Trwa ładowanie...
d13dg8t

Kościelne witraże oczyszczają powietrze

Barwione złotem szyby średniowiecznych kościelnych witraży pod wpływem słonecznych promieni oczyszczają powietrze i są jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowania nanotechnologii - informuje serwis "EurekAlert".

d13dg8t
d13dg8t

_ Barwione złotem szyby średniowiecznych kościelnych witraży pod wpływem słonecznych promieni oczyszczają powietrze i są jednym z najwcześniejszych przykładów zastosowania nanotechnologii - informuje serwis \"EurekAlert\". _

Średniowieczni szklarze stosowali nanocząsteczki złota do otrzymywania szkła o różnej - zależnie od wielkości cząstek - barwie, przy czym najbardziej znanym przykładem jest szkło o barwie rubinu. Badający stare witraże zespół prof. Zhu Huai Yonga z australijskiego Queensland University of Technology odkrył, że barwione złotem szkło nie tylko pięknie wygląda i nie zmienia barwy, ale także jest nanokataliztorem, rozkładającym zanieczyszczenia powietrza pod wpływem światła.

Maleńkie cząstki złota dzięki dostarczanej przez Słońce energii świetlnej stają się bardzo aktywne i potrafią rozkładać między innymi lotne związki organiczne, wydzielające się na przykład z nowych mebli, dywanów czy świeżej farby. Właśnie te lotne związki odpowiadają za charakterystyczny \"zapach nowości\", który może wydawać się przyjemny, ale nie jest korzystny dla zdrowia. W procesie rozkładu zanieczyszczeń powstają niewielkie ilości dwutlenku węgla.

Zdaniem profesora Zhu nanocząsteczki złota są bardzo ekonomicznym katalizatorem, ponieważ pod wpływem światła tylko one się rozgrzewają, a ich otoczenie pozostaje chłodne. Mogłyby znaleźć zastosowanie w wielu procesach chemicznych, pozwalając na produkcję tańszą i bardziej przyjazną dla środowiska.

(PAP)

pmw/

d13dg8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d13dg8t