Trwa ładowanie...

Komunikacja w Świnoujściu po otwarciu kanału. "Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze"

Trwa budowa ogromnego tunelu pod Świną, który ma połączyć wyspę Wolin z wyspą Uznam. Ta wielka inwestycja wpłynie na zmiany komunikacyjne w całym Świnoujściu. Zdaniem prezydenta miasta promy staną się tylko jedną z alternatyw.

Tunel w Świnoujściu już wkrótce zostanie otwarty Tunel w Świnoujściu już wkrótce zostanie otwarty Źródło: Adobe Stock, fot: konradkerker
d2imc07
d2imc07

Promy od lat stanowią nieodłączny element, kojarzący się ze Świnoujście. Co prawda, wraz z otwarciem tunelu, które planowane jest na przełom maja i czerwca br., ten środek transportu i tak nie zniknie, ale jego kursy zostaną ograniczone. — Promy staną się tylko jedną z alternatyw w komunikacji — przyznał prezydent Świnoujścia Janusz Żmurkiewicz.

Mieszkańcy powinni być zadowoleni

Obecnie, aby przetransportować się na wyspę Uznam, trzeba skorzystać z przeprawy promowej — mieszkańcy mogą przepłynąć jednym promem, zaś turyści innym. Niestety, to wielokrotnie wiąże się z długim oczekiwaniem w kolejkach, szczególnie w okresie wakacyjnym. Budowa stałego połączenia i otwarcie tunelu ma położyć kres owym problemom.

Mieszkańcy odczują zmianę na lepsze natychmiast po otwarciu tunelu. Zwiększy się płynność przejazdu, znikną wielokilometrowe kolejki — powiedział Żmurkiewicz.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Darmowa reklama dla Polski. "W Europie tego nie ma"

Zmiany w komunikacji

Jak poinformowały władze Świnoujścia, zaplanowano już nowe rozwiązania tras autobusowych łączących prawo i lewobrzeżną część miasta. — Proponujemy nowe rozwiązania dotyczące przemieszczania się w granicach miasta, związane z transportem zbiorowym. Komunikacja miejska obsłuży najbardziej odległe części Świnoujścia. Najdłuższa linia będzie liczyć 37,5 kilometrów — dodał Żmurkiewicz.

d2imc07

Po otwarciu tunelu zmienią się m.in. dotychczasowe trasy linii A i B, które zostaną wydłużone o dziewięć kilometrów. Autobusy pojadą przez wyspę Uznam, jak dotąd, a następnie przez tunel i do węzła przesiadkowego. Przestanie też funkcjonować przeprawa promowa Centrum obsługiwana przez promy "Karsibór". Bez zmian będzie odbywał się przewóz pieszych i rowerzystów przez przeprawę Warszów, promami "Bielik". Przeprawa pozostanie bezpłatna zarówno dla mieszkańców, jak i turystów odwiedzających Świnoujście.

Warto podkreślić, że ruch zarówno pieszych, jak i rowerzystów w tunelu nie będzie możliwy, dlatego promy na przeprawie miejskiej będą pracować w pełnym zakresie. Ponadto będą także niezbędne, kiedy tunel będzie tymczasowo nieprzejezdny w przypadku awarii czy przeglądów.

Miejska przeprawa obsługiwana będzie dwoma promami "Bielik", które w razie potrzeby wesprze jeden duży "Karsibór". W godzinach od 6:00 do 22:00 promy będą odpływać jednocześnie z obu stron kanału co pół godziny. Nocą przeprawę obsłuży jeden prom. Z centrum odpłynie o godzinie 22:30, a następnie co godzinę do 5:30. Ze strony Warszowa odpłynie o godzinie 23:00 i co godzinę do 5:00 rano. Tunel ma być oddany do użytku w maju 2023 roku. Droga między wyspami Wolin i Uznam będzie mieć długość ok. 3,2 km.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2imc07
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2imc07