Morawy – co warto zwiedzić u naszych południowych sąsiadów?
Morawy to jedna z trzech czeskich krain, która przyciąga turystów wieloma atrakcjami. Jest to okolica idealna na weekendowy wypad, a także dłuższe wakacje. Przyciąga wieloma zabytkami, piękną naturą, a także gościnnością ludzi i pysznym winem z okolicznych winnic. Jakie są najważniejsze atrakcje Moraw? Co warto wiedzieć o Morawach i co trzeba tam zobaczyć?
Morawy – gdzie są położone?
Morawy są krainą historyczną, położoną na wschodzie Czech. Jest to jedna z trzech krain, na które podzielonjest ten kraj. Morawy są otoczone naturalnymi granicami, jakimi są:
· Od strony północnej - Sudety Wschodnie, Jesioniki, Góry Odrzańskie,
· Od strony zachodniej - wyżyna Czesko-Morawska,
· Od strony wschodniej - Białe Karpaty, Jaworniki,
· Od strony południowej - Obniżenie Południowomorawskie.
W skład Moraw wchodzi pięć regionów etnograficznych:
1. Hana,
2. Morawska Wołoszczyzna,
3. Laszczyzna,
4. Morawska Góralszczyzna,
5. Słowacko.
Morawy – jakie są największe atrakcje?
Morawy to region niezwykle atrakcyjny turystycznie – na tym terenie położona jest większość czeskich zabytków, które wpisane zostały na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Na Morawach nie brakuje urokliwych miast i miasteczek, zamków, obiektów sakralnych oraz innych zabytków.
Morawy to również obszar atrakcyjny dla osób, które preferują aktywny wypoczynek i wolą wycieczki na świeżym powietrzu zamiast zwiedzania muzeów. Na południu znajduje się przedgórze Alp, na którym podziwiać można malownicze wzniesienia oraz umiejscowione na wzgórzach winnice. Północna część porośnięta jest z kolei lasami.
Morawy – co warto zobaczyć?
Na czeskich Morawach nie brakuje atrakcji, zarówno dla miłośników zabytków, jak i osób, które wolą wypoczynek na łonie natury albo aktywne wakacje. Co trzeba zobaczyć będąc na Morawach?
1. Brno: jest drugim co do wielkości miastem w Czechach i jednocześnie stolicą Moraw. Miasto jest niezwykle malownicze i wyjątkowo spokojne, jak na tak duży ośrodek. Koniecznie trzeba zobaczyć Stare Miasto z dwoma rynkami, twierdzę Szpilberk oraz katedrę świętych Piotra i Pawła.
2. Brzecław: miasto, które w średniowieczu miało duże znaczenie, w późniejszym czasie stopniowo je traciło. W mieście warto zobaczyć modernistyczny kościół, żydowski cmentarz oraz pałac Lichstensteinów z winnicą i wieżą widokową.
3. Lednica: miasto położone niedaleko granicy Czech ze Słowacją i Austrią, w którym trzeba zobaczyć neogotycki zamek otoczony ogromnym parkiem. Zamek powstał w XVI wieku, jednak w późniejszym czasie był wielokrotnie przebudowywany. Swój obecny wygląd zyskał w połowie XIX wieku.
4. Park Narodowy Podyje: piękny park położony w dorzeczu rzeki Dyji. W parku można podziwiać niesamowite widoki rzeki meandrującej między skałami oraz pospacerować po niewielkich wzniesieniach. Punktem obowiązkowym podczas wycieczki do parku są pozostałości po żelaznej kurtynie, która niegdyś dzieliła Europę.
5. Telcz: miasteczko powstałe w XIII wieku z zabytkowym centrum, które pod koniec XX wieku zostało wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO. W centrum szczególnie warty zobaczenia jest zespół zamkowo-ogrodowy.
6. Vranov nad Dyji: miasteczko położone blisko granicy z Austrią słynące z ogromnego jeziora zaporowego. W mieście znajduje się również brama do Parku Narodowego Podyje. Nad miastem góruje pałac przekształcony obecnie na muzeum, w którym zwiedzać można zabytkowe komnaty.
7. Jaskinie Pukevni, zapadlisko Macocha: położone są na Morawskim Krasie, niedaleko Brna, jaskinie są dość dobrze zachowane, a zwiedza się je przede wszystkim płynąc łodziami. Niedaleko jaskiń położone jest zapadlisko Macocha, czyli przepaść o głębokości około 130 metrów. Na terenie Morawskiego Krasu znajdują się również liczne jaskinie.
8. Znojmo: średniowieczne miasteczko, w którym zachowało się wiele cennych zabytków. Warto zobaczyć przede wszystkim starówkę, ruiny zamku, gotycki kościół oraz rotundę z bogato zdobionym wnętrzem. Ciekawym punktem miasta jest klasztor Louka, w którym znajduje się obecnie muzeum wina oraz winiarnia.