Trwa ładowanie...

Minęło 27 lat. "Byliśmy odcięci od świata"

Dokładnie 27 lat temu wielka woda wdarła się do stolicy województwa dolnośląskiego. Powódź tysiąclecia rozpoczęła się od trwających tydzień intensywnych opadów deszczu w Polsce, Czechach i Austrii. Z terenów górskich woda spłynęła do dorzecza Odry, błyskawicznie napełniając koryta. Teraz miasto jest inaczej przygotowane na ewentualne podobne sytuacje.

Tak wyglądał Wrocław w lipcu 1997 r.Tak wyglądał Wrocław w lipcu 1997 r.Źródło: PAP
d22ngov
d22ngov

Powódź tysiąclecia rozpoczęła się 12 lipca 1997 r. i potrwała aż do 6 sierpnia. Pierwszym miastem w regionie zalanym przez wodę spływającą z gór były Głuchołazy. Po kilku dniach woda dotarła do Opola, zalewając lewobrzeżną część miasta. Dwa dni później fala nawiedziła Wrocław, zalewając znaczną jego część.

Gigantyczne szkody

W wyniku powodzi tysiąclecia we Wrocławiu zalanych zostało niemal 3,5 tys. budynków, a uszkodzeniu uległo ponad 300 ulic. Straty wywołane powodzią w stolicy Dolnego Śląska oszacowano wówczas na ponad 670 mln zł. W akcji ratowania miasta przed żywiołem uczestniczyły tłumy wrocławian. Dzięki ich postawie ocalał Ostrów Tumski, a woda nie wdarła się do południowych dzielnic miasta.

- Nie było wody ani prądu, byliśmy odcięci od świata, ciężko też było się poruszać po mieście. Pamiętam, że przyjeżdżał wóz z zaopatrzeniem, to się szło z wiadrami po wodę. Gdy woda zeszła wszędzie było pełno mebli, ubrań i sterty śmieci, które wypłynęły z piwnic. Na ulicach było błoto i mnóstwo szczurów - relacjonuje wydarzenia sprzed lat pani Irena, mieszkanka Wrocławia, cytowana przez "Gazetę Wrocławską".

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

"Halo Polacy". Żyją w obliczu wielkiego zagrożenia. "Niesamowite wrażenie"

d22ngov

Powódź dotknęła także tereny w dorzeczu Wisły, choć w mniejszej skali. W wyniku powodzi zginęło wtedy w całym kraju 56 osób. Straty materialne wywołane powodzią oceniano na 12 mld zł

Wrocław dziś

Południowo-zachodnia część Polski to obszar, na którym realizuje się najwięcej w skali kraju inwestycji mających zwiększyć ochronę przeciwpowodziową. Jak wynika z oceny Wód Polskich, po modernizacji Wrocławskiego Węzła Wodnego, remontach zbiorników retencyjnych i rozbudowie nadodrzańskich wałów stolica Dolnego Śląska przygotowana jest nawet na większą falę powodziową niż ta, która spustoszyła miasto 27 lat temu.

Najświeższe, ukończone inwestycje z tego obszaru prowadzone przez RZGW we Wrocławiu to rozbudowa wałów przeciwpowodziowych Odry w Słubicach w województwie lubuskim oraz modernizacja wałów Widawy w rejonie Wrocławia.

- Na przełomie 2022 i 2023 zakończono też rozbudowę obwałowań Odry w rejonie Brzegu Dolnego na Dolnym Śląsku czy Białej Głuchołaskiej w Głuchołazach na Opolszczyźnie. Zakończyła się też gruntowna modernizacja zbiornika Przeworno niedaleko Strzelina, który ponownie może piętrzyć wodę oraz remont zabytkowego zbiornika Bolków - powiedział Jarosław Garbacz, rzecznik PGW Wody Polskie RZGW we Wrocławiu.

d22ngov

Źródło: PAP/"Gazeta Wrocławska"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d22ngov
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22ngov

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj