Trwa ładowanie...
d2tevl8

Morze Azowskie a Azory. Tłumaczymy Ryszardowi Petru

Wpadka Ryszarda Petru rozbawiła internautów. Przejęzyczenie polityka jest okazją do powtórki z geografii.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Morze Azowskie to oddzielona Półwyspem Kerczeńskim część Morza Czarnego, u wybrzeży Ukrainy i Rosji
Morze Azowskie to oddzielona Półwyspem Kerczeńskim część Morza Czarnego, u wybrzeży Ukrainy i Rosji (123RF)
d2tevl8

Morze Azowskie, ochrzczone przez Petru ''Azorskim'', to oddzielona Półwyspem Kerczeńskim część Morza Czarnego, u wybrzeży Ukrainy i Rosji. Jest morzem śródlądowym i płytkim, o powierzchni 38 tys. kilometrów kw. i średniej głębokości 7 m. Akwen jest zasolony w niewielkim stopniu, także dlatego, że wpadają do niego dwie duże rzeki: Don i Kubań.

Tweeter

Być może Ryszard Petru omyłkowo skojarzył Morze Azowskie z Azerami, czyli narodem zamieszkającym głównie Azerbejdżan i północny Iran, ale też częściowo Rosję, Ukrainę i Gruzję. Nieznana jest dokładna liczebność narodu, ale szacuje się ją nieoficjalnie na ok. 45 mln. Azerowie posługują się językiem azerskim, bardzo podobnym do tureckiego. Dominującym wyznaniem jest islam szyicki i - w nieco mniejszym stopniu - sunnicki.

A może politykowi chodziło o Azory? Archipelag portugalski wysp pod taką nazwą? Należą do niego malownicze wyspy: Sao Miguel, Flores, Corvo, Faial, Pico, Graciosa, Terceira, Santa Maria i Sao Jorge. Znajdują się one ok. 1800 km od brzegów Europy i ponad 3000 km od wybrzeży Ameryki Północnej. Turystów zachwycają liczne jeziora, znajdujące się w kraterach wygasłych wulkanów: Jezioro Niebieskie, połączone z nim Jezioro Zielone i Jezioro Ognia.

d2tevl8

Mamy nadzieję, że przejęzyczenie słynącego z tego typu ''kwiatków'' polityka było dla naszych czytelników okazją do zaczerpnięcia lub przypomnienia sobie kilku faktów. Nie ma tego złego, co by na dobre nie wyszło!

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2tevl8

Podziel się opinią

Share

d2tevl8

d2tevl8