Luksemburg
Strefa czasowa: | UTC+01:00 (czas środkowoeuropejski) |
Waluta: | euro |
Języki: | luksemburski, francuski i niemiecki |
Luksemburg – jedno z najmniejszych państw Europy położone w jej zachodniej części. To jedno z finansowych centrów kontynentu, u nas znane głównie z niskich podatków. To jednak także wiele atrakcji turystycznych. Pomimo niewielkich rozmiarów, wypełniony jest po brzegi zabytkami. To także największa na świecie liczba świetnych restauracji, trybunały Unii Europejskiej i wiele więcej.
Luksemburg – historia
Luksemburg jest dosyć młodym państwem na mapach Europy. W średniowieczu określany był tą nazwą zaledwie jeden z zamków znajdujących się w Cesarstwie Rzymskim. W 963 roku kupił go jeden z hrabiów, dzięki czemu zaczął się rozwijać wraz z okolicznymi terenami. W kolejnych stuleciach razem stały się hrabstwem, a następnie Księstwem Luksemburskim. W ten sposób kraj jako ostatni na świecie określany jest po dziś dzień.
W trakcie swojej krótkiej historii Luksemburg był wielokrotnie podbijany przez okoliczne państwa. Należał przez długi okres do Francuzów, również miał swoje rozbiory, a przez pewien czas wchodził nawet w skład dzisiejszej Holandii. Działo się tak nawet pomimo tego, że podpisano tu traktat o neutralności. Łamały go kolejne kraje, włącznie z nazistowskimi Niemcami, które wkroczyły na te tereny w trakcie II wojny światowej.
Dopiero po zakończeniu wojny Luksemburg uzyskał prawdziwą niepodległość. Niedługo po tym stał się jednym z założycieli ONZ, a następnie NATO. Pomógł stworzyć także Europejską Wspólnotę Węgla i Stali, która potem przerodziła się w Unię Europejską. Dzięki produkcji stali kraj zaczął się także bogacić, a gdy złoża żelaza się skończyły, zmienił się w jedno z największych centrów finansowych na całym świecie.
Luksemburg – informacje ogólne
Obecnie Luksemburg należy także do najbogatszych państw na świecie. Pod względem PKB na osobę zajmuje pierwsze miejsce w rankingach. To kraj o jednych z najlepszych warunków do życia na świecie, a także jedna ze stolic Unii Europejskiej. Znajduje się tu na przykład miasto Schengen, w którym podpisano słynny traktat. Jest także znanym rajem podatkowym. Ze względu na niskie opodatkowanie często na swoje siedziby wybierają go wielkie firmy, takie jak Amazon.
Państwo to znajduje się w zachodniej części Europy. Luksemburg graniczy z Niemcami na wschodzie, z Francją na południu i z Belgią na zachodzie. Należy do "beneluksu”, czyli unii gospodarczej z Belgią i Holandią. Podobnie jak te państwa, Luksemburg również posiada monarchię, z Wielkim Księciem na czele. Jest jedynym krajem na świecie, który pomimo monarchii nie posiada króla. Jest krajem w pełni demokratycznym, a także jednym z mniejszych i najmniej zaludnionych państw kontynentu.
Luksemburg to tylko 2,5 tys. km2 powierzchni, na których mieszka zaledwie ok. 600 tys. osób. Stolicą kraju jest miasto o tej samej nazwie – Luksemburg. Jego obywatele to tymczasem poligloci. W tym kraju mówi się w trzech językach. To francuski i niemiecki, a także tradycyjny luksemburski, czyli mieszanka tych dwóch języków. Języki te stosowane są zamiennie, zarówno na co dzień, jak i urzędowo. Większość Luksemburczyków mówi także po angielsku.
Państwo chętnie wybierane jest przez turystów - to ponad milion odwiedzających rocznie. Główne lotnisko w Luksemburgu znajduje się w stolicy kraju. To port lotniczy Luksemburg (LUX), który obsługuje rocznie ponad 3,5 mln pasażerów. Kraj posiada także świetne drogi, w tym wiele ekspresowych oraz autostrad. Dzięki temu z jednego na drugi kraniec można przejechać go w takim samym czasie, co Warszawę. Jest świetnym miejscem do odwiedzenia w trakcie wycieczki po Europie.
Luksemburg – stolica kraju
Główną atrakcją turystyczną kraju jest jego stolica – miasto Luksemburg. To historyczne miasto znane jest szczególnie ze swojej najstarszej części, ogrodzonej wzgórzami. Niegdyś wraz z murami czyniły je jednym z najbardziej zabezpieczonych przed atakami miast całego kontynentu. Dziś natomiast możemy je zwiedzać. Wiele spośród wzmocnień w mieście kiedyś określanym jako forteca posiada nawet tzw. kazamaty, czyli niewielkie jaskinie ze schowanymi działami.
To jednak nie wszystkie atrakcje turystyczne w mieście Luksemburgu. Znajdziemy tu między innymi tzw. "najpiękniejszy balkon w Europie". Chodzi o Chemin de la Corniche – punkt widokowy, z którego z góry zobaczymy otoczoną rzeką resztę miasta. To dobre miejsce do rozpoczęcia wędrówki po starówce. Zobaczymy tam m.in. Pałac Wielkich Książąt – rezydencję Wielkiego Księcia, a także kolejną, po paryskiej katedrę o nazwie Notre Dame.
Miasto Luksemburg to po bogatej historii także miasto kultury. Wśród wielu muzeów i galerii sztuki znajdziemy tu na przykład podziemną galerię Am Tunnel znajdującą się w jednym z dawnych schronów miejskiej fortecy. Kolejna z nich to muzeum sztuki współczesnej o nazwie Mudam. Gości prace najwybitniejszych artystów na świecie, a także prace na przykład Andy’ego Warhola.
Stolica kraju to także jedno ze światowych centrów kulinarnych. W mieście Luksemburg znajdziemy wiele rewelacyjnych restauracji i spróbujemy win, z których słynie cały kraj. To miasto posiada nawet największą na całym świecie (w przeliczeniu na liczbę mieszkańców) liczbę gwiazdek Michelin. Najsłynniejsza z nich to włoska Mosconi znajdująca się również w centrum miasta.
Miasto Luksemburg posiada wiele udogodnień dla turystów, takich jak np. darmowe Wi-Fi na całym swoim obszarze. Znajdziemy tam również wiele hoteli z noclegami w dobrych cenach. Na zwiedzenie go wystarczy nam dzień lub dwa, po czym możemy wyruszyć na dalszą podróż po zakątkach państwa.
Luksemburg – ciekawe miejsca
Państwo o nazwie Luksemburg to nie tylko tak samo określana stolica. To również mnóstwo zamków i innych historycznych zabytków, na które trafimy niemal wszędzie. Samych zamków jest w kraju ponad 100 i wiele z nich możemy zwiedzić. Najsłynniejszy to bajkowo wyglądający zamek Vianden, położony ok. 40 km na północ od stolicy, zaraz przy granicy z Niemcami. Jest otwarty dla turystów 7 dni w tygodniu od godziny 10.00, a bilety wstępu kosztują ok. 7 euro.
Kolejne z nich znajdziemy między innymi w Esch-sur-Sûre, Beaufort i Brandenbourg także na północy kraju. Osoby interesujące się historią zaciekawi także wiele muzeów poświęconych II wojnie światowej, jak na przykład Narodowe Muzeum Wojskowe w Diekirch. Na południu Luksemburga możemy odwiedzić tymczasem Fond-de-Gras – czyli muzeum, w którym do dziś przejedziemy się pociągiem z lokomotywą parową.
Luksemburg – kuchnia
Kuchnia luksemburska to głównie mieszanka niemieckiej i francuskiej. To na przykład wiele zup (np. Bouneschlupp), kiełbasy i do niemal wszystkiego podawane ziemniaki. Luksemburg posiada jednak także własne tradycyjne potrawy. To na przykład niecodzienne dla nas Judd mat Gaardebounen – gotowana karkówka wieprzowa z bobem. Pomimo braku dostępu do morza popularne są tam także potrawy z ryb, na przykład F'rell am Rèisleck (pstrąg z sosem z wina).
Wina podawane w tym kraju do prawie wszystkich potraw. W przeliczeniu na liczbę mieszkańców tego kraju, wina pije się tam najwięcej na świecie. Niewiele osób wie, że to jedna ze światowych stolic tego trunku. To na przykład graniczący z Niemcami region doliny Moselle, gdzie spróbujemy głównie białych typu riesling. Luksemburg to także świetne szampany o nazwie Crémant de Luxembourg, a także wiele piw – jak Bofferding czy Diekirch, a także zachwalany często Battin.
Luksemburg – przydatne informacje
To w Luksemburgu powstała strefa Schengen. Dzięki temu w podróż do tego kraju wybierzemy się bez wizy i paszportu, z samym dowodem osobistym. Z Polski do stolicy Luksemburga trafimy wieloma samolotami. Większość z nich to loty bez przesiadek i zaledwie po trzech godzinach będziemy na miejscu. Po tym niewielkim kraju najlepiej jest poruszać się samochodem. Jednak jeśli nie chcemy go wypożyczać na miejscu, możemy tam skorzystać także z niedrogich i zawsze bardzo punktualnych pociągów.
W Luksemburgu mieszka mniejsza liczba Polaków niż w okolicznych państwach. Jest to kraj, w którym imigrantom trudniej jest znaleźć pracę. Mieszka tam zaledwie ok. 5000 osób o polskiej narodowości. Większość z nich mieszka w stolicy – Luksemburgu. Będąc na miejscu oprócz ambasady RP możemy się skontaktować ze Związkiem Polaków w Luksemburgu im. Fryderyka Chopina, który udziela pomocy także turystom z naszego kraju.
Luksemburg - pogoda
Luksemburg ma umiarkowany, raczej chłodny klimat. W zimie temperatura rzadko spada tam co prawda poniżej zera, ale w lecie również nie przekracza 20 stopni Celsjusza. Najlepiej wybrać się tam więc pomiędzy majem a sierpniem. W kraju często także pada deszcz. Planując przed wyjazdem podróż do Luksemburga, najlepiej więc sprawdzić prognozę długoterminową.
Przykładowe ceny | Wszystko jest w Luksemburgu niemal dwukrotnie droższe, niż w Polsce. W przeliczeniu na naszą walutę za butelkę wody zapłacimy tam 5 złotych, a za obiad w restauracji dla dwóch osób przynajmniej 150 złotych. W porównaniu do zarobków w tym kraju ceny są jednak niewielkie. Produkty w sklepach zwykle kosztują 1 lub 2 euro, a na wcześniej wspomniany obiad w restauracji można zarobić w ciągu 2 godzin pracy. |
Komunikacja | Ze względu na niewielki obszar kraju, bardzo szybko można się dostać z jednego krańca Luksemburga na drugi (nieraz nawet w mniej niż godzinę). Państwo posiada wiele autostrad i dróg ekspresowych, warto zwrócić uwagę tylko na fotoradary wszechobecne w tej części Europy. Wszędzie łatwo jest się dostać także pociągami i autobusami. Są szybkie i punktualne, a ich rozkłady są zawsze dostępne przez internet. |
Co warto zjeść i wypić | - Lëtzebuerger Grillwurscht - bardziej pikantna odmiana niemieckiego bratwursta |
Czas lotu / jazdy samochodem | 2 godz. samolotem (bez przesiadki) / 13 godz. samochodem z Warszawy |
Orientacyjna odległość | ok. 1300 km od Polski |
Wiza | Luksemburg należy do strefy Schengen, więc pojedziemy do niego bez wizy, a nawet bez paszportu - z samym dowodem osobistym. |
Bezpieczeństwo | Luksemburg jest krajem niezwykle bezpiecznym dla turystów. Jego mieszkańcy to osoby przyjaźnie nastawione do wszystkich narodowości i orientacji, a najczęściej popełniane są tam przestępstwa finansowe. Jedynym poważnym problemem, z którym zmaga się to państwo jest zjawisko handlu ludźmi, który do dziś występuje w Europie Zachodniej. |
Religia / obyczaje | Większość obywateli Luksemburga to katolicy. Znaleźć można tam również wyznawców innych religii, jednak to Chrześcijaństwo przeważa. Pomimo to, Luksemburg pozostaje państwem świeckim. |
Komentarze