Kosmiczny tunel na północy Holandii. Będą testować ultraszybkie pociągi
Futurystyczny tunel o długości niespełna pół kilometra powstał w północnej Holandii. To miejsce, gdzie testowany będzie "pociąg przyszłości", czyli ultraszybki pojazd szynowy o technicznej nazwie hyperloop.
O pociągach hyperloop mówi się już od kilkunastu lat. Mają to być pojazdy rozwijające prędkość do tysiąca km na godz., poruszające się w specjalnje rurze. Wewnątrz tego specyficznego tunelu ma panować ciśnienie niższe od standardowego, a pociągi o specjalnym opływowym kształcie nie mają mieć żadnych okien.
Prace nad prototypem trwają
Autorem idei hyperloop jest Elon Musk, twórca i właściciel SpaceX oraz Tesli. Od wielu lat zatrudniani przez niego naukowcy pracują nad opracowaniem poszczególnych elementów superpociągu. W styczniu 2023 r. firma w Chinach przeprowadzono kilka udanych testów hyperloop.
Teraz czas na Holandię. Wybudowany tunel jest tak naprawdę elementem nowoczesnego centrum testowego.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Z Polski prosto w Alpy. "Mamy taką nową opcję"
Na terenie starego węzła kolejowego
System w kształcie litery Y został zbudowany w pobliżu Veendam na północy kraju. Był tam nieczynny od lat węzeł kolejowy, który obecnie został przekształcony w węzeł badawczy. Tor testowy hyperloop składa się łącznie z 34 połączonych ze sobą rur o szerokości około 2,5 m.
Wielki, biały tunel ma posłużyć do przeprowadzenia w najbliższych tygodniach testów podobnych do tych, które prowadzone były w Chinanch, jednak o szczegółach nie mówi się wiele. Wiadomo jedynie tyle, że konstrukcja ta ma umożliwić naukowcom przetestowanie, co się stanie, gdy pojazd zmieni kurs z dużą prędkością.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Dyrektor Europejskiego Centrum Hyperloop, Sascha Lamme, powiedział w rozmowie z portalem Construction Review, że kwestia zmiany pasa ruchu jest niezmiernie ważna w tworzeniu tego typu infrastruktury. Zapewnił też, że firmy rozwijające dowolny aspekt technologii hyperloop mogą w przyszłości swobodnie wykorzystywać tę infrastrukturę do testowania swoich technologii.
Zdaniem dyrektora, superszybki transport kolejowy może do końca tej dekady stać się rzeczywistością.
– Spodziewamy się, że do 2030 r. pierwsza, pięciokilometrowa trasa hyperloop będzie w pełni gotowa do użytku i pojazdy będą mogły przewozić na niej pasażerów. Przygotowania do uruchomienia hyperloop trwają już m.in. we Włoszech czy w Indiach.
Źródło: Construction Review