Trwa ładowanie...

Klimat się ociepla, poziom wód wrasta. To koniec Trójmiasta, jakie znamy?

Klimat się ociepla, co niesie za sobą nieodwracalne zmiany - w tym m.in. podniesienie poziomu wód w morzach i oceanach. Dzięki symulacji wideo przygotowanej przez Climate Central można zobaczyć, jak w przyszłości może wyglądać Gdańsk. Animacja i komentarze naukowców nie napawają optymizmem.

Zmiany klimatyczne mogą zmienić oblicze TrójmiastaZmiany klimatyczne mogą zmienić oblicze TrójmiastaŹródło: Getty Images, fot: Andrey Danilovich
d1zwd9b
d1zwd9b

Climate Central to organizacja non profit, która zajmuje się analizowaniem danych i rozpowszechnianiem wiedzy klimatologicznej. Opublikowała ona właśnie rendering fotograficzny oraz nowe symulacje wideo obrazujące wpływ wzrostu poziomu mórz i oceanów na miejscowości położone na wybrzeżach.

Oprócz tego zaktualizowano interaktywną mapę świata, która pozwala zobaczyć, jak może w przyszłości wyglądać Ziemia - w zależności od wybranego scenariusza wzrostu temperatury powietrza i poziomu wód.

Materiały, które przygotowała organizacja opierają się na analizie uwzględniającej wielowiekowe wpływy wysokich emisji na wzrost poziomu mórz - od 200 do 2 tys. lat wstecz. Warto podkreślić, że przyśpieszenie wzrostu poziomu wód zaczęło się już w XX wieku, ale od lat 60. nabiera coraz większego tempa.

Plaża i port w Gdyni Adobe Stock
Plaża i port w GdyniŹródło: Adobe Stock, fot: ©Aleksander - stock.adobe.com

Klimat się ociepla. Trójmiasto pod wodą?

Jak tłumaczy w rozmowie z "Gazetą Wyborczą" prof. Jacek Piskozub, oceanolog, profesor Instytutu Oceanologii Polskiej Akademii Nauk, wzrost poziomu morza o 2 m byłby niebezpieczny, ale 8-9 m więcej to już stan katastrofalny.

Gdansk, Poland’s Future Depends on Today’s Climate Decisions

"Na przykład w Gdyni oznaczałby utratę wszystkich terenów portowych i stoczniowych oraz północnej części Śródmieścia wraz ze Skwerem Kościuszki. W Gdańsku oznaczałoby to utratę znacznej części miasta: wszystkiego na wschód i północ od Wisły - łącznie z całymi Żuławami, dolnego tarasu z częścią Przymorza i Zaspy, Nowego Portu, Brzeźna Letnicy, a w centrum Dolnego Miasta, dużej większości Starego Miasta i fragmentów Głównego - najstarszej części miasta, z kościołem Mariackim pozostającym na niewielkim suchym półwyspie, stanowiącym ostatnią pamiątkę po historycznym Gdańsku" - wyjaśnia.

Tak może wyglądać ul. Długa w Gdańsku Climate Central
Tak może wyglądać ul. Długa w GdańskuŹródło: Climate Central

Katastrofa klimatyczna jest nieunikniona

Profesor zwrócił również uwagę na to, że przyczyną globalnego ocieplenia - a co za tym idzie wzrostu poziomu wód - jest emisja gazów cieplarnianych. Zmiany możemy próbować spowalniać, ale są nieuniknione.

d1zwd9b

"Już teraz zwiększyliśmy średnią globalną temperaturę o 1 stopień Celsjusza. To doprowadzi do docelowego zwiększenia poziomu morza o 2,3 m, nawet jeśli wstrzymamy emisje tu i teraz" - powiedział naukowiec.

Czarnych scenariuszy jest więcej

Niestety, to nie pierwsze takie niepokojące informacje na ten temat. Na początku 2021 roku Polska Akademia Nauk opublikowała raport, z którego wynika, że za mniej niż 100 lat centrum Gdańska regularnie będzie znajdować się pod wodą.

d1zwd9b

Podobne ostrzeżenia znalazły się w prognozie przygotowanej przez międzynarodowy zespół naukowców, którą w lipcu tego roku opublikowano w tygodniku "Nature Communications".

Źródło: "Gazeta Wyborcza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Ekstremalne zjawiska pogodowe w miastach. Prof. Malinowski: katastrofa klimatyczna nadciąga

d1zwd9b
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zwd9b