Mężczyzna spadł z klifu. Kolejna tragedia w tym miejscu
Dramatyczne wieści z Krakowa. 53-letni mężczyzna zginął nad zalewem Zakrzówek, popularnym zbiornikiem z otwartymi w zeszłym roku pływającymi basenami.
Jak podała "Gazeta Krakowska", wieczorem w czwartek 11 kwietnia 53-letni mężczyzna spadł z 20 metrowego klifu nad zalewem na półkę skalną.
Upadek był tragiczny w skutkach - mężczyzna poniósł śmierć na miejscu. Do późnej nocy na miejscu pracowali policjanci i prokurator. Na razie nie podano więcej szczegółów zdarzenia. Śledztwo w sprawie prowadzą służby.
Zakrzówek - to nie pierwsza tragedia
Zakrzówek to zalany nieczynny kamieniołom, w którym niegdyś wydobywano wapień - to właśnie jego złoża sprawiają, że woda w zbiorniku ma turkusowy kolor
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Idealne miejsce w Polsce na urlop o każdej porze roku
Przez lata w piękne dni mieszkańcy Krakowa traktowali teren jako centrum rekreacyjno-wypoczynkowe. Choć kąpiel w zalewie była zabroniona, mało kto przestrzegał zakazu.
Często dochodziło tam do tragedii. Siatka ochronna, ostrzegająca przed niebezpiecznymi miejscami, była regularnie niszczona. Wieczorami teren kamieniołomu zamieniał się w miejsce imprez. Zginęło tu wiele osób - część przypadkowo, część w wyniku samobójstwa. Straż Pożarna miała każdego roku od kilkunastu do kilkudziesięciu interwencji w okolicach rajskiego zbiornika.
W 2016 r. za prawie 26 mln złotych Kraków wykupił Zakrzówek z planem stworzenia tam parku i kąpieliska. W 2017 roku nad zalewem otwarto dwa niewielkie strzeżone kąpieliska z płatnym wstępem, ale większość chętnych wciąż korzystała z niestrzeżonych miejsc, w których kąpiel możliwa była wyłącznie na własną odpowiedzialność.
Dopiero sezon 2023 przyniósł wielkie zmiany nad kultowym zalewem. Na terenie zbiornika oraz w jego najbliższym otoczeniu powstał park, w którym można skorzystać z kąpielisk, przestrzeni wspinaczkowych, tras rowerowych, ścieżek zdrowia, miejsc piknikowych czy wybiegu dla psów.
Poza tym w parku przewidziano miejsce na Centrum Sportów Wodnych, Centrum Informacji Ekologicznej oraz budynek z częścią restauracyjną, tarasowe pomosty widokowe, wypożyczalnię sprzętu sportowego oraz niewielkie parterowe pawilony, m.in. na obsługę parkingu i toalety.
Źródło: Gazeta Krakowska/TVP3 Kraków/WP Turystyka