Leśnicy pokazali zdjęcie tajemniczej żółtej mazi. "Są naprawdę niezwykłe"
Lasy Państwowe podzieliły się z internautami ciekawym zdjęciem prosto z leśnych zakamarków. Jak się okazuje, rozsmarowana po pniu jaskrawożółta maź jest śluzowcem. "To organizmy zaskakujące nas wieloma niezwykłymi umiejętnościami" - czytamy.
"Może się więc zdarzyć, że podczas popołudniowego spaceru zaskoczy nas leśny mrok. Być może dostrzeżemy wtedy z daleka jaskrawożółte, ostrzegawcze barwy śluzowców, obserwujących nas spomiędzy drzew... lub mchów" - czytamy we wpisie opublikowanym przez Lasy Państwowe, który został zilustrowany zdjęciem śluzowca, czyli organizmu łączącego w sobie cechy roślin, grzybów i zwierząt.
Jak przypominają leśnicy, rok temu media rozpisywały się o blobie i nazywały go "tajemniczą istotą z paryskiego zoo". Nic dziwnego, bo śluzowce to organizmy zaskakujące nas wieloma niezwykłymi umiejętnościami.
"Ciężko powiedzieć, gdzie się zaczyna, a gdzie kończy, ale potrafi się uczyć i aktywnie przemieszczać, pokonuje labirynty, a partnera szuka wśród... osobników charakteryzujących się 720 wariantami płci. Blob w istocie jest po prostu jednym z wielu gatunków śluzowców, organizmów skrywających przed nami jeszcze wiele ciekawych tajemnic" - tłumaczą Lasy Państwowe.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
"Niesamowite", "Są naprawdę niezwykłe" - zachwycają się w komentarzach internauci.
Zobacz także: Leśnicy pokazali nagranie. "Oglądajcie do końca"
Wykwit piankowaty
Na zdjęciu, które opublikowali leśnicy widzimy przedstawiciela gatunku śluzowców - a mianowicie wykwit piankowaty. Jest rozprzestrzeniony na całej kuli ziemskiej. Zazwyczaj rośnie na martwych pniakach, pniach drzew, opadłych liściach i innych resztkach roślinnych, ale może rosnąć również na żywych roślinach. W Polsce spotykany jest głównie w lecie i jesienią - najczęściej po deszczach - i jest pospolity na terenie całego kraju.
Co ciekawe, w Meksyku plazmodia wykwitu piankowatego są zbierane i spożywane. Podobny zwyczaj panuje wśród mieszkańców Ukraińskich Karpat. W smaku wykwit piankowy przypomina jajecznicę.
Źródło: Facebook, Wikipedia