ycipk-3oa3z3

Monumentalne i tajemnicze. Najwspanialsze ruiny Europy

Ruiny. Na starym kontynencie znajdziemy ich tysiące. Ściany się walą, brakuje sufitów, okien, drzwi… A jednak przyciągają ogromne rzesze turystów i budzą ich podziw. Są nie tylko malownicze, ale też tajemnicze, a nic nie przyciąga bardziej niż nieodkryty sekret.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Zamek w Heidelbergu
Zamek w Heidelbergu (Shutterstock.com)
ycipk-3oa3z3

Zamek Spiski

Znajdujące się na terenie słowackiej wsi Zehry ruiny średniowiecznego zamku, uchodzą za jedne z największych w Europie. Zajmująca około 4 ha forteca, pochodzi z przełomu XI i XII wieku i aż do połowy XX wieku była zamieszkana. Popadać w ruinę zaczęła jednak już blisko dwa wieku przed wyprowadzką ostatnich właścicieli, w 1780 roku, gdy zamek strawił wielki pożar.

W 1993 roku, Zamek Spiski, podobnie jak leżące u jego stóp miasteczko - Spiskie Podgrodzie oraz Spiska Kapituła i wieś Zehra, wpisane zostały na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

ycipk-3oa3z3

Krzyżtopór

Szukając ruin o imponujących rozmiarach nie trzeba wyjeżdżać z Polski. Nieopodal Opatowa w województwie świętokrzyskim, znajduje się wieś Ujazd, a w niej dobrze zachowane pozostałości potężnego zamku Krzyżtopór. XVII-wieczna budowla pomyślana została z wielkim rozmachem.

Stworzony w oparciu o kalendarz kompleks zamkowy posiadał 4 wieże, 12 wielkich sal, 53 pokoje i 365 okien. Splądrowany przez Szwedów w czasie potopu Krzyżtopór nigdy nie został ukończony, a od 1770 roku w zamkowych salach, które popadały w coraz większą ruinę, mieszka tylko duch Krzysztofa Ossolińskiego.

Zamek w Heidelbergu

Aby zobaczyć tą imponującą budowlę, jedną z najciekawszych atrakcji Niemiec, każdego roku do Heidelbergu przyjeżdża ponad milion turystów. Trudno się temu dziwić. Kompleks zamkowy, którego uroda w okresie średniowiecza miała powalać na kolana, także dziś, mimo licznych zniszczeń, zachwyca.

ycipk-3oa3z3

Malowniczo położony na wzgórzu zamek - uważany za perłę renesansu, popadał w ruinę nie tylko za sprawą wojen, ale także wyroków natury. Najpierw w budowlę uderzył piorun, potem najechali ją Francuzi. Po wojnie pojawił się pomysł, by zamek odbudować. Jednak kolejny piorun, który spowodował dalsze zniszczenia, zniweczył ten plan. Nie wiadomo czy zamek w Heidelbergu doczeka się rekonstrukcji, ale nawet zrujnowany olśniewa i ściąga turystów z najdalszych zakątków świata.

Zemek Caerphilly

Kolejny wielki zamek, który nie oparł się upływowi czasu, znajduje się w Walii. Caerphilly jest po Windsorze drugim co do wielkości zamkiem Wielkiej Brytanii. Normańska budowla z XIII wieku, położona nad sztucznym jeziorem, robi ogromne wrażenie. Potężne mury natychmiast zdradzają jej militarne przeznaczenie.

ycipk-3oa3z3

Swoją funkcję forteca pełniła jednak bardzo krótko, bo już pod koniec XIII wieku Walia straciła niepodległość. Rodzina twórcy ogromnego zamku, Gilberta de Clare opuściła ją już w kolejnym stuleciu, pozwalając fortecy popaść w ruinę. Dopiero w XX wieku zabytek został odrestaurowany i zabezpieczony przed dalszym upadkiem. To szczególnie ważne w przypadku najsławniejszej części zamku - wieży, której kąt pochylenia jest jeszcze większy niż słynnej Krzywej Wieży w Pizie.

Twierdza Carreg Cennen

Zwiedzając Walię, nie można przegapić jeszcze jednej niezwykłej, zrujnowanej budowli - zamku Carreg Cennen. O zbudowaną na szczycie klifu w XIV wieku twierdzę, Walijczycy prowadzili z Anglikami regularne bitwy. Zarówno one, jak i mijający czas, odcisnęły na zamku wyraźne ślady. Mimo to, a może właśnie dlatego, malownicza ruina cieszy się ogromnym powodzeniem wśród turystów.

Poza surowym pięknem i aurą tajemniczości, przyciągają ich ukryte pod zamkiem tunele prowadzące do jaskiń oraz wspaniała panorama na okoliczne wzgórza, jaka rozpościera się z ruin średniowiecznej twierdzy.

ycipk-3oa3z3

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz też: Ruiny najększego zamku w Polsce

0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Wow!
0
Ważne
0
Słabe
0
Straszne
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3oa3z3

ycipk-3oa3z3
ycipk-3oa3z3