Trwa ładowanie...

Kilka zjawisk optycznych jednocześnie. Narciarze nie mogli uwierzyć w to, co widzą

Narciarze przebywający w szwedzkiej miejscowości Vemdalen byli świadkami niezwykłego wydarzenia. Ich oczom ukazało się kilka zjawisk optycznych i to w tym samym momencie. Widok jak z filmu gatunku "fantasy".

Share
Kilka zjawisk optycznych jednocześnie. Narciarze nie mogli uwierzyć w to, co widzą
Źródło: Facebook.com
d2teyv7

Halo słoneczne, łuk styczny, krąg parheliczny oraz słońca poboczne – aż z tyloma zjawiskami zetknęli się narciarze szusujący w szwedzkiej miejscowości Vemdalen.

Mimo że halo słoneczne (polega na załamaniu się światła w kryształkach lodu, które znajdują się w chmurach) jest dość powszechne, to możliwość zobaczenia kilku zjawisk w tym samym momencie zdarza się niezwykle rzadko. Dlatego turyści przebywający w Vemdalen mogą powiedzieć, że dopisało im ogromne szczęście.

d2teyv7

Narciarzom udało im się wszystko nagrać. Wideo opublikowano 1 grudnia na fanpage'u "Severe Weather Europe". Od tamtego momentu zostało już wyświetlone przez ponad 6 mln osób! Możecie je obejrzeć poniżej.

Na filmie widzimy krąg parheliczny, czyli blade, białe pasmo, które opasa całe niebo i przecina słońce. Widoczne jest też słońca poboczne, które powstaje w wyniku odbijania się światła od pionowych ścianek kryształów lodowych w chmurach wysokiego piętra – podobnie jak wcześniej wspomniane halo. Ten typ występuje jednak znacznie rzadziej niż inne.

Wiele osób zastanawia się, jak tę sytuację wyjaśnić z naukowego punktu widzenia. Szwedzcy meteorolodzy próbują aktualnie znaleźć odpowiedź na to pytanie. Swoje stanowisko mają przedstawić jeszcze w grudniu.

d2teyv7

Źródło: Noizz.pl

Zobacz też: 9-letni Polak podbija świat skoków narciarskich. W Europie nie ma sobie równych

d2teyv7

Podziel się opinią

Share
d2teyv7
d2teyv7