Lasy Państwowe pouczają turystów. Internauci nie pozostają dłużni
Na profilu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Radomiu na Facebooku pojawił się post, w którym leśnicy przypominają turystom o tym, jak należy zachowywać się w lesie. "Warto przypominać także drwalom i kołom łowieckim” – internauci odbijają piłeczkę w komentarzach.
Śmieci w lesie to problem, który wraca jak bumerang. Jednak, jak się okazuje, szkodliwe potrafią być nie tylko pozostawione w lesie puszki, siatki czy butelki plastikowe. Niebezpieczne mogą być także odpadki, które z pozoru wydają nam się niegroźne.
"Niestety, niektórzy myślą, że miejsce ogryzka po jabłku czy skórki od banana jest w lesie. To nieprawda, takie odpady rzucone w ściółkę, ale i do kosza na śmieci przywabiają zwierzęta" – czytamy w poście udostępnionym przez Regionalną Dyrekcję Lasów Państwowych w Radomiu.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Odpady przyciągają dzikie zwierzęta
Leśnicy podkreślają, że największe problemy pozostawione w lesie odpady powodują w Bieszczadach, gdzie występują niedźwiedzie. W pozostałych regionach przywabiają inne dzikie zwierzęta, zaburzając ich naturalne zwyczaje.
"Dlatego przypominamy dziś 3. zasadę etyki outdoorowej - Leave no trace - 'Zadbaj o odpady i śmieci'. Po prostu będąc w lesie wszystko, co przynieśliście ze sobą, zabierzcie z powrotem, również puste opakowania i resztki jedzenia" – apeluje Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.
Leśnicy tłumaczą, że niewinny ogryzek czy skórka od banana mogą być przyczynkiem do powstawania wśród dzikich zwierząt nowych nawyków. Wielu turystów nadal nie zdaje sobie z tego sprawy.
Internauci nie pozostają leśnikom dłużni
Internauci jednak nie pozostają pouczającym leśnikom dłużni. Zachęcają w komentarzach do tego, aby w kwestii pozostawiania odpadów w lasach dyscyplinować także osoby, które w nich pracują czy polują.
"Warto o tym przypomnieć też kołom łowieckim, bo pod ambonami najczęściej można zobaczyć egzotyczne owoce i inne wiktuały" – pisze jedna z czytelniczek w komentarzach. "Przypominać także drwalom. W rejonach ścinek bardzo często znajduję plastikowe butelki" – dodaje inna internautka.