Na Podhalu to norma. Podchodzą do domów i pensjonatów
Mieszkańcy Podhala nie mają łatwo. Spotkania z dzikimi zwierzętami, w tym z niedźwiedziami, nie są tam niczym zaskakującym. Te wielkie drapieżniki potrafią podchodzić blisko zabudowań czy szukać pożywienia w koszach na śmieci. Tatrzański Park Narodowy próbuje znaleźć rozwiązania, aby pomóc mieszkańcom.
Choć w Zakopanem i okolicach nie odnotowano bezpośrednich ataków niedźwiedzi na ludzi, to zwierzęta te regularnie podchodzą pod domostwa w poszukiwaniu łatwego pożywienia, najczęściej resztek kuchennych. Dochodziło również do przypadków niszczenia pasiek i ataków na zwierzęta hodowlane, m.in. owce. Tatrzański Park Narodowy rozpoczyna więc serię spotkań informacyjno-edukacyjnych skierowanych do mieszkańców Podhala. Ich celem jest promowanie bezkonfliktowej koegzystencji ludzi i niedźwiedzi brunatnych.
Życie w pobliżu niedźwiedzi
Pierwsze spotkanie odbędzie się już 28 maja w Małem Cichem, w gmienie Poronin, a kolejne 2 czerwca w Kościelisku. Tomasz Zwijacz-Kozica z TPN, koordynujący projekt, podkreśla, że spotkania mają na celu budowanie świadomości lokalnej społeczności na temat zachowań niedźwiedzi oraz sposobów zapobiegania niechcianym wizytom tych drapieżników.
- Chcemy rozmawiać z mieszkańcami, hodowcami owiec, pszczelarzami oraz właścicielami gospodarstw i obiektów turystycznych o tym, jak w praktyce funkcjonować w sąsiedztwie dużych drapieżników, takich jak niedźwiedzie brunatne. Zależy nam na wspólnym wypracowywaniu rozwiązań i zwiększaniu bezpieczeństwa ludzi oraz zwierząt - powiedział PAP Tomasz Zwijacz-Kozica.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
O tym muszą wiedzieć wszyscy, jadący w Tatry. "Grożą za to srogie mandaty"
Wielki projekt
Spotkania są częścią międzynarodowego projektu LECA (Large Carnivore Effective Coexistence Assistance), realizowanego przez TPN we współpracy z 11 partnerami z Europy Środkowej. Projekt ma na celu poprawę monitoringu populacji dużych drapieżników, takich jak wilki, rysie i niedźwiedzie oraz minimalizowanie sytuacji konfliktowych i zapobieganie kłusownictwu.
Podczas spotkań pracownicy TPN opowiedzą o biologii i zwyczajach żerowania niedźwiedzi, a także zaprezentują metody zabezpieczania gospodarstw przed wizytami dzikich zwierząt.
W Polsce niedźwiedzie brunatne są objęte ścisłą ochroną gatunkową. Ich główną ostoją są Bieszczady, gdzie żyje ich ok. 200, z czego 30-40 w samym nadleśnictwie Komańcza. W Tatrach jest ich mniej.