Kryzys w turystycznym kraju. Będą gotowi na szczyt sezonu?
Grecja, jeden z ulubionych wakacyjnych krajów Polaków, stoi przed poważnym wyzwaniem kadrowym. Przed nadchodzącym szczytem sezonu turystycznego w hotelach brakuje pracowników, co może wpłynąć na jakość obsługi podróżnych.
Wakacje zbliżają się wielkimi krokami, a te wielu Europejczyków, w tym Polaków, spędza w Grecji. Hotele już od majówki, kiedy pogoda zaczyna dopisywać, zapełniają się turystami. Niestety, sporym problemem jest brak wystarczającej liczby pracowników.
Braki kadrowe w Grecji
Choć w 2024 r. grecki sektor turystyczny osiągnął rekordowy poziom zatrudnienia, przez coraz większą liczbę przyjezdnych do tego kraju, rąk do pracy wciąż brakuje.
Na początku maja br. Izba Handlowa w Atenach informowała, że w hotelach, restauracjach oraz barach brakowało aż ok. 80 tys. pracowników. Niskie zarobki i długie godziny pracy zniechęcają Greków do wyboru zatrudnienia w branży turystycznej. Grecy coraz częściej wolą pracę w biurach lub za granicą, gdzie zarobki są wyższe, a warunki bardziej komfortowe.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Turyści pokochali greckie wyspy. Którą wybrać?
Większe niedobory pracowników są w hotelach o niższym standardzie, np. dwugwiazdkowych niż w pięciogwiazdkowych resortach. Brakuje zarówno recepcjonistów, barmanów, kelnerów, jak i osób sprzątających pokoje.
Wielu właścicieli hoteli i restauracji poszukuje pracowników z innych krajów, oferując im stawki od 800 do 1100 euro miesięcznie (3,4 tys. - 4,7 tys. zł). Dodatkowo przyjezdnym często zapewniany jest nocleg i wyżywienie. Jednak mimo tych starań problem nie znika.
Problem nie pojawia się pierwszy raz
W zeszłym roku, aby poradzić sobie z niedoborem kadrowym, wprowadzono sześciodniowy tydzień pracy.
Pandemia COVID-19 spowodowała, że wielu pracowników sezonowych przekwalifikowało się i nie wróciło do turystyki. Poszukiwać trzeba więc nowych osób. Problem jest tym bardziej palący, że Grecy spodziewają się w tym roku rekordowego sezonu, jeśli chodzi o liczbę turystów.
Źródło: news.gtp.gr/WPROST