Trwa ładowanie...
dfvdyz0

Łodzianie będą jeździć na... segwayach?

W Łodzi powstaje wypożyczalnia segwayów - dwukołowych elektrycznych pojazdów, które dzięki komputerom, czujnikom i technice żyroskopowej utrzymują kierowcę w pionie, a ruszają i hamują w momencie delikatnego wychylenia ciała.

dfvdyz0
dfvdyz0

Łodzianie, którzy wpadli na pomysł tego niecodziennego biznesu, właśnie odebrali dwa pojazdy (szosowy i terenowy), kolejne trzy są już zamówione w amerykańskiej fabryce. Segwaye są bardzo drogie. Kosztują ponad 30 tys. zł za sztukę. Nowe można kupić tylko przez autoryzowane przedstawicielstwo firmy w danym kraju.

_ Po raz pierwszy na żywo widzieliśmy je we Francji i od razu przykuły naszą uwagę _- mówią Konrad Kłys i Andrzej Dziedzic, właściciele pierwszej wypożyczalni segwayów. _ Pomyśleliśmy, że fajnie by było, gdyby łodzianie też mogli jeździć tym niezwykłym wynalazkiem. Pomysł pojawił się kilka miesięcy temu i już dziś mamy w ofercie dwa pojazdy. _

Za wypożyczenie segwaya na godzinę trzeba zapłacić 100 zł, pół godziny kosztuje 50 zł.

_ Liczymy na firmy, które będą chciały wykorzystać je w kampaniach reklamowych, ale przede wszystkim zależy nam na indywidualnych klientach _ - podkreślają właściciele.

dfvdyz0

_ Zainteresowanie jest ogromne. Gdy wyjechaliśmy nimi na ul. Piotrkowską, ludzie co chwilę nas zatrzymywali, by je obejrzeć i wypytać, jak one właściwie jeżdżą. Mamy nadzieję, że wzorem riksz nasze segwaye na stałe wpiszą się w krajobraz Łodzi _ - dodają.

Każdy segway ma indywidualny system alarmowy. Jeśli ktoś będzie chciał go ukraść, urządzenie zablokuje koła i włączy sygnał dźwiękowy. Aby naładować baterie, trzeba mieć specjalny \"infokey\", dzięki któremu można również dowiedzieć się, jakie są poziom naładowania baterii, zużycie energii i prędkość podróży. Bez tego specjalnego elektronicznego kluczyka dwukołowiec jest praktycznie bezużyteczny.

Prędkość maksymalna pojazdu to 20 km/h. Może nim jechać osoba, która waży nawet 120 kg. Pojazd ma na wyposażeniu dwa akumulatory litowo-jonowe, które po pełnym naładowaniu pozwalają na przejechanie około 40 km. Pojazd napędzają dwa silniki (każdy odpowiada za jedno koło). Segway ma 2 komputery i mnóstwo czujników kontrolujących jego położenie. Komputery analizują dane i błyskawicznie reagują. Za utrzymanie równowagi odpowiadają żyroskopy.

dfvdyz0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dfvdyz0