Malezja. Szczepienia. Wiza. Język. Waluta. Informacje praktyczne

Malezja to państwo w Azji Południowo-Wschodniej, na Półwyspie Malajskim i wyspie Borneo. W głębi kraju odkryjemy ziemie, które przez wiele lat były niedostępne – doskonałe pole do uprawiania ekoturystyki, ale także wypraw w stylu Indiana Jones. Jakie szczepienia trzeba zrobić? Jaka waluta obowiązuje? Jaki język? I czy potrzebna jest wiza? Publikujemy informacje praktyczne.

16.10.2006 | aktual.: 10.11.2019 20:54

_ Stolica: Kuala Lumpur Waluta: ringgit (MYR), 1 MYR = 100 senów; 1 USD = 3,15 MYR *(kurs z 11.04.2008) Język urzędowy: malajski Inne języki: angielski, chiński, tamilski * _

WIZA I PRZEPISY WJAZDOWE
W przypadku pobytu nie dłuż­szego niż 90 dni nie ma obowiązku posiadania wizy. Nie dotyczy to przyjazdów w celu podjęcia pracy lub nauki. Wymagany okres ważności paszportu przy wjeździe wynosi 6 miesięcy. Nie ma obowiązku okazania biletu powrotnego przy wjeździe, jednak może tego zażądać przewoźnik. Władze imigracyjne mogą żądać od turystów okazania środków finansowych w gotówce w przy­padku braku ważnego biletu lotniczego na wyjazd z Malezji. Na dzień pobytu wymagane jest ok. 5 USD.

PRZEPISY CELNE
Nie odbiegają od powszechnie przyjętych stan­dardów. Rząd zniósł ograniczenia dotyczące wywozu i przywozu lokalnej waluty. Wymagane jest jednak wypełnienie deklaracji i po­siadanie zezwolenia na przywóz i wywóz kwoty ponad 1000 MYR oraz na wywóz równowartości ponad 10 tys. MYR w innych walutach, w tym w czekach podróżnych. Zgoda wyda­wana jest w ciągu 1 dnia. Nie ma podatku VAT.

PRZEPISY PRAWNE
Przemyt i posiadanie narkotyków oraz broni karane są śmiercią.

MELDUNEK
Nie ma obowiązku meldunkowego.

UBEZPIECZENIE
Nie ma obowiązku wykupienia ubezpieczeń osobowych. Honorowanie polis polskich towarzystw ubezpie­czeniowych uzależnione jest od decyzji instytucji świadczącej usługę. Ubezpieczenie można kupić na miejscu w licznych biurach podróży. Koszt w zależności od zakresu ubezpieczenia wynosi ok. 30 USD na 90 dni.

SZCZEPIENIA I SŁUŻBA ZDROWIA
Od turystów z Europy nie są wymagane szczepienia. Nie ma szczególnych zagrożeń sani­tarno-epidemiologicznych. W razie wystąpienia lokalnych ognisk chorób o potencjalnych zagrożeniach informują środki maso­wego przekazu. Opieka medyczna jest ogólnie dostępna. Lecznictwo państwowe jest stosunkowo tanie, a poziom usług niski. Usługi lekarzy prywatnych są płatne, łatwo dostępne, na bardzo dobrym poziomie. Ceny są zróżnicowane, od 10 USD za zwykłą wizytę do 100 USD za poradę specjalisty. Cena doby w szpitalu w pokoju 4-osobowym wynosi 50 USD, w pokoju 1-osobowym 80 USD.

INFORMACJE DLA KIEROWCÓW
Honorowane jest między­narodowe prawo jazdy. Uznawane jest również polskie prawo jazdy z załączonym tłumaczeniem na język angielski.

PODRÓŻOWANIE PO KRAJU
Nie ma ograniczeń. W przypadku podróży z części półwyspowej do stanów położonych na Borneo (Sarawak i Sabah) władze wymagają okazania paszportu i wy­pełnienia deklaracji imigracyjnej. Sieć komunikacyjna jest bardzo dobrze rozwinięta; korzystanie ze wszystkich środków transportu jest bezpieczne. Na terenach pozamiejskich znajomość języka angielskiego jest znikoma i turysta może mieć kłopot z poro­zumieniem się także z lokalną administracją i policją.

BEZPIECZEŃSTWO
Przestępczość jest niewielka. Poważnym problemem są jednak kradzieże damskich torebek dokonywane przez złodziei na motocyklach oraz kopiowanie kart kre­dyto­wych. Samotne kobiety powinny raczej wystrzegać się plażo­wa­nia w stanach Kelantan i Terengganu. Zagrożenie terrorystyczne zasadniczo nie występuje, chociaż w niektórych regionach nadmorskich stanu Sabah na wschodnim Borneo zdarzały się akty terroru (w tym porwania turystów) dokonywane przez rebe­lianc­kie ugrupowania zbrojne z południowych Filipin. Na wo­dach przybrzeżnych Malezji, w cieśninie Malakka i na wschodnim Borneo występuje zjawisko piractwa morskiego.

RELIGIA I OBYCZAJE
Należy przestrzegać muzułmańskich norm zwyczajowych, nie ubierać się wyzywająco i zachować umiar w spożywaniu alkoholu. Zalecenia te dotyczą zwłaszcza pro­wincji, gdzie przeważają muzułmanie i gdzie tradycyjne nakazy i zakazy islamu są bardziej rygorystycznie przestrzegane i egzek­wowane.

PRZYDATNE INFORMACJE:
• Walutę można wymieniać w kantorach, bankach, hotelach. Szeroko dostępne są bankomaty

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)