Trwa ładowanie...
dtfxu9v

Modliszka zwyczajna zaobserwowana w łódzkich lasach. Wszystko przez zmianę klimatu

Modliszka zwyczajna, która do tej pory występowała głównie w południowej Polsce, coraz częściej obserwowana jest także w centralnej części kraju. Owada tego można spotkać m.in. w łódzkich lasach. Powodem tej zmiany jest ocieplenie klimatu.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Modliszka zwyczajna to jedyny gatunek tego owada, jaki występuje w Polsce
Modliszka zwyczajna to jedyny gatunek tego owada, jaki występuje w Polsce (Shutterstock.com, Fot: Florian Andronache)
dtfxu9v

Obecnie naukowcy znają ok. 2,3 tys. gatunków modliszek. Owady te najłatwiej spotkać w strefie tropikalnej i subtropikalnej. W Polsce występuje tylko jeden gatunek: modliszka zwyczajna. Dotychczas spotykana była głównie w południowej części kraju, jednak wygląda na to, że obszar jej występowania zaczyna się powiększać. Leśnicy z Łodzi donoszą o obserwacjach modliszek w regionach, które znajdują się pod ich opieką.

- Modliszka obserwowana jest w południowo-wschodniej części naszej Dyrekcji (terenów pod zarządem Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi), zauważona została przez naszych pracowników w Smardzewicach i Opocznie - powiedziała PAP rzeczniczka prasowa Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Łodzi Hanna Bednarek-Kolasińska. - Są to zupełnie przypadkowe obserwacje. Ostatnia miała miejsce pod koniec września, podczas kursu brakarskiego: panom udało się zauważyć owada podczas oceniania jakości drewna.

Shutterstock.com

Jak twierdzi rzeczniczka, modliszki zaczynają pojawiać się w centralnej Polsce ze względu na zmianę klimatu. - Klimat się ociepla, przez co zwiększa się dogodny dla tego gatunku obszar - tłumaczy.

Występowaniu modliszki sprzyjają otwarte polany w obrębie kompleksów leśnych - stąd też obserwacje owada w łódzkich lasach.

dtfxu9v

Co zrobić jeśli spotkamy modliszkę? W Polsce modliszka objęta jest ochroną gatunkową. - Przy spotkaniu można zrobić jej zdjęcie, ale absolutnie nie wolno jej zabierać. Trzeba pozostawić ją w jej naturalnym środowisku - podkreśla Bednarek-Kolasińska.

Z powodu swoich zwyczajów żywieniowych modliszki są jednymi z najbardziej rozpoznawalnych owadów na świecie: zdarza się, że samica po kopulacji zjada samce. Dzieje się to jednak tylko wtedy, gdy adoratorowi nie uda się w porę uciec bądź nie ma wystarczającej ilości jedzenia.

Shutterstock.com

Modliszki są doskonale przystosowane do drapieżnego trybu życia. Ruchliwa trójkątna głowa z dużymi oczami ułatwia zlokalizowanie ofiary bez poruszania ciałem - czego nie potrafi żaden inny owad - a ich silnie wydłużone i uzbrojone w ostre wyrostki przednie odnóża są precyzyjnym narządem chwytnym.

dtfxu9v

Dorosłą modliszkę można spotkać od sierpnia do października, kiedy jest dla tego owada dostatecznie ciepło. Samica składa do kilkuset jaj, z których wiosną wylęgają się bezskrzydłe larwy. Larwy też są drapieżne. Cierpliwość i zdolność do trwania w bezruchu czynią z nich wybitnych myśliwych. Swoją nazwę modliszka zawdzięcza charakterystycznej pozie, w której czeka na ofiarę: przypomina wówczas mniszkę ze złożonymi do modlitwy rękoma.

Zobacz domowe sposoby na odstraszanie owadów:

dtfxu9v

Podziel się opinią

Share

dtfxu9v

dtfxu9v