. - Dzisiaj jesteśmy zebrani tu wszyscy, by świętować to wydarzenie - cieszył się administrator apostolski Patriarchatu Jerozolimy abp Pierbattista Pizzaballa.

Prace rozpoczęto w maju 2016 r.. Greccy konserwatorzy, pod kierunkiem prof. Antonii Moropulu, przeprowadzili całkowity demontaż marmurowej, wysokiej na kilka metrów kaplicy wzniesionej pod kopułą Bazyliki na początku XIX wieku. Od 70 lat tę budowlę zabezpieczało przed runięciem - i szpeciło jednocześnie - dodatkowe metalowe rusztowanie.

Remont był konieczny, by utrzymać w całości konstrukcję złożoną z wielu bloków marmuru, którym nie służą ani liczne płonące świecie, ani oddechy tłumów wiernych podwyższające wilgotność powietrza. Większość elementów marmurowych została oczyszczona, naprawiona i z powrotem umieszczona w budowli. Część najbardziej uszkodzonych zastąpiono nowymi. Kaplica, wcześniej niemal czarna, odzyskała swój pierwotny kolor żółtej ochry.

d2gzhe4

Dotychczasowe prace kosztowały 3,4 mln euro. Sfinansowały je głównie trzy Kościoły chrześcijańskie. Franciszek ofiarował na ten cel franciszkańskiej Kustodii Ziemi Świętej 1 mln dolarów, z czego połowę przeznaczono na Grób Pański, a resztę na bazylikę Narodzenia Pańskiego w Betlejem. Wśród ofiarodawców byli też rząd Grecji, król Jordanii i władze Autonomii Palestyńskiej.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: OPIS Zagreb

W planach są dalsze prace: m.in. wzmocnienie fundamentów kaplicy oraz odnowienie posadzki w świątyni. Potrzeba na nie ok. 6 mln dolarów. Kaplica grobowa wznosząca się w miejscu groty, w której złożono ciało Chrystusa, jest ostatnim, dodanym elementem architektonicznym świątyni, której początki sięgają IV wieku.

d2gzhe4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gzhe4