Konopnica. Łódzkie. Atrakcje. Co warto zobaczyć
Konopnica ma ciekawy zabytek. To neogotycki dwór zbudowano zapewne około połowy XIX stulecia dla ówczesnych właścicieli majątku – rodziny Kozarskich herbu Wąż. Być może projektantem tej budowli, wzniesionej częściowo na fundamentach starego dworu, był Henryk Marconi.
Przed Kozarskimi, w posiadaniu których dwór był aż do 1939 roku, właścicielami Konopnicy byli Kastrzębczykowie, a po nich Konopniccy. Niewiele brakowało, by był to majątek Marii Konopnickiej. W 1862 roku wyszła bowiem za mąż za Jarosława Konopnickiego, który wywodził się z rodu dawnych właścicieli majątku. Zapewne razem z nim poetka odwiedziła Konopnicę, co upamiętnia tablica na elewacji dworu.
W czasie wojny we dworze zamieszkiwała niemiecka służba rolna. Po 1945 roku były tu mieszkania dla rodzin, które nie miały gdzie się podziać, a od 1950 roku działała szkoła. Wszyscy ci użytkownicy nie dbali o dworek, który na przemian ulegał dewastacji i odbudowom połączonym z przekształcaniem wnętrz. W 1973 roku jego właścicielem została Politechnika Łódzka, która po odremontowaniu przeznaczyła go na Dom Pracy Twórczej i użytkuje do dnia dzisiejszego.
OŚrodek Wypoczynkowy „Dworek”
Nocleg
Jeżeli ktoś zna dokonania Henryka Marconiego, wie, że był to architekt dbający o najmniejsze detale. Z równie wielką pieczołowitością projektował fasady budynków, jak i ich wnętrza – dekoracje sztukatorskie, boazerie, kominki. Niestety, za neogotycką fasadą dziś już nie odnajdziemy nic z Marconiego. Układ pomieszczeń został niemal całkowicie zmieniony, po dekoracjach nie ma prawie śladu – teraz jest to zwyczajny dom wypoczynkowy. Korzystają z niego głównie pracownicy Politechniki Łódzkiej i ich rodziny. A powód jest dość prozaiczny – pobyt w tym zabytkowym dworze należy do najtańszych w Polsce. I nie szkodzi, że z dawnego dworu pozostała „skorupa”, że do wnętrz wstawiono współczesne, nie najpiękniejsze meble. Wypoczywa się tu dobrze, bo wśród znajomych i przyjaciół z pracy. Do centrum miasteczka jest niedaleko, a jednak pozostaje się nieco na uboczu, otoczonym zielenią parku.
Polecane dania:
kluski śląskie, zrazy zawijane, krokiety, flaki, dania z grilla
Ośrodek Wypoczynkowy Politechniki Łódzkiej „Dworek”
ul. Parkowa 5, 98313 Konopnica
(43) 842 44 22, (42) 636 62 29
Dojazd samochodem
Drogą krajową nr 8 (odcinek Wieluń–Bełchatów). W Osjakowie kierować się drogowskazami na Konopnicę lub Rychłocice.
Dojazd autobusem
Autobusem PKS z Wielunia.
Okolica
*Park Krajobrazowy Międzyrzecza Warty i Widawki *– liczne starorzecza, torfowiska, wysokie skarpy (nawet 45 m), przełomy Warty – oto krajobraz tego parku. Prowadzą tędy liczne szlaki turystyczne, z których dwa godne są uwagi: Szlak walk nad Wartą 1939 roku (niebieski), prowadzący z Warty do Burzenina, oraz szlak młynów nad Grabią (żółty), prowadzący z Siedlec Łaskich do Kolumny.
Radoszewice – barokowy dwór z końca XVIII wieku. Warta – trzecia rzeka Polski, unieśmiertelniona w hymnie narodowym. Płynąca meandrami, tworząca malownicze zakola, jest jednym z najdłuższych szlaków kajakowych. Spływ Wartą pozwala poznać niemal całą Wielkopolskę.
Widawa – miłośnicy zabytków odnajdą tu barokowy kościół pobernardyński z rokokową polichromią z ok. 1750 roku. Miłośnicy wycieczek, przyrody i historii powinni wybrać się w lasy w okolicach Grabna i Zamościa, by zobaczyć dobrze zachowane schrony Armii Łódź.
ZŁoczew – spośród zabytków miasta wyróżnia się manierystyczny kościół Krzyża Świętego przy klasztorze Kamedułek, zbudowany w latach 16031607 na rzucie czwórliścia.