Trwa ładowanie...

Koronawirus. Zakaz lotów. Co z lotami przesiadkowymi?

46 państw znalazło się w nowym projekcie rozporządzenia o zakazie lotów, który ma obowiązywać od 2 września. Na liście są m.in. Hiszpania, Czarnogóra, Francja i Chorwacja. Do tych krajów nie będzie można polecieć bezpośrednio. - A co, jeśli chcę lecieć do Portugalii, do której zakazu nie ma, ale mam przesiadkę we Francji, która jest na liście? - pyta nasza czytelniczka Agata.

Zakaz lotów dotyczy także lotów przesiadkowychZakaz lotów dotyczy także lotów przesiadkowychŹródło: Getty Images, fot: Westend61
dovrjcw
dovrjcw

Zakaz lotów wprowadzony przez rząd dotyczy lotów bezpośrednich. Zgodnie z rozporządzeniem nie będzie obowiązuje on samolotów wykonujących loty międzynarodowe m.in. na zlecenie albo za zgodą premiera oraz realizowanych na potrzeby polskiego lub zagranicznego wojska.

Zakaz lotów - co z przesiadkami?

A co z przesiadkami? - zastanawiają się internauci. I tu wątki są dwa. Na nowej liście zakazem lotów mają być objęte np. Hiszpania, Chorwacja czy Francja. W tym wypadku nie dostaniemy się do tych krajów lotem bezpośrednim, ale z przesiadką już tak.

Niestety w przypadku, gdy lecimy do kraju, którego zakaz lotów nie obowiązuje, ale za to port przesiadkowy jest w kraju objętym zakazem, to wówczas mamy problem. - Chcę lecieć do Portugalii, do której zakazu nie ma, ale mam przesiadkę we Francji, która jest na liście - napisała przez platformę dziejesie.wp.pl nasza czytelniczka Agata. - Co w takiej sytuacji?

O szczegółowe wyjaśnienie poprosiliśmy w Ministerstwie Infrastruktury.​ Za przykład podaliśmy trasę pani Agaty.

dovrjcw

​ - Zakaz wprowadzony rozporządzeniem Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym dotyczy lądowania na terytorium Polski statków powietrznych wykonujących loty międzynarodowe, przewożących pasażerów cywilnych, z lotnisk położonych na terytorium państw wymienionych w ww. rozporządzeniu. Mając to na uwadze, na podstawie przytoczonego przykładu, lot z lotniska położonego we Francji, w przypadku wskazania terytorium tego państwa w katalogu państw objętych zakazem, nie będzie mógł zostać zrealizowany - wyjaśnia Szymon Huptyś, rzecznik prasowy MI. - Zakaz lotów, o którym mowa w rozporządzeniu w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, dotyczy również przesiadek na lotniskach.

Nowa lista krajów objętych zakazem będzie obowiązywać od 2 września. Obecnie można zobaczyć tylko projekt rozporządzenia. Lista 46 państw dostępna jest TUTAJ. Czy jest ostateczna? Wciąż nie wiadomo.

- Aktualnie trwają uzgodnienia treści nowego rozporządzenia Rady Ministrów w sprawie zakazów w ruchu lotniczym, które będzie zawierało zaktualizowany katalog państw objętych zakazem lotów - dodaje rzecznik. - Rozporządzenie to będzie obowiązywało od 2 września 2020 r. Do czasu jego przyjęcia ostateczny wykaz państw objętych zakazem może ulegać zmianom.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

W Najlepszym Towarzystwie… dobrze się podróżuje! odc. 1

dovrjcw
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dovrjcw