Królewski Ogród Światła. Niezwykła atrakcja w Wilanowie
Już 10 października Królewski Ogród Światła rozbłyśnie, by światłem i muzyką opowiadać dzieje wilanowskiego pałacu. Zwiedzanie tej unikatowej świetlno-historycznej wystawy Muzeum Pałacu Jana III w Wilanowie możliwe będzie do końca lutego 2021 r.
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.
- Ta wystawa to od kilku lat niebywały sukces muzeum. Ogrody pałacowe w zimowej odsłonie przyciągają tłumy, o co wcześniej trudno było poza letnim sezonem turystycznym. Ekspozycję od jej pierwszej edycji odwiedziło łącznie ponad milion osób. Bardzo duża grupa pochodziła spoza Warszawy – mówi Grzegorz Mazur, kierownik Działu Rekonstrukcji Historycznej i Sprzedaży w Muzeum Pałacu Króla Jana III w Wilanowie.
Ta atrakcja nieustannie robi wrażenie na turystach i mieszkańcach Warszawy. Światło jest wykorzystane nie tylko po to, by podkreślić wyjątkowe piękno architektury pałacu i jego ogrodów. Przy jego pomocy projektanci snują barwną opowieść, podkreślającą niezwykłą historię miejsca.
– Wilanowski projekt jest dla nas zupełnie wyjątkowy. To pierwsza tego typu świetlna wystawa historyczna. Pracowało nad nią ponad sto osób i stworzyliśmy bardzo duży i trudny projekt w oparciu o materiały źródłowe i historyczne, przy wsparciu pracowników merytorycznych muzeum – tłumaczy Michał Kwasieborski Head of Design Multidekor.
Królewski Ogród Światła 2020
W tym roku do wejścia Królewskiego Ogrodu Światła poprowadzi 75-metrowy świetlisty tunel. W ogrodzie północnym, do którego prowadzi efektowna, świetlista brama z dwoma orłami, goście mogą spacerować wzdłuż bindażu. Znajdują się tu też fontanna i kandelabry. Całość rozświetlona ciepłym światłem i chłodnymi błyskami daje niepowtarzalną scenerię do zdjęć, które zapewne już niedługo zaleją media społecznościowe.
Centralną częścią Królewskiego Ogrodu Światła jest ogród wschodni z herbami Jana III Sobieskiego i misternie zdobionymi pawilonami, do których można wejść. Pośrodku tej części tarasu znajdują się 24 świetlne drzewka pomarańczowe, podobne do tych, które rosły w królewskiej oranżerii kilka wieków temu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Nowością w tym roku jest karuzela, mieniąca się setkami ciepłych świateł, ożywionych chłodnymi błyskami. Została zaprojektowana tak, by w jesienno-zimowe wieczory lśniła delikatnie nawet, kiedy nie pracuje. Z kolei w chwili, gdy ręcznie wprawi się ją w ruch – rozbłyśnie mocniej, dzięki ponad 25 tys. diod.
Co ważne, wilanowska wystawa świetlna wykorzystuje pół miliona profesjonalnych energooszczędnych diod eko-LED, które pobierają osiem razy mniej energii niż tradycyjne żarówki.
– Z myślą o ich bezpieczeństwie oraz zachowaniu dystansu społecznego, w tym roku wprowadziliśmy specjalne środki ochrony. Wszystko po to, by nasi goście czuli się spokojnie i pewnie podczas wizyty na ogrodach wilanowskich – podkreśla Grzegorz Mazur z wilanowskiego muzeum.
Przy wejściu na gości czekają profesjonale stacje do dezynfekcji rąk. Z myślą o bezpieczeństwie zwiedzających wprowadzono też limit wejść. W ciągu godziny na teren pałacowych ogrodów będzie się mogło dostać tysiąc osób.
Świetlną ekspozycję można oglądać w ogrodach Muzeum Pałacu w Wilanowie codziennie od 10 października do 28 lutego 2021 r.
Źródło: Materiały prasowe
Spectra Lightning w odc. nr 2 programu Remont w prezencie
W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.