Trwa ładowanie...
d4ajrtd

Morze pełne gwiazd. Spektakularne zjawisko przyrody

Za dnia zwykła plaża, nocą zmienia się nie do poznania. Niebo u stóp, mówią ci, którzy mieli to szczęście zobaczyć ją na żywo. Na wyspie Vaadhoo na Malediwach morze zdaje się być pełne gwiazd.
Share
Widok plaży nocą zapiera dech w piersiach.
Widok plaży nocą zapiera dech w piersiach.Źródło: Youtube.com
d4ajrtd

Dlaczego tak się dzieje? W rzeczywistości jest to fitoplankton. I to dzięki niemu o tym miejscu mówi się "gwiaździste wybierze". Fitoplankton ma ciekawą zdolność, zwaną bioluminescencją. Tak naprawdę światło to ma chronić jedne organizmy przed drugimi przed pożarciem.
"Niesamowitym jest, że ta ilustracja przypominająca bezmiar kosmosu jest w rzeczywistości ilustracją najbardziej pierwotnej walki o przetrwanie. Jest również jednym z najbardziej niezapomnianych widoków" – czytamy na "Moje Malediwy". Bo kiedy zapada zmrok, plaża zaczyna mienić się błękitnym światłem.

Malediwy to archipelag na Oceanie Indyjskim, położony około 500 km na południowy zachód od południowego krańca Indii. To samotne wyspy. Najwyższy punkt leży zaledwie dwa metry ponad powierzchnią poziomu morza. Przez zjawisko podwyższenia temperatury planety powodowane obecnością gazów cieplarnianych w atmosferze, wyspy zagrożone są całkowitym zalaniem.

   Youtube.com
Źródło: Youtube.com
   Youtube.com
Źródło: Youtube.com
   Youtube.com
Źródło: Youtube.com

Zobacz też: Wrak niemieckiego u-boota na dnie u wybrzeży Belgii

d4ajrtd

Podziel się opinią

Share
d4ajrtd
d4ajrtd