Młodzi, dobrze sytuowani i wykształceni wybierają sanatoria i uzdrowiska

Ludzie od wieków podróżowali do miejsc, w których mogli wzmocnić organizm. Wczasy zdrowotne trudno więc nazywać nowym wynalazkiem. Zresztą sama definicja uzdrowiska jest dość prosta. To miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. W takich miejscowościach znajduje się po kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt sanatoriów.

Młodzi, dobrze sytuowani i wykształceni wybierają sanatoria i uzdrowiska
Źródło zdjęć: © PAP/Tytus Żmijewski

1 / 7

Moda na zdrowie

Obraz
© PAP/Tytus Żmijewski

*Ludzie od wieków podróżowali do miejsc, w których mogli wzmocnić organizm. Wczasy zdrowotne trudno więc nazywać nowym wynalazkiem. Zresztą sama definicja uzdrowiska jest dość prosta. To miejscowość dysponująca naturalnymi czynnikami leczniczymi, do których zalicza się wody mineralne oraz właściwości klimatyczne. W takich miejscowościach znajduje się po kilkanaście, czasem nawet kilkadziesiąt sanatoriów. *
Biorąc pod lupę polskie uzdrowiska, zauważyć można, że dalece odbiegają one od stereotypu staromodnych ośrodków z przestarzałym sprzętem, na pobyt w których trzeba czekać miesiącami. Nowoczesne obiekty wyposażone w innowacyjne urządzenia dysponują szerokim wachlarzem zabiegów kierowanych do osób zainteresowanych nie tylko rehabilitacją, ale też weekendowym wypoczynkiem w nowoczesnym SPA. Co ciekawe, do sanatoriów i uzdrowisk coraz częściej jeżdżą ludzie młodzi, dobrze sytuowani, wykształceni i z dużych miast, niż osoby w podeszłym wieku. Sprawdźmy, którym uzdrowiskom idealnie wychodzi spajanie tradycji z nowoczesnością.

Ciechocinek Nazywany Perłą Kujaw, dla wielu jest królem wśród rodzimych uzdrowisk. Nawet ci, którzy z dobrodziejstw uzdrowisk nie korzystają,musieli słyszeć o Ciechocinku. Miasteczko było kluczowym terenem do wypoczynku w poprzednim systemie. Wiosną i latem Ciechocinek stawał się sezonową stolicą Polski. Co więcej, w czasach komuny uzdrowisko miało opinię ekskluzywnego miejsca. Park Zdrojowy, Pijalnia Wód Mineralnych przyciągały tłumy. Podobnie jest i dziś. Ciechocinek pokazuje, jak idealnie połączyć innowację z duchem dawnych czasów. Nowoczesne kompleksy wychodzą z ofertą do kuracjuszy, podróżujących solo koneserów spa i rodzin z dziećmi. Specjaliści zwracają uwagę, że wyjątkowy mikroklimat połączony z kąpielami solankowymi, siarkowymi i borowinowymi ma dobroczynny wpływ na schorzenia narządów ruchu oraz układu oddechowego.

2 / 7

Ustka

Obraz
© PAP/Jan Dzban

Kameralne miasteczko nad Bałtykiem to idealne miejsce na poznawanie historii, dobrą zabawę i zdrowy wypoczynek. Ustka posiada nie tylko piękną, piaszczystą plażę, czystą wodę i wyjątkowe atrakcje turystyczne, ale też bogate złoża borowin i źródła solankowe. Właśnie dzięki nim została uznana za miasto ekologicznie i czyste oraz uzyskała statut uzdrowiska. Wypełnione jodem morskie powietrze z nutką sosnowego aromatu wspomaga leczenie chorób dróg oddechowych, nadczynności tarczycy, chorób serca i alergii. Coraz więcej tu nowoczesnych, hoteli (również pięciogwiazdkowych) dysponujących zapleczem leczniczym, w których w kilka dni w luksusowych warunkach podreperować można zdrowie.

3 / 7

Krynica-Zdrój

Obraz
© PAP/Michael Marczok

Jako uzdrowisko funkcjonuje od ponad 200 lat. Stare Łazienki Mineralne, Pijalnia Główna czy Nowy Dom Zdrojowy wyryły nie tylko niezatarte piętno na architektonicznej mapie miasta i regionu, ale są przede wszystkim świadectwem narodzin polskiego wodolecznictwa. Mimo długiej tradycji wspomagania zdrowia kuracjuszy miasto doskonale wie, że liczy się już nie tylko atrakcyjna cena pobytu, ale coraz wyższy standard usług. Nowoczesną bazę zabiegową wspomagają ośrodki spa & wellness, baseny, sauny, gabinety kosmetyczne i pielęgnacyjne. Miejscowość uzdrowiska jest również związana z Nikiforem, światowej sławy malarzem prymitywistą.

4 / 7

Kołobrzeg

Obraz
© materiały prasowe

Do Kołobrzegu od lat przyjeżdżało się podratować zdrowie. W dawnym systemie nie brakowało tu sanatoriów. Niektóre przetrwały do dziś, odnowiono je albo zastąpiono ośrodkami spa & wellness. Hotele z luksusowym nastrojem usytuowane są bezpośrednio przy nadbałtyckiej plaży. Oferują nie tylko piękne widoki, ale też leczenie, rehabilitację i wypoczynek z użyciem nowoczesnej bazy zabiegowej. Wiele osób przyjeżdża tu dla źródeł solankowych, a kołobrzeskie borowiny są stosowane nie tylko na miejscu, ale też eksportowane oraz stosowane w innych polskich sanatoriach.

5 / 7

Szczawnica

Obraz
© PAP/Jerzy Ochoński

Usadowioną pomiędzy łańcuchem Pienin i Beskidem Sądeckim Szczawnicę z roku na rok odkrywa coraz więcej turystów. Przyciąga ich piękne położenie, bogata infrastruktura oraz masa atrakcji w okolicy. Panuje tu też znakomity mikroklimat sprzyjający poprawie zdrowia i kondycji górnych dróg oddechowych. Na terenie kurortu znajdują się źródła dwunastu kwaśnych wód zwanych przez górali szczawami. To właśnie od nich pochodzi nazwa miejscowości. Leczy się tu także także schorzenia układu ruchu m.in. choroby zwyrodnieniowe stawów i kręgosłupa, choroby reumatyczne, reumatoidalne zapalenie stawów. Tradycja i regionalne akcenty przeplatają się tu z nowoczesną estetyką, oferując w wielu miejscach formy terapii na najwyższym poziomie.

6 / 7

Nałęczów

Obraz
© PAP/Wojciech Pacewicz

W kategorii zdrowie, relaks i uroda Nałęczów czerpie ze swojej dwustuletniej tradycji. Przy czym od lat uznawane jest za jedno z najbardziej romantycznych miejsc w Polsce. Dawniej przebywała tu elita polskiej literatury z Żeromskim i Iwaszkiewiczem na czele. Dziś Nałęczów to nowocześnie wyposażone uzdrowisko, choć cały czas bazujące na obiektach zabytkowych i powstałych w II połowie XX wieku. To jedyne w Polsce uzdrowisko o wyspecjalizowanym profilu leczenia - kardiologicznym. Jednak w nałęczowskim uzdrowisku leczy się obecnie nie tylko chorych serca oraz układu krążenia, ale również proponuje się rekreację. W ostatnich latach powstały w mieście specjalistyczne kliniki oraz luksusowe ośrodki odnowy biologicznej, znakomicie uzupełniających ofertę leczniczą miasta.

7 / 7

Sopot

Obraz

To bodaj najmodniejsze miejsce wypoczynku w Polsce. Uczynienie z Sopotu uzdrowiska już przed dwustu laty przypisano człowiekowi nazywanemu ojcem miasta - Haffnerowi, propagującemu leczenie i wzmacnianie zdrowia. Dziś jak dawniej, miasto pełne jest kuracjuszy i turystów. Zatrzymują się nie tylko w przytulnych pensjonatach, ale też w najnowocześniejszych hotelach usytuowanych tuż przy złotej plaży. Obok wejścia na molo, przy Placu Zdrojowym, znajdziemy zabytkowy gmach działającego od 1903 roku Zakładu Balneologicznego. Obiekt oferuje wiele zabiegów leczniczych, m.in. hydro-, krio-, balneoterapię, nawiązujące do działalności dawnego Zakładu Kąpielowego Jerzego Haffnera.
ml

Komentarze (0)