Trwa ładowanie...

Kary za chodzenie w klapkach po włoskich górach. Nawet do 10 tys. zł

Nawet 10 tys. zł kary będą musieli zapłacić turyści, którzy w klapkach wybiorą się na szlak we włoskim parku Cinque Terre w Ligurii. Jest to reakcja na rosnącą liczbę wypadków w górskich rejonach, w które urlopowicze wybierają się tak, jakby szli na plażę.

Kary za chodzenie w klapkach po włoskich górach. Nawet do 10 tys. złŹródło: 123RF
d3e514e
d3e514e

"Głównym problemem jest to, że zbyt wiele osób myśli, że znajduje się nad morzem" - wyjaśnia w rozmowie z dziennkiem "La Repubblica" dyrektor parku narodowego Patrizio Scarpellini. "W związku z tym zakładają klapki i zachowują się, jakby byli nad wodą".

"Lecz to jest prawdziwa góra, ze wszystkimi skalnymi pułapkami" - kontynuuje Scarpellini. "W zeszłych latach mieliśmy okazję zaobserwować wzrost operacji ratunkowych w tym rejonie. Głównymi powodami było niedocenienie trudności trasy i brak odpowiedniego sprzętu, przede wszystkim odpowiedniego obuwia" - dodaje dyrektor.

Grzywny nakładane przez park będą się wahać w granicach od 50 do 2500 euro. Oznacza to, że turyści, którzy zostaną przyłapani na poruszaniu się bez odpowiedniego obuwia, mogą zapłacić równowartość od ok. 200 zł do ponad 10 tys. zł kary.

d3e514e

Początkowo w parku będzie prowadzona kampania z użyciem broszur oraz plakatów. Turyści będą musieli również pisemnie zobowiązać się do tego, że są świadomi obowiązującego regulaminy i posiadają odpowiednie obuwie. Przez pierwszy okres czasu źle przygotowane osoby będą jedynie upominane, a po upływie tej fazy przyjdzie czas na kary finansowe.

Jak wyjaśnia Scarpellini, stale rosnąca liczba turystów w tym rejonie jest dla nich powodem do zmartwień. W zeszłym roku, między kwietniem a październikiem, Cinque Terre odwiedziło 450 tys. turystów. W tym roku spodziewają się już 750 tys.

Włosi podejmują kolejne działania, które mają na celu złagodzić efekt zatłoczenia tego rejonu i nie doprowadzić do zniszczeń w parku. Obecnie rozważane jest także wprowadzenie przepisu, który regulowałby maksymalną liczbę urlopowiczów, którzy mogą odwiedzić Cinque Terrę.

d3e514e

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Podziemne korytarze łączą wulkany. Okrycie może być przełomem

d3e514e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3e514e