Trwa ładowanie...

Leśnicy alarmują. "Inwazja trwa"

Lasy Państwowe w swoich mediach społecznościowych ostrzegają przed kleszczami. Okazuje się, że w polskich lasach i parkach trwa obecnie inwazja tych nosicieli groźnych chorób. Pod hasłem "małe ukąszenie, duży problem" leśnicy radzą, na co uważać podczas spaceru i co robić, gdy zauważymy wbitego w skórę kleszcza.

Leśnicy podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas spaceru Leśnicy podpowiadają, na co zwrócić uwagę podczas spaceru Źródło: Adobe Stock
d1c6aw6
d1c6aw6

Na profilu Lasów Państwowych znalazł się poradnik dotyczący kleszczy. Jest ich obecnie bardzo dużo, więc wybierając się na spacer do lasu czy parku należy szczelnie okryć ciało - wskazany jest długi rękaw i długie spodnie. Warto także użyć środków przeciw kleszczom, które są dostępne w aptekach.

Co robić, gdy znajdziemy na ciele kleszcza?

Po powrocie z leśnej wędrówki trzeba za to dokładnie obejrzeć całe ciało. "Kleszcze najczęściej wbijają się w miejsca, gdzie mamy najcieńszy naskórek" - zauważają leśnicy. Są to: linia włosów, szyja, miejsca za uszami, pachy, zgięcia ręki, okolice pępka, pachwiny, miejsca pod kolanami i okolice ścięgna Achillesa.

Co należy zrobić, jeśli zobaczymy wbitego w skórę kleszcza? "Nie smaruj go żadnymi specyfikami, nie przypalaj, ani nie szarp na boki" - czytamy w poradniku.

d1c6aw6

Aby usunąć kleszcza, należy użyć pęsety. Złapać go tuż przy skórze i lekkim - ale zdecydowanym ruchem - pociągnąć do góry. Miejsce po usunięciu kleszcza należy zdezynfekować i obserwować przez 30 dni. Jeśli pojawi się zaczerwienienie, należy się zgłosić do lekarza.

Internauci potwierdzają inwazję

Komentujący potwierdzają inwazję. "Ja ze swojego psa już kilkanaście wyciągnąłem w tym roku. Na szczęście ma białą sierść i wielu "spacerowiczów" było zdjętych w porę" - pisze jeden z nich.

d1c6aw6

"Mieszkając 40 lat w województwie śląskim nie miałam ani jednego, mieszkając trzy lata na Mazowszu wyciągnąłem z siebie już jakieś 50 kleszczy", "Na spływach zawsze wyciągam z siebie kleszcze. Rekord - jednego dnia wyjąłem siedem" - dodają inni.

Najczęściej stwierdzaną chorobą odkleszczową jest borelioza. Najczęstsze objawy to: rumień, bóle korzonków, zapalenie stawów kolanowych.

Źródło: Lasy Państwowe

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zwierzęta przypominają o sprzątaniu lasu. Nagranie z Wigierskiego Parku Narodowego

d1c6aw6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c6aw6