Trwa ładowanie...

Leśnicy pokazali nagranie. "Na pierwszy rzut oka to jakiś wąż"

Leśnicy z Nadleśnictwa Cybinka opublikowali w mediach społecznościowych ciekawe nagranie. Na pierwszy rzut oka można stwierdzić, że widać na nim węża, ale to zupełnie co innego. "Spotkaliście w lesie taki leśny pociąg? Mamy nadzieję, że zachowaliście odpowiednią odległość" - czytamy.

Leśnicy pokazali w mediach społecznościowych ciekawe nagranie Leśnicy pokazali w mediach społecznościowych ciekawe nagranie Źródło: Adobe Stock, fot: Herbert SCHWIND
djpdp6r
djpdp6r

Leśnicy po raz kolejny postanowili zaskoczyć internautów. Na nagraniu, które opublikowali, możemy zobaczyć coś, co przypomina małego węża lub długi, poruszający się sznurek. Właściwie trudno ocenić z czym mamy do czynienia, ale pracownicy Nadleśnictwa Cybinka przychodzą z pomocą.

"Oczywiście na pierwszy rzut oka to jakiś wąż. Jednak po bliższym przyjrzeniu okazuje się, że to gąsienice, które tworzą ciekawy korowód" - czytamy.

Toksyczne larwy korowódki dębówki. Lepiej na nie uważać

Jak tłumaczą leśnicy, gąsienice gatunku korowódka dębówka (Thaumetopoea processionea) to niewielkie nocne motyle, które żywią się wyłącznie liśćmi dębów. Co ciekawe, mimo że jego dorosła forma jest niegroźna, to forma larwalna - czyli gąsienica - pokryta jest krótką szczecinką o właściwościach drażniących.

djpdp6r

Okazuje się, że kontakt z nią wywołuje silne reakcje skóry oraz błon śluzowych, m.in. swędzącą wysypkę oraz lokalne zapalenie skóry, a w szczególnie niebezpiecznych przypadkach również wstrząs anafilaktyczny. "W rzadkich przypadkach włoski odrywają się od larw i mogą zostać przeniesione na osoby, które nie miały bezpośredniego kontaktu z gąsienicami" - dowiadujemy się z wpisu, który leśnicy kończą apelem o zachowanie uwagi podczas spacerów.

Tak porusza się korowódka dębówka

Gąsienice gatunku korowódka dębówka w ciągu dnia skupione są w kłębowiskach, które mogą osiągnąć wielkość porównywalną do głowy dziecka. Dopiero, kiedy zapada zmrok, długimi korowodami - takimi, jaki widać na nagraniu - wędrują po pniu drzewa w kierunku jego korony.

Co ciekawe, każdy z osobników utrzymuje kontakt dotykowy z poprzednim, a rozerwaniu się grupy zapobiega nitka przędzy. W wypadku odłączenia się pojedynczej gąsienicy, szuka ona pozostałych aż do skutku.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Wielkopolska to nie tylko Poznań. "Miejsca nietuzinkowe, poza szlakiem"

djpdp6r
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
djpdp6r