Trwa ładowanie...
d397j1d

Luwr

Największe atrakcje
Luwr
Kraj
Shutterstock
Źródło: Shutterstock

Muzeum w Luwrze, zwane potocznie Luwrem, mieści się w dawnym pałacu królewskim Palais du Louvre. Na powierzchni wystawowej o ponad 60 tysiącach metrów kwadratowych wyeksponowano około 38 tysięcy dzieł sztuki. Pełne zasoby Luwru wynoszą 350 tysięcy eksponatów, a całkowita powierzchnia muzeum przewyższa powierzchnię Watykanu.

Luwr – ekspozycja

Pałac w Luwrze powstał z inicjatywy króla Karola V w miejscu dawnego zamku obronnego. Pierwsze dzieła sztuki sprowadził do Luwru król Franciszek I (dzieła Rafaela, Tycjana i Leonarda da Vinci). Po rewolucji francuskiej dołączono także obrazy i rzeźby odebrane Kościołowi. Część zbiorów pochodzi z okresu wojen napoleońskich zagrabionych jako łupy wojenne, a dzieła impresjonistyczne znalazły się w Luwrze za sprawą mecenasów sztuki XX wieku.

Eksponaty zgromadzone w Muzeum w Luwrze przyporządkowano do ośmiu zbiorów:

  • Sztuka starożytnego Egiptu – np. „Wielki Sfinks”,
  • Sztuka starożytnej Grecji i Rzymu –np. „Wenus z Milo”, „Nike z Samotraki”,
  • Sztuka Starożytnego Bliskiego Wschodu – np. dokument Kodeksu Hammurabiego, figura bogini Neftydy,
  • Sztuka Islamu – np. Waza Barberini, Całun Jossego,
  • Rzeźba – np. „Kupidyn i Pyche” Antonio Canovy, „Umierający jeniec” Michała Anioła,
  • Malarstwo – dzieła najznakomitszych malarzy francuskich, flamandzkich, holenderskich czy niemieckich, przede wszystkim „Mona Lisa” Leonarda da Vinci,
  • Rzemiosło Artystyczne - np. Tryptyk Harbaville, Poliptyk z Marią i Dzieciątkiem Jezus,
  • Rysunek i Grafika – np. rysunki i akwarele Eugène'a Delacroix.

Luwr – godziny otwarcia i cennik

Muzeum w Luwrze czynne jest od poniedziałku do niedzieli z wyłączeniem wtorków. W poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele Luwr otwarty jest w godzinach 9.00-18.00, a w środy i piątki 9.00-21.45.

Ceny biletów:

  • normalny – 15 € ( 65 zł),
  • osoby do 18. roku życia i młodzież do 25. roku życia z EOG – za darmo za okazaniem dokumentu.

W sezonie od października do marca, w każdą pierwszą niedzielę miesiąca – wstęp wolny.

Luwr – lokalizacja i dojazd

Muzeum w Luwrze znajduje się w 1. dzielnicy Paryża, nad Sekwaną. W pobliżu muzeum znajdują się 3 stacje metra: Louvre – Rivoli (linia 1), Palais Royal – Musée du Louvre (linia 7) i Pyramides (linia 14).

Do Muzeum w Luwrze z lotniska Paryż-de Gaulle można dojechać pociągiem miejskim RER B ze stacji Gare Aeroport CDG2 TGV do stacji Châtelet, a następnie przejść na stację Louvre-Rivoli i przejechać jeden przystanek metrem linii 1, do stacji Palais Royal – Musée du Louvre. Ten odcinek można także przejść pieszo (ok. 850 m, 10 min).

Z lotniska Paryż-Orly do Luwru najlepiej dostać się tramwajem T7 spod terminalu, a na stacji Villejuif Louis Aragon przesiąść się do metra linii 7; przystanek wysiadkowy: Palais Royal – Musée du Louvre.

Z lotniska Beauvais-Tillé do Muzeum w Luwrze najlepiej udać się airbusem na lotnisko Paryż-de Gaulle, a stamtąd kontynuować podróż pociągiem.

Każdy z dystansów między lotniskami a Luwrem można pokonać taksówką. Opłaty naliczane są według 3 taryf. Koszt przejazdu waha się od 30 do 80 €.

Do Paryża można polecieć z Polski bezpośrednio z Warszawy, Krakowa, Poznania, Gdańska, Katowic oraz Wrocławia liniami lotniczymi Air France, LOT, Ryanair i Wizz Air. Cena biletu w jedną stronę waha się od 300 do 1000 zł.

Z przesiadkami w Monachium, Londynie czy Mediolanie dolecimy także z Lublina, Zielonej Góry, Bydgoszczy, Rzeszowa, Szczecina i Łodzi. Bilety w jedną stronę kosztują od 1200 zł do 3500 zł.

Luwr
Czas lotu / jazdy samochodem

2,5 h samolotem / 14 h samochodem

Strefa czasowa

UTC+01:00

Waluta

euro (EUR)

Przykładowe ceny

- książki o sztuce w muzealnej księgarni: 165 zł
- notatnik: 25 zł
- lniana torba z nadrukiem: 80 zł

Godziny otwarcia

- poniedziałki, czwartki, soboty i niedziele: 9.00-18.00
- środy i piątki 9.00-21.45

Ceny biletów

bilet normalny: 65 zł
osoby do 18. roku życia i młodzież do 25. roku życia z EOG - wejście darmowe

Orientacyjna odległość

1600 km

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d397j1d
d397j1d
d397j1d