LudzieJordania - kraj najgościnniejszych ludzi na Bliskim Wschodzie

Jordania - kraj najgościnniejszych ludzi na Bliskim Wschodzie

Jordania - kraj najgościnniejszych ludzi na Bliskim Wschodzie
Źródło zdjęć: © JPRichard/Shutterstock.com

Jordania to kraj konserwatywny, w którym głęboko zakorzenione jest poczucie dumy, dawne sojusze mają znaczenie, a fortuny powstają zrządzeniem losu. Weź Beduinów z biblijnego pustynnego wadi, połącz z wieśniakami i mieszkańcami miast na wzgórzach i w dolinie Jordanu, dorzuć "szczyptę" miejskich kupców i ormiańskich rzemieślników, nieco druzyjskich górali, czerkieskich wojowników i szlachetnych bahaistów, a otrzymasz zawartość etnicznego tygla Jordanii.

Jordania, położona na wschód od biblijnej rzeki, której zawdzięcza nazwę, jest starodawna i nowoczesna, bogata i biedna, potężna i słaba. O jej nowoczesności świadczy największa, spośród wszystkich krajów arabskich, liczba mieszkańców z wyższym wykształceniem. Kulturowy i etniczny pluralizm, a także stosunkowo elastyczna infrastruktura polityczna i prawna, są wyjątkiem w regionie. W Jordanii są wyznawcy wielu odłamów chrześcijaństwa i islamu, chociaż większość ludności stanowią sunnici (ponad 90 proc.).

1 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© JPRichard/Shutterstock.com

Pozbawieni - poza ciasnym portem w Akabie - dostępu do morza, Jordańczycy są konserwatywni z natury i tradycji. Nawet w świecie arabskim znani są jako introwertycy. Mimo to należą do najgościnniejszych ludzi na Bliskim Wschodzie i słowa _ marhaba _ oraz _ ahlan wa-sahlan , czyli odmiany powitania, są wciąż powtarzane. Za uprzejmością, niepozbawioną pewnej oficjalności, zwłaszcza w kontaktach z cudzoziemcami ( ajaanib _), kryją się duma i poczucie godności.

2 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© milosk50/Shutterstock.com

Amman, największe i najbardziej nowoczesne miasto Jordanii, z około 2 mln mieszkańców jest jednym z najczyściejszych oraz najsprawniej funkcjonujących miast arabskich. Ale to wcale nie znaczy, że starodawna duma i poczucie wierności są tu nieobecne. Ludzie urodzeni w Ammanie wciąż chętnie identyfikują się z miejscem, z którego wywodzi się ich rodzina, i będą raczej twierdzić, że pochodzą, np. z As-Salt, Jerozolimy czy Nablusu, a nie z Ammanu. Dla Jordańczyków ważne są tradycyjne związki przodków z ziemią. Mają wielki szacunek dla Beduinów, uważanych często za rdzennych mieszkańców Jordanii (chociaż nie są jedynymi). Pojęcie klanu ma znaczenie nie tylko lokalne, ale także w stolicy, a sześć z 80 miejsc w parlamencie jest zarezerwowanych dla przywódców plemion.

3 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© Designsstock/Shutterstock.com

Mimo że Jordania to mały kraj, jest bardzo zróżnicowana. Sąsiadujące z Ammanem miasto As-Salt jest tradycyjnie nieprzyjazne wobec obcych, a jego konserwatywny charakter znajduje odzwierciedlenie w malowniczej architekturze osmańskiej i otaczających górach. Dzieje ludności z północy - zamieszkującej Dżarasz, przemysłowe miasto Az-Zarka i ośrodek uniwersytecki Irbid - są odmienne od losów Jordańczyków z południa. Pozostający pod wpływem damasceńskiej kultury i zachowań mieszkańcy północy uchodzą za bystrych i bardziej przedsiębiorczych od swoich południowych ziomków. Mają często jaśniejszą karnację i są wyżsi, co zdradza syryjskie pochodzenie, ponadto słyną z chłodnej rozwagi i niewyparzonego języka, kobiety zaś - z urody. Najważniejszym miastem w południowej Jordanii jest Al-Karak. Jego mieszkańcy są potomkami przybyszów z Hebronu sprzed ponad 400 lat. Podobnie jak hebrończycy, mieszkańcy Al-Karak mają często jasną skórę i blond włosy, bo w wielu z nich płynie krew krzyżowców.

4 / 8

Taniec brzucha

Obraz
© Gordana Sermek/Shutterstock.com

Wartości rodzinne w Jordanii są na pierwszym miejscu i dyktują wyjątkowo rygorystyczny kodeks moralny. Musieli się do niego dostosować przyzwyczajeni do bardziej liberalnych porządków uchodźcy polityczni z Palestyny, Libanu, a ostatnio także Iraku. Domy publiczne zostały zamknięte, pijaństwo w miejscach ogólnodostępnych nie jest tolerowane, a hazard jest niezgodny z prawem - co spotkało się z powszechnym poparciem. Nawet pokazy tańca brzucha odbywają się tylko w dużych hotelach. W wyniku tego rygoryzmu moralnego przestępczość w Jordanii jest niska - 25 proc. popełnianych morderstw to tzw. zbrodnie honorowe, popełniane głównie w miastach, zwykle ich ofiarami są kobiety obwiniane o naruszenie seksualnego tabu.

5 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© Rachel Blaser/Shutterstock.com

W kraju powszechne są przesądy i wiara w przeznaczenie oraz siły nadprzyrodzone. Za przyczynę choroby lub nieszczęśliwego wypadku uważa się_ rire _ (zazdrość) i _ hassad _ (zawiść). Dla odpędzenie niechęci i _ złego oka _ pali się kadzidło, ofiarowuje jagnię biednym i nosi na szyi albo zawiesza w domu bądź w samochodzie błękitny medalion. Osoba uważana za dotkniętą _ złym okiem _ zostaje poddana okadzaniu, czemu towarzyszy czytanie wersetów z Koranu lub Biblii. Srebrne plakietki z wersetami ze świętych ksiąg, zapewniającymi dobrobyt, szczęście, zdrowie i długie życie, strzegą łóżeczek wielu jordańskich dzieci. Kobiety odwiedzają wróżbitów (_ fattaha _), którzy z fusów na dnie filiżanki odczytują ich przyszłość.

6 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© Prometheus72/Shutterstock.com

Społeczeństwo jordańskie ma nadal charakter patriarchalny, a życie publiczne tego kraju pozostaje zdominowane przez mężczyzn. Większość kobiet jak dawniej pełni stereotypową rolę żony i matki. Jeśli pracują, to głównie w szkolnictwie i w sektorze opiekuńczym. Statystyki wykazują, że około siedem na 10 Jordanek nie korzysta ze swoich praw, choć aż 84 proc. kobiet jest wykształconych - kraj ma najniższy (12 proc.) poziom analfabetyzmu spośród wszystkich państw arabskich. Dziewczynki odbierają obowiązkowe wykształcenie podstawowe, większość z nich zachęca się do nauki w szkołach średnich; ponad połowę miejsc na Uniwersytecie Jordańskim w Ammanie zajmują kobiety. Zgodnie z konstytucją, kobiety i mężczyźni mają "jednakowe prawa". W 1998 r. kobiety uzyskały prawo do posiadania własnych paszportów bez zgody męża lub męskiego opiekuna. Zasłonięte twarze i skromny ubiór nie są dowodem podporządkowania kobiet. Odrodzenie kwefów ma raczej związek z osobistymi przekonaniami i odrzuceniem zachodnich
obyczajów.

7 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© ZouZou/Shutterstock.com

Ślub jest najważniejszym wydarzeniem *w życiu wielu ludzi, a także najkosztowniejszym - tylko kupno domu jest większym wydatkiem. Toteż mężczyźni z grupy średnio i słabo zarabiających często żenią się dopiero po trzydziestce, bo wcześniej nie mogą sobie na to pozwolić. Poligamia prawie całkowicie zanikła, gdyż mało kogo na to stać. Wiele małżeństw zawieranych jest w wyniku spotkań aranżowanych przez rodziny przyszłych oblubieńców, jednak zmuszanie do zawierania związku rzadko się zdarza. Około *20 proc. małżeństw kończy się rozwodem, chociaż połowa tych sytuacji zdarza się między podpisaniem kontraktu a skonsumowaniem małżeństwa, w okresie, gdy para "przygotowuje się do wspólnego życia". Mimo że prawnie są już małżeństwem i mają prawo ze sobą sypiać, partnerzy zwykle zachowują wstrzemięźliwość, nawet przez rok, do "nocy poślubnej" po weselu. Dzięki wprowadzonej przed kilku laty ustawie również kobiety maja możliwość składania wniosków rozwodowych.

8 / 8

Tradycje i zwyczaje Bliskiego Wschodu - Jordańczycy

Obraz
© Ahmad A Atwah/Shutterstock.com

Obrzezanie jest ważnym rytuałem muzułmańskim. Kiedyś zajmował się tym najbliższy cyrulik, do którego przyprowadzano trzynastolatków, potem odbywały się wielkie uroczystości. Obecnie prawie wszyscy chłopcy są poddawani temu zabiegowi w szpitalu wkrótce po urodzeniu. Po śmierci kogoś bliskiego przychodzi czas opłakiwania _ aza _, podczas którego rodzina zmarłego przyjmuje wyrazy współczucia. Opłakiwanie odbywa się w domu zmarłego lub jego krewnego. Mężczyźni i kobiety przebywają w osobnych pomieszczeniach - segregacja płciowa obowiązuje zarówno wśród muzułmanów, jak wśród chrześcijan - gdzie podawana jest czarna, niesłodzona kawa. Przez 40 dni od śmierci w każdy poniedziałek i czwartek odbywa się spotkanie _ aza _. Kolorem żałoby w Jordanii jest czarny, głowę przykrywa się białym szalem.

tradycjazwyczajeludzie

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (2)