Kazachstan znosi wizy dla Polaków
Kazachstan znosi wizy dla obywateli 45 państw, w tym Polski. Nowe przepisy wejdą w życie 1 stycznia 2017 roku. Wszystko to w związku z wystawą EXPO 2017, która odbędzie się w Astanie. Czy wizy zostaną zniesione na stałe?
Od 1 stycznia 2017 roku będziemy mogli udać się do Kazachstanu bez wizy. Zamiast wielu formalności, które były udręką wszystkich chcących odwiedzić to państwo, teraz wystarczy nam tylko paszport. Jednak pobyt nie może być dłuższy niż 30 dni od momentu przekroczenia granicy.
- Zmiany w przepisach wizowych to wielki krok w zacieśnianiu relacji między Polską i Kazachstanem. To szansa nie tylko dla polskich przedsiębiorców, którzy planują rozwój swojego biznesu w Kazachstanie, ale również dla turystów. Azja środkowa pozostaje nieodkryta - podkreśla Ałtaj Abibułłajew, Ambasador Republiki Kazachstanu w Polsce.
Dotychczas uzyskanie wizy na wyjazd turystyczny nie było prostą sprawą – w ambasadzie w Warszawie należało wypełnić kwestionariusz, napisać podanie, dać zdjęcie i niekiedy przedstawić różne zaświadczenia, a następnie czekać minimum tydzień na wyrobienie dokumentu. Jednorazowa wiza turystyczna na okres do 30 dni kosztowała 35 euro (ok. 155 zł), natomiast wiza pozwalająca na dwukrotny wjazd do kraju (do 60 dni) – 50 euro (ok. 220 zł).
- Zależy nam na stworzeniu dobrych warunków dla zagranicznych turystów, dlatego w zeszłym roku Kazachstan jednostronnie zniósł obowiązek wizowy dla ponad 20 krajów. Teraz, od 1 stycznia, bez wizy wjadą do Kazachstanu obywatele wszystkich państw OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), a także Malezji, Monako, Zjednoczonych Emiratów Arabskich i Singapuru – powiedział w Paryżu Rapil Zoszajbajew, przewodniczący spółki organizującej targi EXPO-2017, która od czerwca do września trwać będzie w Astanie.
Wszystko wskazuje na to, że wizy zostaną zniesione nie tylko do czasu zakończenia wystawy, czyli do 10 września 2017 r. Minister Spraw Zagranicznych Kazachstanu, Jerłan Idrisow, podkreśla, że celem zniesienia wiz jest nie tylko przyciąganie zagranicznych inwestycji, ale również pobudzenie ruchu turystycznego.* Polskie linie lotnicze LOT chcą w maju 2017 roku uruchomić bezpośrednie połączenie między Warszawą i Astaną - stolicą kraju.*