Leśnicy pokazali zdjęcie ciekawego grzyba. Nie wszędzie jest uważany za niejadalnego
Pracownicy Lasów Państwowych podzielili się w mediach społecznościowych kolejną przyrodniczą ciekawostką. Tym razem skupili się na wyjątkowym grzybie, czyli wrośniaku różnobarwnym, którego turyści mogą znaleźć również w polskich lasach.
03.02.2022 13:09
Wrośniak różnobarwny to gatunek grzybów z rodziny żagwiowatych. Rośnie grupowo, przy czym sąsiednie owocniki zachodzą na siebie. Można go znaleźć przez cały rok - głównie na martwych drzewach w lasach zaroślach, ogrodach oraz parkach.
W Polsce niejadalny. Azjaci mają inne zdanie
"Wrośniak różnobarwny to przykład skrajnej różnorodności gustów kulinarnych" - piszą o nim Lasy Państwowe. Nic dziwnego, bo w Europie oraz w Polsce wrośniaka różnobarwnego uważa się za grzyba niejadalnego. Z kolei na opracowanej dla FAO liście jest wymieniony jako jadalny w Chinach, Hongkongu, Laosie i Meksyku.
Grzyb, który niszczy komórki nowotworowe
Jak podkreślają leśnicy, wrośniak ten wszędzie jest ceniony jako grzyb leczniczy niszczący komórki nowotworowe. W 1973 roku wprowadzono na rynek otrzymywany z niego preparat o nazwie Krestin. Zawiera on coriolan, czyli substancję o działaniu imunostymulujacym i przeciwnowotworowym. Używa się go w leczeniu raka żołądka i ostrej białaczki. Co więcej, z owocników wrośniaka izolowany jest polisacharyd związany z resztą białkową (określany nazwą polisacharyd K) i wykorzystywany w niektórych krajach jako obiecujący adiuwant (substancja powodująca wzmocnienie odpowiedzi odpornościowej na podany antygen) przeciwnowotworowy.
Warto wspomnieć, że w lasach występuje kilka podobnych gatunków grzybów, które różnią się składem i wpływem na zdrowie człowieka. Z tego względu zbieranie wrośniaka niepoparte odpowiednim doświadczeniem może być niebezpiecznie.