Trwa ładowanie...

Klienci zauważyli, że na paragonach jest coś nie tak. Nowy bar sprzedawał lody bez VAT-u

Działający od około dwóch tygodni we Wrocławiu Beach Bar Port Węglowy wprowadził klientów w błąd. I to niemały. Wszystko przez to, że lody sprzedawali z zerowym VAT-em, co jest niezgodne z polskim prawem.

Lody w Beach Bar Port Węgielny sprzedawane były z zerowym VAT-em (fot: Adobe Stock)Lody w Beach Bar Port Węgielny sprzedawane były z zerowym VAT-em (fot: Adobe Stock)Źródło: Licencjodawca
d3pzvlo
d3pzvlo

Port Węglowy Beach Bar otwarto na terenie Aquaparku Wrocław 31 maja. Jego całościowym akcjonariuszem jest Gmina Wrocław. Sprawa z VAT-em prędko wyszła na jaw, kiedy to goście kupujący lody zauważyli nieprawidłowości.

Zaniżona stawka VAT

Wrocławski bloger kulinarny zauważył błąd na rachunku, który otrzymał w lodziarni 11 czerwca. Widniało tam 0 proc. VAT-u za lody w gałkach. To znacząca pomyłka, bo na lody obowiązuje 8-procentowy podatek. Obniżenie stawki do 0 procent dotyczy tylko i wyłącznie dostawy towarów, takiej jak sprzedaż hurtowa lodów. Lodziarnie są traktowane jako usługi gastronomiczne, które nie podlegają tarczy inflacyjnej.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ile kosztuje urlop w Algarve?

"Jak widać, na miejskiej plaży urządzonej za pieniądze podatników, obowiązują inne zasady" - pisze na facebooku Piotr Gładczak z Wrocławskich Podróży Kulinarnych.

"Czy Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk i Biuro Prasowe Urzędu Miejskiego Wrocławia podpowie co to się zadziało" - dodaje Piotr Gładczak.

d3pzvlo

Aquapark Wrocław podjął natychmiastowe działania w celu wyjaśnienia sytuacji. W odpowiedzi na oskarżenia, miasto przyznało się do popełnionego błędu i publicznie przeprosiło. Zapewniono, że podejmowane są działania naprawcze mające na celu uregulowanie sytuacji podatkowej Beach Baru Port Węglowego.

Radny PiS nie odpuszcza

- Zastanawiające jest, czy to rzeczywiście przypadkowy błąd urzędników miejskich i pracowników Wrocławskiego Parku Wodnego. Nie sposób zwrócić środków przedsiębiorcom, którzy konkurowali z aquaparkiem w sprawie sprzedaży lodów lub świadczenia usług gastronomicznych - powiedział dla "Gazety Wrocławskiej" Dariusz Piwoński, radny miejski z ramienia PiS.

- Myślę, że większość wrocławian jest za funkcjonowaniem takiego obiektu rozrywkowego. Zawsze to trochę inna forma atrakcji. Warto jednak zweryfikować niedługo, czy beach bar jest w ogóle opłacalny, aby znów nie narażać podatników na straty - dodał Piwoński.

d3pzvlo

Miasto odpowiada

Tomasz Sikora ze spółki Wrocławski Park wodny odpowiedział na zarzuty, które wysuwają internauci.

- Popełniliśmy błąd, za który przepraszamy. Faktycznie, zgodnie z obowiązującym prawem 0-procentowa stawka VAT jest na lody w folii czy papierku, które w Beach Bar Port Węglowy sprzedajemy z lodówki. Natomiast lody gałkowe powinny być zakwalifikowane jako usługa i jako taka powinna być opodatkowana 8-procentowym VAT-em. Pracownik, wprowadzając pozycję do systemu, wszystkie lody potraktował tak samo, co jest błędem - odpowiada Tomasz Sikora.

Aquapark Wrocław zapewnia, że błędnie obliczony VAT dotyczący tej pozycji został już skorygowany.

Źródło: gazetawrocławska.pl

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3pzvlo
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3pzvlo