MiastaMontmartre - najbardziej romantyczne miejsce w Europie

Montmartre - najbardziej romantyczne miejsce w Europie

Montmartre - najbardziej romantyczne miejsce w Europie
Źródło zdjęć: © <a href="http://www.shutterstock.com/gallery-896404p1.html?cr=00&pl=edit-00">anshar</a> / <a href="http://www.shutterstock.com/editorial?cr=00&pl=edit-00">Shutterstock.com</a>

Montmartre w Paryżu zawsze stanowiło do pewnego stopnia osobną całość. Wyniosła odrębność wzgórza i niska cena mieszkań przyciągały tu artystów i pisarzy. Malarze ze swymi modelkami odwiedzali place Pigalle. Impresjonizm, fowizm i kubizm narodziły się na tutejszych mansardach, w barach i tancbudach.

Montmartre w Paryżu zawsze stanowiło do pewnego stopnia osobną całość. Wyniosła odrębność wzgórza i niska cena mieszkań przyciągały tu artystów i pisarzy. Malarze ze swymi modelkami odwiedzali place Pigalle. Impresjonizm, fowizm i kubizm narodziły się na tutejszych mansardach, w barach i tancbudach.

Opuszczając stację metra Les Abbesses, warto zwrócić uwagę na secesyjną wiatę Hectora Guimarda - przetrwały do dziś tylko takie dwie (druga na place Dauphine). Naprzeciwko stoi inna secesyjna budowla, kościół St-Jeande Montmartre. W jego wnętrzu jest kilka malowideł ściennych (niedokończonych), wykonanych pod koniec I wojny światowej i wyobrażających sceny z Ewangelii św. Jana. Są też ładne dekoracje szklane, rzeźby i mozaiki. Zapisawszy sobie w pamięci, że obok znajdują się dwa dobre miejsca na posiłek, opuszcza się plac w kierunku wschodnim wzdłuż rue Yvonne Le Tac. Pod nr. 9 mieści się Chapelle du Martyr, gdzie zgodnie z legendą św. Dionizy, pierwszy biskup Rzymu, wziął do rąk swoją głowę, którą w 287 r. ścięli mu Rzymianie. Podobno poszedł z nią następnie w miejsce, gdzie w odległości ok. 10 km na północ stoi obecnie bazylika St-Denis. Montmartre znaczy "wzgórze męczennika".

Źródło: Przewodnik "Paryż Step by Step", wydawnictwo Berlitz /if/udm

1 / 6

Atrakcje Paryża - Bazylika Sacré-Cour

Obraz
© pisaphotography - Shutterstock

Bazylikę Sacre-Cour wzniesiono po stłumieniu w 1871 r. komuny paryskiej, żarliwie wspieranej przez anarchistycznych Montmatrois. Prace nad bazyliką rozpoczęły się w 1875 r., ale ukończono je dopiero w 1914 r., a konsekracji kościoła dokonano pięć lat później. Architekt Paul Abadie nawiązał swym projektem do romańsko-bizantyjskiej katedry St-Front w Pwrigeux i użył trawertynu z Chateau-Landon, a ponieważ deszcze wypłukują zawarty w nim kalcyt, budowla jest wciąż naturalnie bielona. Z kopuły, do której prowadzi 237 spiralnie ułożonych schodów, roztacza się wspaniały widok na cały Paryż. Bazylika ma też wielki dzwon Savoyarde o masie 18 ton. Z otoczonej witrażami galerii poniżej roztacza się efektowny widok na przestronne wnętrze kościoła.

2 / 6

Atrakcje Paryża - Place du Tertre

Obraz
© Kiev.Victor / Shutterstock.com

Od bazyliki należy skierować się na zachód wzdłuż rue Azais i skręcić w prawo, w rue Eleuthere, którą dociera się na place du Tertre, niestety zajęty obecnie w dużej części przez bezzasadnie drogie restauracje i kiepskich kandydatów na artystów. Po prawej stronie stoi kościół St-Pierre de Montmartre. Wzniesiono go w 1133 r., dziś jest jedyną pozostałą częścią zabudowań dawnego opactwa Montmartre. Klasztor Benedyktynek z XII w. został zniszczony podczas rewolucji, a jego ostatnią matkę przełożoną stracono na gilotynie w wieku 82 lat, mimo że była głucha i ślepa. Będąc w środku, ma się wrażenie, że ściany i kolumny nawy głównej z wiekiem odchylają się na zewnątrz.

3 / 6

Atrakcje Paryża - Muzeum Dalego i pierwsze bistro

Obraz
© pisaphotography / Shutterstock.com

Z płaszczyzny place du Calvaire roztacza się ładny widok Paryża. W głębi, na rogu rue Poulbot działa Dali Paris - Espace Montrmartre, które zgromadziło ponad 300 prac słynnego surrealisty. Zataczając rundkę, z rue Poulbot, warto skręcić w rue Norvins, gdzie znajduje się pod nr. 6 La Mere Catherine, podobno pierwsze paryskie bistro. Kiedyś znano to miejsce jako gospodę rewolucjonistów (Napis głosi tu: "Jedzmy, pijmy, bo jutro pomrzemy"). Najwidoczniej jednak później, podczas okupacji Paryża przez koalicję w 1814 r. korzystali z niej również żołnierze rosyjscy. Kiedy zamawiali napitki - zabronione przez dowództwo - krzyczeli "Bystro!", czyli "Szybko!" i w ten sposób przyczynili się do stworzenia paryskiej instytucji.

4 / 6

Atrakcje Paryża - Wiatrak Renoira

Obraz
© ivan bastien - Shutterstock

Teraz należy skręcić w prawo, w rue Girardon, a potem w lewo, w rue Lepie. Po prawej stronie widać Moulin de la Galette. Zbudowany w 1604 r., wiatrak zamieniono w XIX w. w salę taneczną, a Renoir uwiecznił ją w 1866 obrazem Moulin de la Galette. Wcześniej, podczas oblężenia Paryża w 1814 r. czterej bracia Debray walczyli, by ocalić swój wiatrak przed Rosjanami, w wyniku czego jednego ukrzyżowano na jego skrzydłach. Obecnie wiatrak jest dobrze chroniony, o czym informuje tablica: "Posiadłość pod nadzorem elektronicznym, radarowym i psa stróżującego".

5 / 6

Atrakcje Paryża - Moulin Rouge

Obraz
© Marina99 / Shutterstock.com

Moulin Rouge kusi cowieczorną rewią Fwerie (Oczarowanie), pokazem 60 tancerek "Doris Girls" w tysiącu olśniewających, mieniących się kostiumów. Sławę przyniosła temu miejscu skandalizująca historia. W 1896 r. podczas dorocznego Paryskiego Balu Szkół Artystycznych miał tu miejsce pierwszy pełny striptiz, wykonany przez jedną ze szkolnych modelek. Dziewczynę aresztowano i osadzono w więzieniu, a studenci wznieśli barykady w Dzielnicy Łacińskiej, ogłaszając "walkę o artystyczną nagość". W starciach z policją zginęło dwóch studentów. Wspomniawszy przez chwilę poetę Jacques’a Preverta, który mieszkał kilka domów dalej, idzie się wzdłuż boulevard de Clichy ku place de Clichy, gdzie staromodna brasseria Wepler, stanowi godny końcowy punkt spaceru.

6 / 6

Atrakcje Paryża - Plac Pigalle

Obraz
© Licencja CC by David McSpadden, Wikimedia Commons

U podnóża La Butte leży Pigalle czy też "Pig Alley", jak mówili amerykańscy żołnierze podczas II wojny światowej. Kiedyś znano to miejsce wyłącznie jako wątpliwej renomy dzielnicę czerwonych latarni, obecnie jednak Pigalle stara się odmienić swoje oblicze i miejscami staje się całkiem eleganckim rejonem. Istnieją tu jeszcze sex shopy i podejrzane kluby nocne, ale wiele dawnych domów publicznych i kabaretów erotycznych ustępuje miejsca modnym klubom (takim jak Divan du Monde), eleganckim butikom oraz barom i restauracjom, "w których się bywa". Warto zajrzeć do supermodnego Hotel Amour, który nawiązuje do erotycznej przeszłości tego miejsca.

Źródło: Przewodnik "PARYŻ Step by Step", wydawnictwo Berlitz /if/udm

moulin rougeparyżmiasta

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)