Trwa ładowanie...

Kotor - najpiękniej położona miejscowość Czarnogóry

Za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Czarnogórze, ale na całym Starym Kontynencie, uchodzi Boka Kotorska, wcinająca się w ląd na północy wybrzeża. Zatoka o językowatym kształcie, przypominająca wyglądem norweskie fiordy, rozciąga się na długości ok. 30 km. Za największą perłę tego niezwykłego zakątka uważany jest Kotor, położony na samym końcu Zalewu Kotorskiego - najdłuższego i najgłębszego fiordu w Europie Południowej.

Kotor - najpiękniej położona miejscowość CzarnogóryŹródło: Nataliia Budianska - Shutterstock
d3s4a1l
d3s4a1l

Czarnogóra to niewątpliwie jedno z najpiękniejszych miejsc w Europie. Choć jej powierzchnia jest niewielka - niecałe 14 tys. km kw. - cała wypełniona jest niezwykłymi atrakcjami. Turystów przyciąga wybrzeże Adriatyku, którego plaże dorównują tym w Chorwacji i Włoszech. Kuszą także piękne zabytkowe miasta o historii sięgającej tysięcy lat wstecz. Poznajcie najpiękniejszy zakątek tego kraju.

Po II wojnie światowej czarnogórskie wybrzeże, będące wówczas częścią Jugosławii, należało do najatrakcyjniejszych wakacyjnych miejsc w Europie. Turystyka załamała się na początku lat 90., gdy rozpoczął się rozpad Socjalistycznej Federacyjnej Republiki Jugosławii. Czarnogóra pojawiła się na mapie Europy 3 czerwca 2006 roku i zaczęła odbudowywać swoją pozycję turystycznego raju. Po 10 latach należy już do kierunków, które mieszkańcy całej Europy biorą pod uwagę podczas wyboru kraju na wakacje.

Za jedno z najpiękniejszych miejsc nie tylko w Czarnogórze, ale na całym Starym Kontynencie, uchodzi Boka Kotorska, wcinająca się w ląd na północy wybrzeża. Zatoka o językowatym kształcie, przypominająca wyglądem norweskie fiordy, rozciąga się na długości ok. 30 km. Można tu zobaczyć siedem wysp, a cały obszar wpisany jest na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Wzdłuż linii brzegowej znajdują się wspaniałe miasteczka otoczone obronnymi murami.

Za największą perłę tego niezwykłego zakątka uważany jest Kotor. Leży w najbardziej na wschód wysuniętej części Boki Kotorskiej, na samym końcu Zalewu Kotorskiego - najdłuższego i najgłębszego fiordu w Europie Południowej. Miasteczko otoczone jest z trzech stron górami - masywami Lovcen, Vrmac i Dobrota. W Kotorze panują też świetne warunki i bogata infrastruktura do uprawiania wszelkich sportów wodnych. Sezon trwa tu od maja do października, średnia temperatura wiosną i jesienią osiąga 21 st. C, a latem dochodzi do 29 st. C. Hotele dysponują zapleczem dla dzieci, a w całym mieście bez problemu można znaleźć boiska (do gry w piłkę nożną czy koszykówkę)
, ścieżki rowerowe i spacerowe, a także korty do tenisa.

d3s4a1l

Historia tego niezwykle dobrze zachowanego, średniowiecznego miasta sięga IX wieku. Zachowało się tu wiele godnych uwagi zabytków. Jeśli jednak wolicie po prostu poleniuchować w pięknym otoczeniu, to miejsce jest idealne. Na największą uwagę zasługuje plaża miejska, która jest piaszczysta. Lubiący mniej zorganizowane miejsca wypoczynku, znajdą w okolicy wiele dzikich plażowisk. Warto też wybrać się na piaszczystą plażę o długości 1000 m w Orahowicy. Miejscowość ta znajduje się w odległości ok. 8 km od Kotoru. Całodzienne nasłonecznienie, złoty piasek i krystalicznie czysta woda sprzyjają odpoczynkowi w tym miejscu.

Na tani posiłek wydamy w Kotorze od 5 do 8 euro. Piwo w klubach i restauracjach kosztuje ok. 2-3 euro, a drinki od 4 euro. Natomiast nie ma opłat za zwiedzanie - zapłacimy jedynie za wstęp na mury miejskie (3 euro). Warto również skorzystać z rejsu po Zalewie Kotorskim albo nawet całej Zatoce Kotorskiej. To jednak dość kosztowna atrakcja - przy czterech osobach na łodzi, dwugodzinny rejs może kosztować od 20 euro za osobę w górę.

udm/ik/ir

d3s4a1l
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3s4a1l