Kuchnia irlandzka. Kilka przepisów dla smakoszy
Irlandia to nie tylko atrakcje turystyczne, wspaniali ludzie i wieloletnia tradycja, to także wspaniała kuchnia, która potrafi rozpieścić nasze podniebienie. Kuchnia irlandzka jest naprawdę pyszna.
|
|
| --- |
|
|
Tradycyjna kuchnia irlandzka jest dość prosta, ale niezwykle sycąca, podstawą potraw są ziemniaki, baranina, a na wybrzeżu oczywiście ryby. Współczesna kuchnia irlandzka to zupełne jej przeciwieństwo wyrafinowana, łącząca finezyjnie różne tradycje kulinarne, ale oparta na tym samym co tradycyjna – świetnych lokalnych produktach.
Jedno jest pewne kto będzie chciał w Irlandii jeść bardzo tradycyjnie wróci z nie tylko z wspaniałymi wspomnieniami, ale i kilkoma dodatkowymi kilogramami. Irlandzkie tradycyjne potrawy są bardzo sycące, ale i też niestety kaloryczne.
Zaczyna się od śniadania. Tradycyjne irlandzkie śniadanie to wielki talerz wypełniony: smażonymi kiełbaskami, plastrami bekonu, jajkiem lub jajecznicą, smażonymi pomidorami, fasolką w sosie pomidorowym oraz black lub white pudding – przypominającym naszą kaszankę. Do tego oczywiście tosty, chleb sodowy i litry herbaty z mlekiem. Po takim śniadaniu jest się najedzonym przynajmniej do 15:00 i uzyskuje się siły na intensywne zwiedzanie. Hotele oferują śniadania w postaci szwedzkiego stołu także kto niekoniecznie chce tak obficie wypełniać od rana żołądek może się zadowolić płatkami, świetne śniadania podawane są w pensjonatach, gdzie często na stole pojawia się ciepły jeszcze chleb czy scony (sodowe ciasteczka/bułeczki z rodzynkami).
Na lunch będąc z daleka od dużych miast najlepiej wybrać się do lokalnego pubu, każdy z nich w porze lunchu oferuje zestawy. Ograniczyć się można do zupy z sodowym chlebem, lub skusić się na coś większego. W kartach pubów znaleźć można wszystkie najbardziej tradycyjne irlandzkie potrawy. Podróżując wzdłuż wybrzeży konieczne trzeba spróbować dań z ryb i owoców morza. Wszystkie produkty są świeże, wspaniale podane. Zamiast zup jarzynowych w takim wypadku warto skusić się na krem z owocami morza wypełniony wszelkiej maści skorupiakami, należy też przynajmniej raz spróbować wędzonego łososia np. na szczycie mieszanki przeróżnych sałat.
Po lunchowej uczcie obiad je się raczej późno, w Irlandii można go zjeść o 19:00 obowiązuje wtedy w restauracjach tzw. „early bird menu”, gdzie ceny są zazwyczaj o połowę tańsze od cen kolacji podawanej od 20:00/21:00.
Warto też skusić się na wizytę w restauracji, w dużych miastach trudno dokonać wyboru. Zjeść można dania z całego świata, ale także spróbować wariacji na temat kuchni irlandzkiej, łączenie tradycyjnych przepisów, a przede wszystkim doskonałych produktów z wpływami innych kuchni z całego świata przynosi często zaskakująco smakowite efekty.
W Irlandii nie brakuje herbaciarni, kawiarni, gdzie ciepłe napoje są dodatkiem do słodkości, czekoladowych czy marchewkowych ciast, wspomnianych już sconów z dżemem, owocowych tart. Kto zmarzł w czasie zwiedzania powinien koniecznie wypić kawę po irlandzku z dodatkiem whiskey a na skraju przeziębienia hot whiskey oczywiście w celach leczniczych.
Kto chce się bliżej zapoznać z irlandzka kuchnia powinien koniecznie wybrać się w Dublinie śladami najlepszych restauracji, lokalnych producentów:
http://www.fabulousfoodtrails.ie
http://www.historicalinsights.ie
lub wybrać się na, któryś z kulinarnych festiwali.
Dla wszystkich smakoszy przygotowaliśmy kilka najciekawszych przepisów z kuchni irlandzkiej.
Zobacz przepisy