Trwa ładowanie...

Mierzeja Kurońska. Atrakcyjne miejsce do wypoczynku, także po sezonie

Obwód Kaliningradzki to atrakcyjne, ale wciąż zbyt mało popularne wśród turystów miejsce do spędzenia letniego urlopu. Ceny są tu zawsze niższe niż w innych nadbałtyckich kurortach. Warto się tu wybrać zwłaszcza po sezonie, wtedy ceny są jeszcze bardziej korzystne nawet dla mało zasobnego portfela.

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

Mierzeja Kurońska. Atrakcyjne miejsce do wypoczynku, także po sezonieŹródło: Shutterstock.com, fot: Aleksey Pevnew
d1q479o
d1q479o

Wybierając się do obwodu, pomyślmy o wypoczynku w jednej z miejscowości wczasowych, która znajduje się po rosyjskiej stronie Mierzei Kurońskiej.

Rybaczij i Morskoje - idealne miejsca do wypoczynku

Choć Rybaczij i Morskoje nie są tak sławne jak Swietłogorsk (zwany rosyjskim Sopotem)
, czy Zielenogradsk, to wypoczynek w jednym z tych kurortów Mierzei Kurońskiej powinny wziąć pod uwagę zwłaszcza te osoby, które cenią sobie spokój, ciszę, bezpośredni kontakt z przyrodą. W 2000 roku cała mierzeja trafiła na listę światowego dziedzictwa UNESCO, między innymi dzięki znajdującym się tu wydmom – drugim pod względem wysokości w Europie. To idealne miejsce dla tych, którzy niekoniecznie lubią ocierać się o innych na nadmorskich promenadach.

Zarówno Rybaczij, jak i Morskoje, oferują to wszystko po umiarkowanych cenach. Za dobę pobytu w tutejszych pensjonatach zapłacimy średnio około 2200 rubli (ok. 135 zł).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Irina Borsuchenko

Rybaczij - dawny kurort niemiecki Rossiten (po polsku miejscowość ta nazywa się Rosity, a po litewsku – niedaleko granicy – Rasyte) – jest dość dużą wioską, liczącą obecnie prawie 1000 mieszkańców. Można tu zobaczyć stary, odrestaurowany w ostatnim czasie cmentarz, a także XIX-wieczny (wybudowany w 1873 roku) kościół. We wsi znajduje się także stacja biologiczna. Największą atrakcją jest jednak plaża.

Położone bardziej na północ Morskoje (Pillkoppen, Pilkopa) jest drugim i ostatnim kurortem znajdującym się po rosyjskiej stronie Mierzei Kurońskiej – za Morskoje jest już tylko szlaban graniczny i Litwa.

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Aleksey Pevnev

W 1283 roku powstał tu zamek krzyżacki i kaplica (z obu nic się nie zachowało). W latach 90. XX wieku powstały tu liczne domki letniskowe i wypoczynkowe. Był to powrót do przedwojennych tradycji tej miejscowości, która przez wiele dziesiątków lat była jednym z ulubionych miejsc letniego wypoczynku mieszkańców nieodległego Królewca (tak do 1946 roku nazywał się obecny Kaliningrad).

Shutterstock.com
Źródło: Shutterstock.com, fot: Srg Gushchi

Do stolicy obwodu najłatwiej dotrzeć samolotem

Także i dzisiaj Rybaczij i Morskoje odwiedzić jest dość prosto. Obie miejscowości leżą przecież o ”rzut beretem” od Kaliningradu, do którego z Polski dostać się w godzinę także samolotem. Ten sposób podróży polecamy wszystkim tym, którzy szczególnie cenią swój czas i wygodę. Jest to możliwe dzięki bezpośredniemu połączeniu Warszawa – Kaliningrad, które uruchomiły Polskie Linie Lotnicze LOT.

Z Kaliningradu dotarcie do kurortów na mierzei nie będzie już problemem. Jest ona odległa o zaledwie 50 km. Warto jednak pamiętać, że przy wjeździe na teren Mierzei Kurońskiej pobierana jest opłata ekologiczna. Do wjazdu na teren Federacji Rosyjskiej potrzebna jest wiza. Na miejscu będziemy mogli m.in. uprawiać windsurfing, wypoczywać i podziwiać 900 występujących na Mierzei Kurońskiej gatunków roślin, ponad 100 gatunków ptaków oraz odwiedzać liczne muzea, które prezentują biżuterię z bursztynu.

d1q479o

Artykuł powstał przy współpracy z Polskimi Liniami Lotniczymi LOT

Ceny noclegów w Kaliningradzie na mundial:

icon info

W artykule znajdują się linki i boksy z produktami naszych partnerów. Wybierając je, wspierasz nasz rozwój.

d1q479o
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1q479o