Trwa ładowanie...
d35s622

Legendarny bohater. Gdzie spoczywa Król Artur?

Czy legendy o królu Arturze i jego odwadze są wymyślone, czy opierają się na prawdziwych wydarzeniach? Jeśli Artur naprawdę żył, to gdzie leżą jego szczątki? Mówi się, że jest pochowany w opactwie Glastonbury na południu Anglii. Czy rzeczywiście tak jest? Czy Glastonbury to legendarny Avalon?
Share
Naukowcy nie mają pewności, czy osnuty legendami król Artur rzeczywiście istniał
Naukowcy nie mają pewności, czy osnuty legendami król Artur rzeczywiście istniałŹródło: Świat na dłoni
d35s622

Opactwo Glastonbury

Glastonbury zostało zasiedlone już w IV lub V wieku n.e. Klasztor założono jednak dopiero w 712 roku. W X wieku rozbudował go opat Dunstan, który w 960 roku został arcybiskupem Canterbury. W 1016 roku odbyła się tutaj koronacja króla Edmunda I, który również jest pochowany w Glastonbury. W 1184 roku opactwo pochłonął rozległy pożar, co doprowadziło do jego przebudowy. W XIV wieku klasztor należał do najbogatszych i najbardziej wpływowych w Anglii.

Mnisi pozwalali sobie na to najlepsze wino z Bordeaux i pili je z luksusowych kielichów z Włoch lub Hiszpanii. W 1539 roku na rozkaz króla Henryka VII klasztor został splądrowany i spalonyMnichówy wypędzono, a ostatniego opata, Richarda Whitinga, poddano śmiertelnym torturom. Ruiny opactwa odkryto w 1908 roku podczas wykopalisk prowadzonych przez angielskiego architekta Fredericka Bligha Bonda (1864–1945).

Okrągły stół króla Artura w Winchester Domena publiczna
Okrągły stół króla Artura w Winchester Źródło: Domena publiczna

Opowieści o odważnym władcy angielskim, królu Arturze, który na przełomie V i VI wieku prowadził Brytyjczyków w walce przeciw Anglosasom, z początku były z pokolenia na pokolenie przekazywane ustnie. Dopiero w 1136 roku spisał je Geoffrey z Monmouth w księdze Historia Regum Britanniae. Dał w ten sposób początek literaturze arturiańskiej, która szczyt swojej świetności osiągnęła w średniowieczu, dzięki gloryfikacji cnot rycerskich i poszukiwaniu świętego Graala. Przygody Artura fascynują nas jeszcze dzisiaj. Jeśli ten legendarny wojownik był prawdziwy, to gdzie żył i gdzie został pochowany?

d35s622

Kim był Król Artur?

Naukowcy nie mają pewności, czy osnuty legendami król Artur rzeczywiście istniał. Jedni są przekonani, że nie. Inni twierdzą, że była to fikcyjna postać z ludowych opowieści, częściowo już zapomniany celtycki bóg. Trzecia grupa przypuszcza, że mógł naprawdę istnieć. Według dostępnych źródeł nie był jednak królem, tylko wybitnym dowódcą wojennym i prawdopodobnie rzymskim żołnierzem. Święty Gildas (500–570 n.e.), bretoński duchowny, wspomina w swoim dziele wybitnego rzymskiego dowódcę Ambrożego z Mediolanu, który prowadził Brytyjczyków podczas walki przeciw Sasom. Uznaje się go za wujka Artura, niekiedy nawet za samego Artura.

Poczęty na zamku Tintagel

Zgodnie z legendą Artur został poczęty na zamku Tintagel, który naprawdę istnieje. Jego już dziś ruiny znajdują się w hrabstwie Kornwalia na południowo-zachodnim krańcu Anglii. Zamek pochodzi dopiero z XII wieku, ale podczas wykopalisk z 2015 roku odkryto grube na około metr mury, które prawdopodobnie były częścią królewskiego pałacu z VI wieku. Zamek leży na skalistym cyplu i mieszczą się pod nim dwa tunele. Ten dłuższy bywa określany jako Jaskinia czarownika Merlina.

Okrągły stół króla Artura w Winchester Domena publiczna
Okrągły stół króla Artura w Winchester Źródło: Domena publiczna

Gdzie leżało słynne Camelot?

Osnuta tajemnicą jest także słynna siedziba Artura – Camelot. Miał się w niej znajdować także Okrągły Stół, przy którym król spotykał się ze swoimi rycerzami i wokół którego wszyscy byli sobie równi. Rycerzy miało być około tysiąca. Gdzie znajduje się Camelot? Bierze się pod uwagę kilka miejsc. Niektóre źródła uznają za Camelot zamek Cadbury w hrabstwie Somerset. Inne zaś uważają, że chodzi o najstarsze miasto w Anglii, Colchester w hrabstwie Essex, przez Rzymian określane jako Camulodunum – od boga wojny Camula.

d35s622

Okrągły stół nie jest stołem

W 2010 roku brytyjski historyk Chris Gidlow wysnuł teorię, że Artur założył swoją siedzibę w miejscu, w którym odegrała się jego podobno najsłynniejsza bitwa przeciw Sasom, czyli w Chester (w hrabstwie Cheshire). Nie zbudował tam zamku od podstaw, ale wykorzystał pozostałości rzymskich budowli. Słynny okrągły stół nie był zatem stołem, ale rzymskim amfiteatrem, w którym zmieściło się nawet 10 000 osób. O mieście legii, którym było Chester, wspomina w swoich zapiskach z VI wieku również mnich Gildas.

Gdzie spoczywa Artur ?

Najwięcej tajemnic jest jednak wokół miejsca ostatniego spoczynku Artura. Powinno nim być opactwo Glastonbury w hrabstwie Sommerset. Wspomina o tym kronikarz Gerald z Walii (1146–1223). W XII wieku mnisi z opactwa zaczęli kopać w miejscu, w którym miał być grób Artura. Dwa metry pod ziemią znaleźli płytę kamienną i ołowiany krzyż z napisem: Tu, na wyspie Avalon, pochowany jest słynny król Artur. Mnisi znaleźli w grobie kilka kości i włosy, które miały należeć do Ginewry. Kości włożyli do marmurowego grobu wewnątrz katedry. Po zniszczeniu opactwa, które w XVI wieku zlecił król Henryk VIII, kości już nigdy się nie odnalazły.

Dziewięciu Bohaterów – według średniowiecznego toposu trzy triady historycznych, biblijnych i legendarnych postaci będącymi ideałem średniowiecznego rycerstwa Domena publiczna
Dziewięciu Bohaterów – według średniowiecznego toposu trzy triady historycznych, biblijnych i legendarnych postaci będącymi ideałem średniowiecznego rycerstwa Źródło: Domena publiczna

Mityczne Avalon

d35s622

Z Glastonbury związanych jest więcej legend. Legendarnym Avalon nie jest bowiem samo opactwo, ale leżące w jego pobliżu wzgórze Tor Hill. Kształtem przypomina piramidę, za czasów Artura zaś otaczały go tereny bagienne, z których wystawał niczym wyspa. Wątek poszukiwań Świętego Graala (w znaczeniu przenośnym poszukiwanie czegoś nieosiągalnego, co rozszerzy ludzkie horyzonty) do historii o Arturze wplótł prawdopodobnie autor Historii królów brytyjskich Geoffrey z Monmouth. Odwołanie do niego można jednak znaleźć także w Glastonbury.

Święty Graal

Legenda głosi, że około 60 roku n.e. do Glastonbury przybył uczeń Jezusa Józef z Arymatei, aby nawrócić Celtów na chrześcijaństwo. Przyniósł ze sobą Świętego Graala – kielich, z którego Jezus pił podczas ostatniej wieczerzy i do którego Józef złapał jego krew po ukrzyżowaniu. Józef zakopał go u stóp Tor Hill i w tym miejscu wytrysnęło później źródło Chelice Well (kolor spowodowany jest dodatkiem żelaza, źródło ma właściwości lecznicze). Glastonbury to, krótko mówiąc, miejsce z mistyczną atmosferą, licznie odwiedzane przez turystów. Oprócz grobu Artura przyciąga ich także coroczny festiwal muzyczny, który ma formę amerykańskiego Woodstocku.

Źródło: Świat na dłoni

d35s622

WIDEO: Święta Kinga - ascetka oskarżana o cudzołóstwo

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d35s622

Podziel się opinią

Share
d35s622
d35s622