Trwa ładowanie...

Lotnisko Florencja. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotnisko Florencja nazywane bywa również mianem Lotniska Amerigo Vespucci na cześć wielkiego odkrywcy. To jedno z dwóch działających w Toskanii lotnisk. Jak dostać się do centrum miasta?

Lotnisko Florencja. Jak dostać się do centrum miasta?Źródło: Shutterstock.com, fot: rosshelen
d2g9wlm
d2g9wlm

Lotnisko Florencja - położenie

Lotnisko Florencja położone jest na północno-zachodnich obrzeżach miasta w środkowych Włoszech. Niemal oplatają je dwie nitki autostrady A1 i A11, dlatego bez trudu można dotrzeć tutaj samochodem. Z tego też powodu Lotnisko Florencja bywa często wybierane jak punkt startowy dalszych podróży po Włoszech i Toskanii.

Lotnisko Florencja – transfer do centrum miasta

Dwa najpopularniejsze i najlepsze sposoby na to, jak dotrzeć z Lotniska Florencja do centrum miasta to: taksówka i podróż busem. Lotnisko znajduje się zaledwie 4 km od centrum stolicy Toskanii, co sprawia, że podróż samochodem zajmuje ok. 10-15 min. Jeśli wybierzemy autokar, czas przejazdu nieznacznie się wydłuży, ale powinien zająć więcej niż 20 min, co jest oczywiście uzależnione od natężenia ruchu ulicznego.

d2g9wlm

Busy z lotniska do centrum Florencji

Najczęściej wybierana przez turystów jest linia Viola in Busa BusItalia Sita Nord, która kursuje między Lotniskiem Florencja a główną stacją kolejową Santa Maria Novella. Autokary kursują codziennie, łącznie z niedzielami i dniami świątecznymi z częstotliwością co pół godziny. Pierwszy kurs odbywa się o 5:30 i rozkład nie zmienia się aż do 20:30. Następnie zmniejsza się liczba kursów i autokar odjeżdżają co godzinę aż do 1:00 w nocy. Wówczas jednak rozsądniej i zdecydowanie wygodniej byłoby wziąć taksówkę.

Bilet w jedną stronę na przejazd z Lotniska Florencja do centrum miasta kosztuję 6 EUR, a podróż w obie strony, to wydatek 10 EUR. Można dostać bezpośrednio u kierowcy (bez żadnych dodatkowych kosztów), ale należy pamiętać, że sprzedają oni bilety tylko w jedną stronę. Oczywiście można również wykupić przejazd na lotnisku albo na stacji kolejowej. Bez trudu znajdziemy tam sprzedawców.

Taksówka z lostniska do centrum Florencji

Zdecydowanie wygodniejsze, ale również – droższy sposób na transfer z Lotniska Florencja do miasta to oczywiście taksówka. Postój jest zlokalizowany z przodu terminalu, a taryfę można wezwać , używając radiotaxi. To bardzo dobre rozwiązanie dla tych, którzy planują dłuższy pobyt i muszą poruszać się z ciężkimi bagażami. Warto jednak wiedzieć, że podstawowa stawka za kurs do miasta wynosi 22 EUR (ok. 94 PLN).

d2g9wlm

Lotnisko Florencja - dalsza podróż

Lotnisko Florencja położone jest w środkowych Włoszech, dlatego może stanowić bazę startową dalszych podróży nie tylko po Toskanii, ale także całej Italii. W dodatku jest połączone autostradami z pozostałymi częściami kraju, dlatego łatwo dostać się stąd do innych turystycznych miast Włoch, jak np. Cagliari, Milanu, Bolonii, Werony, Turynu, Palermo czy Rzymu. Jeśli natomiast planujemy dalszą podróż po Europie – nic nie stoi na przeszkodzie. Z Lotniska Florencja można dolecieć do Barcelony, Amsterdamu, Brukseli, Bukaresztu, Frankfurtu, Genewy, Londynu, Madrytu, Monachium, Paryża i Wiednia.

d2g9wlm
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
d2g9wlm