Trwa ładowanie...

Krzysztof Starnawski - Polak nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016

Polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek i taternik - Krzysztof Starnawski - został nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016 magazynu National Geographic. Znalazł się w prestiżowym gronie 10 osób z całego świata.

Krzysztof Starnawski - Polak nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016Źródło: Krzysztof Starnawski
d4mhb1i
d4mhb1i

Polski sportowiec ekstremalny, płetwonurek i taternik, Krzysztof Starnawski, został nominowany do tytułu Podróżnika Roku 2016 magazynu "National Geographic". Znalazł się w prestiżowym gronie 10 osób z całego świata.

Starnawskiego doceniono za jego wyczyn z 27 września br. Odkrył wtedy najgłębszą na świecie podwodną jaskinię - Hranická Propast we wschodnich Czechach, niedaleko polskiej granicy. Zszedł z butlą na głębokość 200 m do szczeliny w skałach i dokonał pomiaru jaskini za pomocą zdalnie sterowanego robota podwodnego. Okazało się, że jaskinia ma 404 metry głębokości. Jego odkrycie to efekt dwudziestu lat ryzykownych eksploracji i wielu niepowodzeń.

- Znalezienie się w finale konkursu organizowanego już od dwunastu lat przez "National Geographic" to dla mnie ogromne wyróżnienie. Nie spodziewałem się, że świat zauważy i doceni mój kilkudziesięcioletni trud eksplorowania jaskiń na całym globie. Myślę, że przyczyniły się do tego moje działania na Bałkanach i w Meksyku, no i przy naszym flagowym projekcie "Hranicka Propast - step beyond 400 metres”- napisał na swoim profilu na Facebooku Krzysztof Starnawski. - To nie była łatwa droga i bez wsparcia dziesiątek ludzi, moich przyjaciół, producentów sprzętu, czeskich speleologów i przyjaciół z rodzimego podwórka, zapewne bym tego nie zakończył.

Krzysztof Starnawski specjalizuje się w nurkowaniu w jaskiniach oraz pod lodem. Ustanowił kilka rekordów świata w tej dziedzinie. W lipcu tego roku pobił kolejny - w nurkowaniu na obiegu zamkniętym, schodząc na głębokość 278 metrów podczas eksploracji jaskini Viroit w południowej Albanii. Do tytułu Podróżnika Roku 2016 nominowano 10 osób z całego świata. Są wśród nich m.in.: żeglarze, kajakarz czy paralotniarz. Głosować można codziennie do 16 grudnia (na stronie internetowej "National Geographic" ). Zwycięzca zostanie ogłoszony w styczniu 2017 r.

Ilona Raczyńska

d4mhb1i
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4mhb1i