Trwa ładowanie...
d3wgfye

Meksykański wulkan pluje lawą. Ogłoszono alarm

Meksykańskie media informują o wzmożonej aktywności wulkanu Popocatepetl na południu kraju. Wyrzuca on z krateru lawę i chmury dymu. Służby poinformowały o zagrożeniu oraz odradzają zbliżanie się do krateru.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Nadmierną aktywność wulkanu zarejestrowano w ciągu ostatnich dni
Nadmierną aktywność wulkanu zarejestrowano w ciągu ostatnich dni (Shutterstock.com)
d3wgfye

Narodowe Centrum Zapobiegania Katastrofom (Cenapred) ogłosiło, że w ciągu ostatnich 24 godzin zarejestrowano 279 wyziewów niskiej intensywności, którym towarzyszyły opary gazu i spora ilość popiołu. Odnotowano też osiem wybuchów. Cenapred ostrzegło mieszkańców, aby nie zbliżali się do wulkanu, a zwłaszcza do krateru. Poziom zagrożenia wulkanicznego Popocatepetl jest * w drugiej (żółtej) fazie*, ale nie jest wykluczone, że jego aktywność wybuchowa może gwałtownie wzrosnąć do fazy średnio zaawansowanej.

Cenapred zwrócił się także do władz lokalnych, aby pilnowali bezpieczeństwa w promieniu 12 km od wulkanu w celu zapobiegnięcia w obszarze zagrożenia obecności osób nieuprawnionych. Na erupcję wulkanu Popocatépetl narażonych jest pięć stanów. Wulkan ma wysokość 5452 m. n.p.m., a od 1347 roku zanotowano aż 19 jego erupcji, z których najsilniejsza miała miejsce w 2003 r., przed którą na szczęście udało się ewakuować dziesiątki tysięcy mieszkańców okolicznych terenów.

d3wgfye

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Etna powoli "zsuwa się" do morza

Lubisz zakupy? Zobacz oferty na stronie Empik kupony rabatowe.

d3wgfye

Podziel się opinią

Share

d3wgfye

d3wgfye