Monumentalne i tajemnicze. Najwspanialsze ruiny Europy
Ruiny. Na starym kontynencie znajdziemy ich tysiące. Ściany się walą, brakuje sufitów, okien, drzwi… A jednak przyciągają ogromne rzesze turystów i budzą ich podziw. Są nie tylko malownicze, ale też tajemnicze, a nic nie przyciąga bardziej niż nieodkryty sekret.
Zamek Spiski
Znajdujące się na terenie słowackiej wsi Zehry ruiny średniowiecznego zamku, uchodzą za jedne z największych w Europie. Zajmująca około 4 ha forteca, pochodzi z przełomu XI i XII wieku i aż do połowy XX wieku była zamieszkana. Popadać w ruinę zaczęła jednak już blisko dwa wieku przed wyprowadzką ostatnich właścicieli, w 1780 roku, gdy zamek strawił wielki pożar.
W 1993 roku, Zamek Spiski, podobnie jak leżące u jego stóp miasteczko - Spiskie Podgrodzie oraz Spiska Kapituła i wieś Zehra, wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Krzyżtopór
Szukając ruin o imponujących rozmiarach nie trzeba wyjeżdżać z Polski. Nieopodal Opatowa w województwie świętokrzyskim, znajduje się wieś Ujazd, a w niej dobrze zachowane pozostałości potężnego zamku Krzyżtopór. XVII-wieczna budowla pomyślana została z wielkim rozmachem.
Stworzony w oparciu o kalendarz kompleks zamkowy posiadał 4 wieże, 12 wielkich sal, 53 pokoje i 365 okien. Splądrowany przez Szwedów w czasie potopu Krzyżtopór nigdy nie został ukończony, a od 1770 roku w zamkowych salach, które popadały w coraz większą ruinę, mieszka tylko duch Krzysztofa Ossolińskiego.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Zamek w Heidelbergu
Aby zobaczyć tą imponującą budowlę, jedną z najciekawszych atrakcji Niemiec, każdego roku do Heidelbergu przyjeżdża ponad milion turystów. Trudno się temu dziwić. Kompleks zamkowy, którego uroda w okresie średniowiecza miała powalać na kolana, także dziś, mimo licznych zniszczeń, zachwyca.
Malowniczo położony na wzgórzu zamek - uważany za perłę renesansu, popadał w ruinę nie tylko za sprawą wojen, ale także wyroków natury. Najpierw w budowlę uderzył piorun, potem najechali ją Francuzi. Po wojnie pojawił się pomysł, by zamek odbudować. Jednak kolejny piorun, który spowodował dalsze zniszczenia, zniweczył ten plan. Nie wiadomo czy zamek w Heidelbergu doczeka się rekonstrukcji, ale nawet zrujnowany olśniewa i ściąga turystów z najdalszych zakątków świata.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Zemek Caerphilly
Kolejny wielki zamek, który nie oparł się upływowi czasu, znajduje się w Walii. Caerphilly jest po Windsorze drugim co do wielkości zamkiem Wielkiej Brytanii. Normańska budowla z XIII wieku, położona nad sztucznym jeziorem, robi ogromne wrażenie. Potężne mury natychmiast zdradzają jej militarne przeznaczenie.
Swoją funkcję forteca pełniła jednak bardzo krótko, bo już pod koniec XIII wieku Walia straciła niepodległość. Rodzina twórcy ogromnego zamku, Gilberta de Clare opuściła ją już w kolejnym stuleciu, pozwalając fortecy popaść w ruinę. Dopiero w XX wieku zabytek został odrestaurowany i zabezpieczony przed dalszym upadkiem. To szczególnie ważne w przypadku najsławniejszej części zamku - wieży, której kąt pochylenia jest jeszcze większy niż słynnej Krzywej Wieży w Pizie.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Twierdza Carreg Cennen
Zwiedzając Walię, nie można przegapić jeszcze jednej niezwykłej, zrujnowanej budowli - zamku Carreg Cennen. O zbudowaną na szczycie klifu w XIV wieku twierdzę, Walijczycy prowadzili z Anglikami regularne bitwy. Zarówno one, jak i mijający czas, odcisnęły na zamku wyraźne ślady. Mimo to, a może właśnie dlatego, malownicza ruina cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów.
Poza surowym pięknem i aurą tajemniczości, przyciągają ich ukryte pod zamkiem tunele prowadzące do jaskiń oraz wspaniała panorama na okoliczne wzgórza, jaka rozpościera się z ruin średniowiecznej twierdzy.
Trwa ładowanie wpisu: instagram
Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl