Trwa ładowanie...

Lato w Gdańsku pod znakiem remontów. Będą opóźnienia

Już za moment wakacje i do Gdańska, jednego z najbardziej turystycznych miast w Polsce, ściągną tysiące turystów. Wiele wskazuje jednak na to, że w tym roku zarówno mieszkańcy, jak i goście będą musieli liczyć się z utrudnieniami w poruszaniu po stolicy Pomorza, a na zdjęciach z wakacji, poza kamienicami i charakterystycznymi zabytkami, widoczne będą rusztowania i płotki.

Duża część Gdańska znajduje się obecnie w remoncieDuża część Gdańska znajduje się obecnie w remoncieŹródło: WP, fot: Ilona Raczyńska
d4a08vr
d4a08vr

W Gdańsku trwa prawdziwe remontowe szaleństwo i choć inwestycje zostały zaplanowane w taki sposób, by zakończyły się przed sezonem urlopowym, nie wszystko poszło zgodnie z planem. Powodem opóźnień są znaleziska archeologiczne.

Wykopaliska przy ul. Pańskiej, Węglarskiej i Za Murami

Jeszcze niedawno wydawało się, że termin zakończenia remontu przy ul. Węglarskiej nie jest zagrożony. Inwestycja, która kosztowała ok. 1,5 mln zł, miała zakończyć się jeszcze w maju. Dziś już wiadomo, że to się nie udało, bo archeolodzy odkryli tam dawne mury.

Podobna sytuacja ma miejsce przy ul. Pańskiej, której remont kosztował ok. 2,7 mln zł. Opóźnienia to nie wina wykonawcy. Odkryto pozostałości murów XIV-wiecznego domu beginek.

- Prace na ul. Pańskiej i ul. Węglarskiej planowo miały zakończyć się do końca maja, zatem przed rozpoczęciem głównego sezonu turystycznego. Jednak ze względu na znaleziska archeologiczne i konieczność uzyskania decyzji konserwatorskiej, procedowany jest aneks wydłużający termin zakończenia robót na lipiec 2022 r. - wyjaśnia Izabela Kozicka-Prus, p. o. Kierownika Referatu Prasowego z Biura Prezydenta Gdańska. - Do lipca potrwa także przebudowa ul. Za Murami, gdzie również w związku ze znaleziskami, konieczne było uzyskanie decyzji konserwatorskiej - dodaje.

Ulica Węglarska w remoncie WP
Ulica Węglarska w remoncie Źródło: WP

Most Stągiewny będzie znów zwodzony

Ale remonty ulic, to niejedyne, które mają w tej chwili miejsce w Gdańsku. Znajdujący się przy Bramie Stągiewnej most od 1973 r. jest przeprawą stałą i dziś trudno sobie wyobrazić, że może być inaczej. Jednak w ciągu blisko 400-letniej historii mostu, przez większość czasu jego kładki można było unosić lub były obrotowe. Już niedługo Most Stągiewny znów będzie zwodzony. Niestety oznacza to, że jeszcze przez pewien czas spacer od ul. Długiej na Wyspę Spichrzów będzie utrudniony.

Przebudowa, która rozpoczęła się na początku roku, obejmuje rozbiórkę istniejącego przęsła i budowę nowego, zwodzonego wraz z przebudową podpierających most przyczółków. Niestety most nie zostanie ukończony przed wakacjami.

d4a08vr

- Aktualny harmonogram zakłada zakończenie prac do 31 lipca 2022 r., jednak od 30 czerwca 2022 r. obiekt ma być udostępniony dla ruchu pieszego - wyjaśnia Izabela Kozicka-Prus. 

Liczba remontów w Gdańsku jest imponująca WP
Liczba remontów w Gdańsku jest imponująca Źródło: WP, fot: Ilona Raczyńska

Długi Targ i Długie Pobrzeże - zakończenie prac przed wakacjami

Niestety tego lata goście nie będą mogli podziwiać jednej z wizytówek gdańska. Słynny drewniany Żuraw jest właśnie remontowany i jego charakterystyczna bryła będzie latem przysłonięta rusztowaniami.

Na szczęście inny symbol Gdańska - Fontanna Neptuna, do której przez ostatnie tygodnie dostęp był mocno utrudniony przez remont Długiego Targu, na wakacyjnych zdjęciach znad morza nie będzie stał w towarzystwie płotków i zwałów kamieni.

Remont na Długim Targu Licencjodawca
Remont na Długim Targu Źródło: Licencjodawca, fot: Ilona Raczyńska

Jak zapewniała Magdalena Kiljan, rzecznik prasowy Gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni w Gdańsku, remont ul. Długi Targ jest już na ukończeniu.

d4a08vr

- Planowy termin zakończenia to koniec czerwca. Prace zostały tak zaplanowane, by nie odbywały się w czasie szczytu sezonu turystycznego. Rozpoczęły się 15 września 2021 r. – po wysokim sezonie turystycznym, a harmonogram działań rozpisano w ten sposób, aby zakończyły się przed kolejnym sezonem turystycznym – z końcem czerwca 2022 r. Roboty prowadzone są etapami począwszy od strony Zielonej Bramy w kierunku Fontanny Neptuna, w taki sposób, aby zachować ruch pieszy - wyjaśnia rzeczniczka ZDiZ w Gdańsku.

Na zakończenie prowadzonego etapami remontu innego chętnie odwiedzanego przez turystów miejsca - Rybackiego i Długiego Pobrzeża poczekamy jeszcze dwa lata. Jednak jak zapewniała w lutym prezydent Gdańska, Aleksandra Dulkiewicz, remont został zaplanowany w taki sposób, by zachować ruch pieszy wzdłuż pobrzeża, a najuciążliwsze prace mają być prowadzone poza szczytem sezonu. Wygląda na to, że tej obietnicy uda się dotrzymać.

Plac wokół Żurawia został ogrodzony od 4 kwietnia WP
Plac wokół Żurawia został ogrodzony 4 kwietnia Źródło: WP, fot: Ilona Raczyńska

- Remont Długiego Pobrzeża realizowany w ramach Umowy PPP obejmuje realizację prac na odcinku od Bramy Straganiarskiej do Targu Rybnego. Aktualny harmonogram przewiduje zakończenie prac do 15 czerwca 2022 r. - informuje Izabela Kozicka-Prus.

d4a08vr

Wygląda na to, że, choć tego lata w najatrakcyjniejszej turystycznie części Gdańska napotkamy pewne utrudnienia, możemy liczyć na to, że spacery po mieście nie będą specjalnie uciążliwe, a remontowe dekoracje znajdą się tylko na niektórych zdjęciach z wakacji nad morzem.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Sztuka podróżowania - DS4

d4a08vr
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d4a08vr

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj