EgzotykaMiejsca, które zasługują na miano cudu świata

Miejsca, które zasługują na miano cudu świata

Miejsca, które zasługują na miano cudu świata

Wielki Mur Chiński, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Koloseum w Rzymie, Taj Mahal, Petra, Chichen Itza i Machu Picchu - to 7 cudów świata, o których chyba słyszał każdy z nas. Bez wątpienia zapierają dech w piersiach, jednak są na świecie jeszcze zakątki, które także zachwycają swoim pięknem i historią. Oto subiektywna lista miejsc, które również zasługują na ten tytuł!

Wielki Mur Chiński, Pomnik Chrystusa Zbawiciela w Rio de Janeiro, Koloseum w Rzymie, Taj Mahal, Petra, Chichen Itza i Machu Picchu - to 7 cudów świata, o których chyba słyszał każdy z nas. Bez wątpienia zapierają dech w piersiach, jednak są na świecie jeszcze zakątki, które także zachwycają swoim pięknem i historią. Oto subiektywna lista miejsc, które również zasługują na ten tytuł!

Meteory w Grecji, obok Akropolu i Knossos, to najwspanialszy zabytek tego kraju. Pierwszy z klasztorów, Megalou Meteorou nazywany Wielkim Meteorem, został wybudowany w 1336 roku na wznoszącej się na wysokość 600 metrów stromej skale. System klasztorny składał się z 24 obiektów, położonych na różnych wierzchołkach. Niestety w XX wieku, gdy rząd odebrał zakonnikom ziemię, klasztory zaczęły popadać w ruinę. Dziś można podziwiać tylko 6 budynków, z których 4 to muzea. Meteory najokazalej prezentują się jesienią, gdy okoliczne wzgórza spowija mgła. To bez wątpienia najbardziej uduchowione i mistyczne miejsce w Grecji.

pw/at

1 / 6

Tarasy ryżowe w Banaue, Filipiny

Obraz
© Thinkstock

Na wyróżnienie zasługują także, mające około 2000 lat, tarasy ryżowe w Banaue na Filipinach. Obiekt od 17 lat zajmuje honorowe miejsce na liście światowego dziedzictwa UNESCO, a sami Filipińczycy określają je "ósmym cudem świata". Położone są na wysokości 1500 m n.p.m, na zboczach malowniczych gór Ifugao. Powstały tylko i wyłączenie dzięki pracy ludzkich rąk. Dokładnie zaplanowany system irygacyjny zasila uprawy na obszarze ponad 10 tys. kilometrów. Najlepszą porą na podziwianie spektakularnych tarasów jest okres od czerwca do sierpnia.

2 / 6

Sigirija, Sri Lanka

Obraz

Sigirija nazywane Lwią Skałą to ruiny starożytnego pałacu z czasów panowania króla Kassapy. Twierdza została wzniesiona na ogromnej bryle magmy – pozostałości po wygasłym wulkanie, na wysokości 370 m n.p.m. Jak głoszą, legendy miejsce to było jednym z najpiękniejszych i najpotężniejszych królewskich miast świata. Jego ruiny rozciągają się w poprzek szczytu i do dziś zachwycają wszystkich docierających tu turystów.

3 / 6

Wieża Herkulesa, Hiszpania

Obraz
© Thinkstock

Z egzotycznej Sri Lanki przenosimy się do Europy, a dokładnie do miasta La Coruña w Hiszpanii, gdzie znajduje się najstarsza latarnia morska na świecie. Ta 55-metrowa budowla została wzniesiona pod koniec II wieku przez Rzymian. Składa się z trzech części, z których najniższa odpowiada latarni morskiej z czasów rzymskich. Z historią budowy latarni wiąże się wiele legend. Najbardziej znana mówi o tym, że Herkules po przybyciu do La Coruny pokonał Geriona, a w miejscu złożenia jego kości rozkazał zbudowanie wieży. Wieża Herkulesa to jedyna latarnia morska pochodząca z czasów starożytnych, która służy do dziś.

4 / 6

Groty Adżanty, Indie

Obraz
© Thinkstock

W skałach indyjskich wzgórz Adżanta, w dolinie rzeki Waghory, znajdują się niezwykłe groty wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Ich powstanie datuje się na II wiek p.n.e. We wnętrzu pieczar można zobaczyć zespół zabytków buddyjskich obejmujący malowidła i rzeźby. Cztery z trzydziestu grot stanowiły miejsca kultu, natomiast pozostałe służyły buddyjskim mnichom do mieszkania. Groty odkryła w 1839 roku grupa myśliwych z Anglii.

5 / 6

Pagan, Birma

Obraz
© Thinkstock

Jedną z największych atrakcji Azji jest starożytne miasto i księstwo Pagan, uchodzące za dumę Birmy. Przez wieki, na terenie o powierzchni ponad 40 km kw., powstało ponad 5 tys. świątyń i klasztorów. Do dziś zachowało się tylko 2 tys. z nich. Całość została wpisana na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Większość turystów zaczyna zwiedzanie od ruin Ananda, po wschodniej stronie murów starego miasta. Świątynia została zbudowana w 1091 roku i jest uznawana za majstersztyk architektury Mon. Warto także wybrać się na taras świątyni Shwezandaw, skąd rozpościera się wspaniały widok na zabytkowe budowle. Największym jednak przeżyciem będzie lot balonem nad całym kompleksem.

6 / 6

Toruń, Polska

Obraz
© Polska Organizacja Turystyczna fot. Andrzej Skowroński

Toruń swój niepowtarzalny charakter zawdzięcza przede wszystkim doskonale zachowanym zabytkom. Zespół staromiejski jest jednym z najcenniejszych w Polsce, a od 1997 roku widnieje na liście światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO. Zabytki Torunia znajdują się na Europejskim Szlaku Gotyku Ceglanego.To również wielki ośrodek akademicki, gdzie nauka spotyka się z kulturą. Obowiązkowo należy tu spróbować słynnych pierników.

pw/at

filipinyporadygrecja

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)