Trwa ładowanie...

Kilkanaście godzin w powietrzu. Najdłuższy krajowy lot świata

Działające w Stanach Zjednoczonych linie lotnicze otworzyły połączenie, które z miejsca zostało zakwalifikowane do kategorii rekordowych – stało się najdłuższą na świecie krajową trasą lotniczą. Rejs trwa ponad 11 godzin!

Kilkanaście godzin w powietrzu. Najdłuższy krajowy lot świataŹródło: Shutterstock.com
d1br494
d1br494

Wsiadając do samolotu, który spędza w powietrzu kilkanaście godzin, mamy prawo spodziewać się, że opuszczając maszynę, przeżyjemy przynajmniej mały szok – inna kultura, inny język, zupełnie inaczej niż w rodzinnych stronach. Ale nie zawsze tak jest. W przypadku uruchomionego właśnie połączenia lotniczego w USA, pasażerowie po ponad 11 godzinach dalej są w tym samym kraju. Zainicjowana przez Hawaiian Airlines trasa pomiędzy Bostonem a Honolulu z miejsca została obwołana najdłuższym krajowym połączeniem lotniczym na świecie.

Pół doby, aby dostać się do innego stanu
Dystans, jaki dzieli miasto położone w stanie Massachusetts na Wschodnim Wybrzeżu USA ze stolicą amerykańskiego stanu Hawaje, to aż 8 200 kilometrów. Choć zgodnie z założeniami przewoźnika, samolot miał pokonywać tę trasę w 11 godzin 25 minut, to w pierwszym tygodniu funkcjonowania wartość ta została kilkukrotnie przekroczona, a pasażerowie spędzali w obsługującym trasę Airbusie A330 blisko 12 godzin.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Nowe połączenie zdetronizowało linię, która do tej pory dzierżyła miano najdłuższej krajowej trasy lotniczej świata. Był to serwis pomiędzy Nowym Jorkiem a... Honolulu, także obsługiwany przez Hawaiian Airlines. W tym przypadku samolot miał do pokonania dystans 8 019 kilometrów. Eksperci rynku lotniczego są zgodni, że zainaugurowane niedawno połączenie Boston-Honolulu zadomowi się na pierwszej pozycji najdłuższych "krajówek" na dłuższy czas.

Zobacz też: Tego nigdy nie rób w samolocie

Z uwagi na dystans dzielący Wschodnie Wybrzeże USA oraz amerykański stan położony na środku Oceanu Spokojnego w kategorii tej Stany Zjednoczone są górą nawet w rywalizacji z większą pod względem terytorialnym Rosją. U naszego wschodniego sąsiada najdłuższą lotniczą trasą krajową była linia pomiędzy Kaliningradem a Pietropawłowskiem Kamczackim na wschodnim wybrzeżu Kamczatki. Ale miejsca te dzieli "tylko" 7 400 kilometrów. Nie jest ona obecnie obsługiwana przez żadnego przewoźnika.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com

Warto jednak zaznaczyć, że niektóre zestawienia najdłuższych krajowych połączeń świata dają pierwsze miejsce trasie łączącej Paryż z Saint-Denis na wyspie Reunion. Stolicę Francji i największe miasto departamentu zamorskiego tego kraju dzieli blisko 9 500 kilometrów. Wielu ekspertów zauważa jednak, że w przypadku tego lotu samolot przemieszcza się przez przestrzeń powietrzną wielu innych państw. Ponadto pasażerowie podróżujący pomiędzy tymi lokalizacjami przechodzą pełną kontrolę paszportową i celną na obu lotniskach.

d1br494

W przypadku lotu pomiędzy Bostonem a Honolulu, procedury są takie same, jak w przypadku wszystkich lotów krajowych w USA, a samolot przemieszcza się tylko przez krajową i międzynarodową strefę powietrzną. Ale gdyby zastosować jeszcze bardziej radykalne kryteria, gdzie samolot przez cały lot przebywa wyłącznie w narodowej przestrzeni powietrznej, to najdłuższym lotem krajowym byłby dziś obsługiwany przez Aerofłot rejs pomiędzy Władywostokiem a Moskwą (ok. 6 400 kilometrów). Maszyny rosyjskiego przewoźnika mogłyby wprawdzie skrócić sobie dystans, przecinając chińską przestrzeń powietrzną, ale jak zauważył dziennik "The Independent", nie robią tego i lecą nad linią Kolei Transsyberyjskiej, która łączy właśnie Władywostok ze stolicą Rosji.

Latanie po Polsce
Nasz kraj pod względem długości rejsów wewnętrznych nie może się oczywiście równać z wymienionymi trasami. Czas lotu w przypadku większości z nich trwa krócej niż godzinę albo minimalnie ją przekracza, jak np. na 440-kilometrowej trasie pomiędzy Szczecinem a Warszawą. Ale to już bardziej sprawa wykorzystywanych na tej linii samolotów turbośmigłowych, bo już przelot odrzutową maszyną na dłuższym odcinku (ponad 500 kilometrów) pomiędzy Szczecinem i Krakowem rzadko przekracza godzinę.

Polsce łatwiej byłoby stanąć do walki o tytuł najkrótszego krajowego połączenia świata. Obsługiwana przez PLL LOT trasa pomiędzy Warszawą a Lublinem ma zaledwie 150 kilometrów. Lot zajmuje często mniej niż 30 minut. Z oferowaną przez Hawaiian Airlines najdłuższą krajową trasą lotniczą świata można co najwyżej równać najdłuższe dostępne z Polski dalekodystansowe połączenia do Azji i Ameryki Północnej, jak np. Warszawa-Singapur, Warszawa-Tokio albo Warszawa-Miami.

Najdłuższym połączeniem lotniczym świata pozostaje trasa łącząca Singapur oraz Nowy Jork. Trasa ma ok. 16 tysięcy kilometrów, a lot zajmuje ok. 19 godzin.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d1br494
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1br494