Maroko - wakacje w orientalnym stylu

Maroko - wakacje w orientalnym stylu
Źródło zdjęć: © Shutterstock.com

Arabska kultura i architektura miejska, wspaniałe widoki i atrakcje dla turystów: od pasjonatów historii, przez leniuchów, na spragnionych adrenaliny kończąc. Kraj ten jest dobrą propozycją dla wszystkich tych, którzy chcą poczuć prawdziwy smak orientu, a jednocześnie wypocząć. Co warto tu zobaczyć?

Marrakesz

To miasto jest kwintesencją Maroka. Mury miejskie, które dotrwały do naszych czasów w niemal niezmienionym stanie, wzniesiono tu na początku XII wieku. Dzięki ich wyjątkowej barwie powstał przydomek Czerwone Miasto. Przez dwa kolejne wieki było ono stolicą imperium Almohadów. Stało się wówczas również handlowym centrum Maghrebu i przez wieki przyciągało niezliczone rzesze kupców. Dzisiaj znajdziemy w Marrakeszu *niemalże 20 bazarów (arab. souk), na których można kupić niemal wszystko. Miasto jest również idealnym miejscem, aby skorzystać z hammamu (tureckiej łaźni parowej), wypić kawę czy spróbować świeżo wyciskanego soku z pomarańczy na placu *Jamal el Fna.

1 / 6

Atrakcje Maroka - Rabat

Obraz
© Shutterstock.com

Warta odwiedzenia jest także stolica Maroka - Rabat. Położona jest nad Oceanem Atlantyckim i liczy 1,6 mln mieszkańców. Może poszczycić się historią sięgającą XII wieku, gdy w 1150 roku miasto zostało założone przez kalifa Abd al-Mumina. Do największych atrakcji należy wieża Hassana (na zdjęciu) wraz z ruinami meczetu z XII w. Nie można także ominąć cytadeli, kompleksu ruin Szalla oraz pałacu królewskiego Dar el-Makhzen z XVIII wieku.

2 / 6

Atrakcje Maroka - Fez

Obraz
© Shutterstock.com

Czwarte pod względem wielkości miasto Maroka - Fez - zostało założone w VIII wieku. Dziś liczy prawie milion mieszkańców i stanowi ważne centrum turystyczne kraju. Do największych atrakcji należy stara medyna, meczet Al-Karawijjin, synagoga Ibn Danana oraz grobowce Marynidów. Pałac królewski niestety nie jest udostępniany zwiedzającym.

3 / 6

Atrakcje Maroka - Szafszawan

Obraz
© Shutterstock.com

Szafszawan to jedna z najbardziej urokliwych miejscowości na świecie. Znajduje się w północnym Maroku i przyciąga co roku miliony podróżników i fotografów. Miasto wyróżnia się na tle innych tym, że fasady wszystkich domów są błękitne. Tworzy to niezwykłą atmosferę i doskonały plener do zdjęć. *Szafszawan *stał się tak popularny, że obecnie turystyka stanowi główne źródło dochodów tutejszej ludności.

4 / 6

Atrakcje Maroka - Casablanca

Obraz
© Shutterstock.com

Położona na wybrzeżu Oceanu Atlantyckiego Casablanca jest największym miastem i portem Maroka. Jej nazwa po hiszpańsku oznacza "biały dom", a Berberowie mówią na to miejsce Anfa, czyli "wzgórze". Najcenniejszym obiektem w mieście jest meczet Hassana II - dar narodu dla zmarłego władcy Maroka. Budowlę zlokalizowaną na sztucznym cyplu ukończono w 1993 roku i jest to drugi co do wielkości meczet na świecie.

5 / 6

Atrakcje Maroka - Legzira

Obraz
© Shutterstock.com

Na południowo-zachodnim wybrzeżu Maroka, gdzieś pomiędzy miastami Mirleft i Sidi Ifni, znajduje się plaża, na której nie ma tłumu parasolek i leżaków. Legzira przyciąga ludzi, dla których bezczynne leżenie na piasku jest zwykłą stratą czasu. Tutaj największą atrakcją są dwa monumentalne łuki wrzynające się w Ocean Atlantycki. Ich wysokość dochodzi do 60 metrów. To one są celem wielbicieli wspinaczki, a także amatorów paralotniarstwa. Plaża ma długość ok. 8 kilometrów i pokrywa ją złoty piasek. To wymarzone miejsce dla surferów i paralotniarzy - wieją tu porywiste wiatry ułatwiające uprawianie najbardziej ekstremalnych sportów.

6 / 6

Atrakcje Maroka - Ajt Bin Haddu

Obraz
© Shutterstock.com

Maroko jest ulubionym planem filmowym twórców, którzy osadzają akcję swoich produkcji na Bliskim Wschodzie. Miejscem, które od dawna stanowi plener do kręcenia kinowych hitów jest osada Ajt Bin Haddu, położona w samym sercu Maroka. Zrealizowano tu przed laty "Lawrence'a z Arabii", a później także m.in. "Gladiatora", "Królestwo Niebieskie" i "Aleksandra". Niedawno miasto Yunkai było miejscem produkcji "Gry o tron". Ajt Bin Haddu, które jest tylko częściowo zamieszkane, od 1987 roku widnieje na liście UNESCO.

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (8)