Trwa ładowanie...
d24mdrt

Macedonia zmieni nazwę? Jest deklaracja premiera

Wszystko wskazuje na to, że europejski kraj zmieni nazwę. Różnica nie będzie duża – prawdopodobnie zostanie dodane geograficzne określenie i Macedonia stanie się "Macedonią Północną", "Nową Macedonią" lub "Górną Macedonią".
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Władze Macedonii chcą zakończyć konflikt z Grecją
Władze Macedonii chcą zakończyć konflikt z Grecją (Shutterstock.com)
d24mdrt

O gotowości do zmiany nazwy poinformował premier Zoran Zaew. Ma to zakończyć prawie 30-letni spór z Grecją, trwający od rozpadu Jugosławii. Na terenie Hellady znajduje się prowincja i kraina geograficzna o tej samej nazwie. Grecy od lat walczą z jednoczłonową nazwą swojego sąsiada, argumentując, że może się ona w przyszłości wiązać z roszczeniami terytorialnymi wobec ich prowincji.

W efekcie na forum międzynarodowym ONZ Macedonia jest określana tymczasową nazwą Była Jugosłowiańska Republika Macedonii. Nazwę Republika Macedonii uznaje 125 ze 194 państw.

Władze Macedonii chcą zakończyć konflikt z Grecją. Ponadto nowa oficjalna nazwa ma przyspieszyć starania Macedonii o wejście do Unii Europejskiej i NATO.

d24mdrt

- Chciałbym, aby negocjacje (z Grecją) zakończyły się pomyślnie. Jesteśmy gotowi dodać do nazwy naszego kraju geograficzne określenie. Wraz z dzisiejszą decyzją potwierdzamy nasze działania w kierunku budowania przyjaźni i zaufania z Grecją - powiedział dziennikarzom na konferencji w stolicy Zoran Zaew.

Władze zmieniły już nazwy lotniska w Skopje i autostrady, które dotychczas niosły imię Aleksandra Macedońskiego. Nowe to: Międzynarodowy Port Lotniczy Skopje oraz autostrada "Przyjaźń".

Macedonia zyskuje z roku na roku na popularności wśród turystów z Polski. 7 lutego informowaliśmy, że LOT 1 czerwca br. uruchomi pierwsze bezpośrednie rejsy do stolicy - Skopje.

Narty w Południowym Tyrolu. Zobacz wideo!

d24mdrt

Podziel się opinią

Share

d24mdrt

d24mdrt