Trwa ładowanie...

Już witają Nowy Rok. Średniowieczna tradycja we Włoszech

W poniedziałek 25 marca zaczęto w Pizie witać... 2020 rok. Mieszkańcy włoskiego miasta, zgodnie ze średniowieczną tradycją, uczestniczą w wyjątkowych imprezach związanych z sylwestrem. Dowiedz się, dlaczego aż o 9 miesięcy wcześniej.

Już witają Nowy Rok. Średniowieczna tradycja we WłoszechŹródło: 123RF
d1yal40
d1yal40

W Pizie już przywitano Nowy Rok. To za sprawą tzw. kalendarza pizańskiego. W X w. zakończenie starego roku i powitanie nowego zbiegało się z uroczystością Zwiastowania Pańskiego.

Z tej okazji władze miasta przygotowały liczne atrakcje. W sobotę 23 marca odbyła się prezentacja w strojach historycznych oraz pokazy szermierki. Dzień później, czyli w ostatnim dniu pizańskiego roku, mieszkańcy mogli podziwiać paradę sylwestrową w kostiumach niczym z czasów republik morskich.

Zobacz także: Zagadka rozwiązana. Wiadomo, dlaczego Wieża w Pizie jeszcze nie runęła

Natomiast w poniedziałek 25 marca, na zakończenie obchodów przeszedł ulicami orszak aż do katedry. W południe odbyła się kulminacyjna ceremonia Promienia Słonecznego, nawiązująca do tradycji, zgodnie z którą to właśnie zegar słoneczny przy głównym ołtarzu wyznaczał nadejście nowego roku.

d1yal40

Oprócz wspomnianych wydarzeń restauratorzy wyszli naprzeciw turystom i mieszkańcom, przygotowując specjalne sylwestrowe kolacje. Co roku odbywał się również pokaz fajerwerków. W 2019 r. miasto postanowiło jednak z nich zrezygnować. "To będą obchody pod znakiem prostoty" - tłumaczyli swoją decyzję włodarze Pizy.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1yal40
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1yal40

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj