Meksyk - odkryto dwa nowe miasta Majów
Międzynarodowa grupa archeologów odkryła w meksykańskiej puszczy dwa nieznane dotychczas miasta Majów. Jedno z nich zostało nazwane Lagunita, a drugie Tamchen. Nowe znaleziska mogą pomóc w lepszym poznaniu cywilizacji Majów.
Na ruiny dwóch starożytnych miast Majów składają się: piramidy, pałace z imponującymi ołtarzami i ogromnymi drzwiami. Lagunita została odkryta w latach 70-tych XX wieku przez amerykańskiego archeologa Erica Von Euwa, jednak nie pozostawił on dokładnej lokalizacji miasta. Grupa naukowców pod przewodnictwem Ivana Sprajca ze Słowenii odnalazła je dzięki fotografiom lotniczym puszczy tropikalnej na Półwyspie Jukatan. Zarówno Lagunita, jak i Tamchen zajmują obszar ok. 12 hektarów.
Za największy sukces archeolodzy uważają znalezienie wielkich drzwi, na których zostały wyrzeźbione ogromnych rozmiarów usta. Mogą one reprezentować majańskie bóstwo płodności ziemi. Kierownik ekspedycji wyjaśnia, że te drzwi symbolizują wejście do jaskini oraz świat wodny, mityczne miejsce pochodzenia kukurydzy oraz siedzibę przodków.
Zdaniem naukowców, oba miasta powstały w okresie preklasycznym cywilizacji Majów, czyli między 300 rokiem przed naszą erą do 250 roku naszej ery. Badania międzynarodowej grupy ekspertów finansowały między innymi Stany Zjednoczone, Austria, Meksyk i Słowenia.
Do tej pory najbardziej znanymi odkrytymi miastami Majów są Chichen Itza na Półwyspie Jukatan oraz Tikal w Gwatemali. To pierwsze jest potężnym miastem, które było centrum handlu tekstyliami, niewolnikami, miodem i solą. Rozkwitło między 800 a 1200 rokiem naszej ery i stanowiło polityczne oraz gospodarcze centrum cywilizacji Majów.
Natomiast Tikal, położone w Parku Narodowym Tikal w północnej Gwatemali, to największe stanowisko archeologiczne w Ameryce Południowej. Na około 10 km kw. znajdują się świątynie, pałace i inne pozostałości po wielkiej cywilizacji. Było prawdopodobnie stolicą państwa Majów, a jego największy rozkwit określa się na VII – VIII w. W IX w. miasto zostało opuszczone.
udm/pw