Koronowo

Miasto założyli cystersi z pobliskiego Byszewa, po 1288 roku przenosząc swoją siedzibę na dogodniejsze miejsce w dolinę Brdy, na skrzyżowaniu szlaków ze Świecia do Nakła i z Gdańska do Poznania.

Koronowo
Źródło zdjęć: © Hachette Polska

Miasto założyli cystersi z pobliskiego Byszewa, po 1288 roku przenosząc swoją siedzibę na dogodniejsze miejsce w dolinę Brdy, na skrzyżowaniu szlaków ze Świecia do Nakła i z Gdańska do Poznania.

Po uzyskaniu dóbr (w drodze zamiany z biskupami włocławskimi) i uposażenia od księcia Mszczuja II, przystąpiono do budowy zespołu klasztornego. Z 1315 roku pochodzi informacja o istniejącym już klasztorze, który ze względu na szczególny kult Najświętszej Maryi Panny określano „Corona Mariae”. Dzięki staraniom cystersów w 1368 roku lokowano tu miasto, z czasem nazwane „Koronowem”. Koronowo stało się głównym ośrodkiem zakonnych dóbr – jednego z najbogatszych kompleksów cysterskich na ziemiach polskich.

10 października 1410 roku, niedługo po starciu pod Grunwaldem, pod Koronowem rozegrała się druga pod względem ważności bitwa z Krzyżakami, dzięki której udaremniono opanowanie przez nieprzyjaciela Kujaw i Wielkopolski. Marsz krzyżackiego oddziału pod dowództwem Michaela Küchmeistera na południe został przerwany przez zgromadzone pod Koronowem zastępy rycerstwa polskiego pod wodzą Sędziwoja z Ostroga i Piotra Niedźwiedzkiego. Bitwa ta zasługuje na szczególną uwagę znawców dawnego rycerskiego obyczaju. Oskarżani o nieprzestrzeganie zasad i współdziałanie z „barbarzyńcami” Polacy dokładali wszelkich starań, by spełniała wszelkie wymogi walk chrześcijańskiego rycerstwa.

Bitwa składała się z serii indywidualnych pojedynków, według relacji Długosza dwukrotnie ogłaszano przerwę, posilano się, przesyłano sobie wino, wymieniano końmi i jeńcami. Ów de facto wielki turniej na ostrą broń zamienił się jednak w pogrom w trakcie spontanicznego pościgu za uchodzącymi z pola walki rycerzami zakonnymi. Bitwa miała wielkie znaczenie w całej kampanii, choć samo Koronowo wkrótce potem zostało zajęte przez wojska krzyżackie i spalone.

Urząd Miejski w Koronowie
ul. Plac Zwycięstwa 1
86-010 Koronowo
(52) 382 22 31
sekretariat@um.koronowo.pl
www.koronowo.pl

Festyn cysterski, bitwa pod Koronowem

Organizatorzy – Koronowskie Stowarzyszenie Rozwoju Turystyki „Szczęśliwa Dolina” i Urząd Miejski w Koronowie – do corocznego Festynu cysterskiego, prezentującego średniowieczną kulturę i obyczaje oraz dawne rzemiosło (m.in. wyrabianie powrozów, pieczenie podpłomyków, wyplatanie wikliny, wykuwanie mieczy, czerpanie papieru), włączyli nie tylko rycerski turniej bojowy z konkursami sprawnościowymi dla rycerzy i publiczności, pokazami walk konnych i pieszych, zabawami plebejskimi, lecz także rekonstrukcję bitwy koronowskiej z udziałem imponującej liczby rycerzy, toczących – zgodnie z historycznym przebiegiem tego starcia – szereg indywidualnych walk. Impreza odbywa się na przełomie czerwca i lipca, w dolinie pod miastem, którą cystersi nazwali niegdyś „Szczęśliwą”.

*Koordynator imprezy: *
Tomasz Poraziński
0 608 01 25 41
porazinskit@op.pl+'?' )
www.koronowo.pl
www.bitwapodkoronowem.pl

Okolica

*Bydgoszcz *– pozostałości murów miejskich; Stare Miasto; kościół farny św. Mikołaja i św. Marcina z XV wieku; zespoły klasztorne pobernardyński i kapucynów (dawniej klarysek – obecnie w zabudowaniach klasztornych Muzeum Okręgowe z największym w Polsce zbiorem prac Leona Wyczółkowskiego); spichrze z XVIII/XIX wieku; budynek dawnego kolegium jezuickiego (obecnie Urząd Miasta).

Gościeradz – dworek, w którym ostatnie lata życia spędzał malarz Leon Wyczółkowski, pochowany na cmentarzu w pobliskim Wtelnie.

Nowy Jasiniec – ruiny zamku z XIII/XIV wieku.

Seria: Miejsca niezwykłe Tytuł: Zamki, turnieje, rycerze Autor: Paweł Komorowski, Jarosław Kurkowski

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)