Trwa ładowanie...

Kolejna tajemnica Egiptu odkryta. Znaleziono mumie, które liczą 3,5 tys. lat

Egipskie Ministerstwo Starożytności obwieściło, że dokonano w ich kraju niezwykle cennego odkrycia. Archeolodzy natrafili na grobowiec, zawierający 8 mumii, 10 wielobarwnych sarkofagów, maski oraz ponad tysiąc pogrzebowych posążków uszebti, wykonanych z fajansu i drewna.

Kolejna tajemnica Egiptu odkryta. Znaleziono mumie, które liczą 3,5 tys. latŹródło: AFP
d44cev0
d44cev0

Egipska misja archeologiczna znalazła 18 kwietnia br. grobowiec w pobliżu Luksoru, w słynnej Dolinie Królów, położonej na południu kraju. Pochówek pochodzi z czasów XVIII dynastii, więc z roku ok. 1500 p.n.e. Z tego rodu pochodziło wielu słynnych władców, takich jak jedna z niewielu kobiet-faraonów Hatszepsut, Echnaton czy Tutenchamon.

AFP
Źródło: AFP

Odkryty w nekropolii Draa Abul Nagaa grobowiec ma kształt litery T. Składa się z otwartego dziedzińca prowadzącego do prostokątnej sali, korytarza i komory wewnętrznej. Do kogo należał? Wszystko wskazuje na to, że do szlachcica Userhata, który pracował jako sędzia miejski.

AFP
Źródło: AFP

Posążki uszebti

W starożytnym Egipcie figurki przedstawiające służących, wkładano do grobowców osób wysoko urodzonych. Według wyobrażeń ówczesnych osób zamieszkujących te tereny, także w raju trzeba było pracować. Obowiązki duszy dobrze usytuowanego za życia zmarłego przerzucano na figurki służących. Poza posążkami, w grobowcu znalazły się też przedmioty codziennego użytku, jak gliniane garnki.

Naukowcy potwierdzają, że zarówno mumie, jak i sarkofagi są w dobrym stanie jak na tak sędziwy wiek. Archeolodzy nie dotarli jeszcze do wszystkich pomieszczeń. Prace wykopaliskowe trwają.

d44cev0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d44cev0

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj